Možnosti za sodelovanje DeSUS v vladi Janše so 50 proti 50, do dokončne odločitve o morebitnem vstopu stranke v prihodnjo vladno koalicijo pa bo treba še marsikaj postoriti, je v pogovoru za Nedelo dejal predsednik DeSUS Anton Rous.
Članstvu bodo predstavili argumente, zakaj se DeSUS splača vstopiti v koalicijo, v kateri bodo lahko uresničevali cilje svojega programa. Nova vlada pa bo po njegovem prepričanju učinkovitejša od prejšnje in bo zagotavljala nova delovna mesta, višjo stopnjo inovativnosti in bo usmerjala znanje v doseganje gospodarskih učinkov.
Do seje izvršilnega odbora stranke v naslednjem tednu in sveta stranke, ki bo sledil, je treba še marsikaj postoriti: članstvu je treba predstaviti argumente, ki govorijo v prid vstopu v koalicijo. S tem se ne odpovedujemo svojim načelom, saj smo ideološko neobremenjena stranka in ideološki problemi ne bodo predmet koalicijske pogodbe, je poudaril predsednik DeSUS.
"Vladajoči LDS se je maščevalo tisto, na kar smo vedno opozarjali. Plačala je davek zaradi neposlušnosti, ker ni upoštevala tistih, ki živijo na robu. Tistih, ki imajo pokojnino manjšo od sto tisoč tolarjev - vseh je kar 240.000, in množico tistih, ki se skozi mesec prebijajo s 50, 60 tisočaki plače. Ti ljudje so volili SDS. Danes lahko rečem le: 'I'm sorry, žal mi je.' Jaz sem svoje koalicijske partnerje na to pravočasno opozoril. Pred enim letom na Brdu in mesec dni pred volitvami na Ptuju sem to jasno povedal celotnem ministrskemu zboru in vodstvom vseh koalicijskih strank. Niso me poslušali."
Rous ne obžaluje sodelovanja z LDS in Antonom Ropom: "Nasprotno, bilo je sodelovanje bogatih izkušenj. Le predsednik vlade me ni ubogal, da bodo upokojenci, če nekaj ne bo izpolnjeno, volili SDS, nekateri pa tudi Jelinčiča. Najhujše, kar sem rekel o Ropu, je, da bi po mojem moral biti še pet let predsednik vlade." Rous si je, kot je dejal v pogovoru za Nedelo, želel, da bi Rop svoje zakone uresničil tudi v praksi, vendar so mu upokojenci povedali, da bo to moral narediti Janša.
V zvezi z zahtevami odborov stranke po njegovem odstopu z mesta predsednika DeSUS pa je Rous dejal, da je treba predvsem ugotoviti, zakaj v petnajstih letih ta stranka ni pridobila večje podpore. Sam nosi odgovornost samo za zadnji dve leti in pol.