Slovenija

V Kopru novi zapori

Koper, 20. 01. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Kopru so se odprla vrata zavoda za prestajanje kazni zapora, ki je prvi takšen objekt, zgrajen po evropskih standardih.

Gre za 1,6 milijarde tolarjev vredno investicijo v gradnjo objekta, namenjenega le prestajanju kazni, je na novinarski konferenci v Kopru povedal minister za pravosodje Ivan Bizjak. Celotna investicija, od nakupa zemljišča do nove opreme, sicer znaša približno 2,1 milijarde tolarjev.

V novih zaporih bo zapornikom na razpolago veliko zanimivih dejavnosti in aktivnosti
V novih zaporih bo zapornikom na razpolago veliko zanimivih dejavnosti in aktivnosti FOTO: POP TV

Med pomembnejšimi izboljšavami novih zaporov je tudi večja prostorska zmogljivost, ki se je s 76 oseb povečala na 112. V Kopru je trenutno priprtih in zaprtih 60 oseb, zato bodo do konca leta v koprski zavod pripeljali 35 zapornikov iz Ljubljane, kjer zasedenost za 80 odstotkov presega zmogljivosti. Kljub preobremenjenim zaporom pa je Slovenija v Evropi uvrščena med države z najmanj zaprtimi osebami na 100.000 prebivalcev, kar po Valentinčičevih besedah kaže, da ima Slovenija ustrezen kaznovalni sistem.

Koprski zavod za prestajanje kazni zapora je namenjen osebam, ki so na krajšem prestajanju kazni (do enega leta in pol), pripornikom in zapornikom, ki so jim kazen izrekli v postopku o prekršku na območju okrožnih sodišč Koper in Nova Gorica. Obsojenci bodo v novem objektu razporejeni v zaprt, polodprt in odprt oddelek, ki bodo med seboj ločeni.

V zaporu je 72 celic (v starem zaporu jih je bilo 31), od tega 32 enoposteljnih in 40 dvoposteljnih.

Celice so opremljene v skladu z enotnimi standardi za opremljanje zaporov, v njih pa so tudi ločeni sanitarni prostori. V novem objektu so tudi ena soba za prestajanje najstrožje kazni (samica), ena soba, opremljena za invalide, velika soba za obiske, ambulanta, knjižnica, skupen prostor s čajno kuhinjo, prostor za izobraževanje, prostor za priročno trgovino, pralnica in likalnica, skladišče za obleko in pet delavnic. Zaporniki pa se bodo lahko rekreirali v telovadnici in manjšem prostoru za rekreacijo, v katerem so naprave za fitnes, na voljo jim bodo tudi trije zunanji prostori za sprehajanje, poleg tega pa bodo imeli na razpolago tudi poseben prostor za duhovno oskrbo.

Za priprte in zaprte osebe ter delovanje zavoda v Kopru in Novi Gorici, kjer ima zavod svoj dislocirani oddelek, skrbi 81 zaposlenih, od tega 62 v Kopru, je povedal upravnik koprskega zavoda Igor Černetič.

Popovič ni prišel na otvoritev

"Ker novim koprskim zaporom, ki so zdaj še neomadeževani, želim, da v njih nikdar ne bo prišlo do kršenja človekovih pravic, bom danes daroval mašo. Čutim, da to moram storiti, saj sem župan mestne občine, v kateri se nahajajo novi prostori zavoda," je zapisal Popovič.

Odprtja novega koprskega zavoda se niso udeležili koprski župan Boris Popovič in predstavniki Mestne občine Koper. Razloge je župan zapisal v sporočilu za javnost, v katerem je pojasnil, da se slovesnosti ne bo udeležil, ker imajo tudi nove prostore koprskega zavoda za prestajanje kazni v rokah isti ljudje, ki so ga po nedolžnem priprli. Ob tem je še povedal, da je prepričan, da ni edini in dodal, da se dogodka zaradi spoštovanja do svojih najdražjih, ki jim je bilo ob njegovem priprtju najhuje, in do tistih, ki trpijo za vse, ki so bili in so še po nedolžnem zaprti, nikakor ne more udeležiti.

Negodovanja lokalnih prebivalcev

Nekatere Koprčane moti predvsem lokacija novega zavoda, ki stoji neposredno ob velikem nakupovalnem centru. Valentinčič je ob tem povedal, da ob nakupu zemljišča leta 1998 na omenjenem območju ni bilo še ničesar, na odločitev o gradnji trgovskega centra pa na upravi za izvrševanje kazenskih sankcij niso mogli vplivati. Zagotovil pa je, da obiskovalci trgovskega centra ne bodo opazili, kdaj bodo zapornike pripeljali v zapor, prav tako pa zaporniki v svojih celicah ne bodo slišali hrupa iz nakupovalnega centra. Objekt je namreč po njegovih besedah zgrajen sodobno in je dobro zvočno izoliran.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10