Začelo se je, ko je večina občanov še spala. Ulice so se v hipu spremenile v rjave reke, v poplavljene domove se je prebudilo kar 80 odstotkov občine. Pod vodo je bilo kar 600 stanovanjskih objektov, pozneje, ko se je preštevala škoda, pa so občani in podjetja v program Ajda prijavili kar 1200 vlog, kar je največ v Sloveniji.
In kako je v Komendi danes? Veliko večino stanovanjskih in gospodarskih objektov so sicer že prenovili, življenje se je vrnilo v ustaljene tirnice, a škoda na infrastrukturi še zdaleč ni odpravljena. "V vasi Suhadole smo ravno v srednji fazi gradnje novega mostu. Mostu, ki je imel sredinsko oporo, s tem pa je predstavljal oviro predmetom, ki so se v poplavah pojavili v potoku Pšata," pove župan občine Komenda Jurij Kern.
A gre za izgradnjo zgolj prvega od skupno štirih novih mostov v občini. Prvega naj bi dokončali do sredine septembra, gradnjo preostalih pa načrtujejo šele v prihodnjem letu. Morda tudi zato nezadovoljni odzivi domačinov.
"Delamo hitro, a hitreje žal ne gre," zagotavlja župan, ki meni, da pri obnovi zamuja predvsem država. "Vodo moramo zaustavljati pred naselji. Zato apeliram na državo, da pospeši sistemsko povezane ukrepe. Ukrepe, ki bodo dolgoročno zaščitili vse kraje doljvodno od Krvavca, od kamniškega hribovja, naprej proti Ljubljani."
Eden od ukrepov je tudi izgradnja novega zadrževalnika ob potoku Tunjščica. Da bo projekt izpeljala, se je država sicer zavezala že leta 2018, če bi ga zgradili pred poplavami, bi bila količina vode, ki bi dosegla naselje, bistveno nižja, s tem pa tudi škoda, ki so jo v Komendi ocenili na okroglih 50 milijonov evrov.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.