V javnem podjetju Snaga že dalj časa beležijo porast tatvin odpadnega papirja iz zabojnikov, ki jih občani uporabljajo za ločeno zbiranje odpadkov. V Snagi ocenjujejo, da gre za organizirano dejavnost. Tatovi ukradejo okoli 20 odstotkov papirja, ki ga občani ločeno zberejo, kraje pa se najpogosteje dogajajo ob koncih tedna.
Policija je potrdila, da so bili obveščeni o posameznih primerih kraje papirja. Če ne gre za kaznivo dejanje, kot je recimo poškodovanje zabojnika ali vlom v zabojnik, policija o tem obvešča inšpekcijsko službo Mestne občine Ljubljana, je še dejala tiskovna predstavnica PU Ljubljana Maja Ciperle Adlešič.
Zaradi velike škode, ki jo s krajo utrpijo, pa so se v Snagi odločili za varovanje zabojnikov. Ravno varnostniki, ki se odzovejo na prijave občanov, so v treh primerih ujeli storilce in jih zadržale do prihoda policije.
Pretekli konec tedna so se tatovi, ki so v nekaterih primerih vključili tudi svoje otroke, lotili zabojnikov na Jamovi, Suhadolčanovi, Bilečanski, Cesti 24. Junija, Poti v Hrastovec in na Glinškovi ploščadi ter na Rusjanovem trgu. V Snagi so zabeležili kar sedem tatvin.
Občane še naprej prosijo, da ob sumu kraje iz zabojnikov za odpadni papir pokličejo na telefonsko številko 01 477 96 66. Policija zoper vse prijete storilce sproži prekrškovni postopek, storilcem pa grozi kazen v višini do 500 evrov.
Letno tudi 100.000 evrov škode
V Snagi pojasnjujejo, da tatvine papirja ogrožajo uresničevanje EU direktive, ki od držav članic zahteva, da do leta 2020 reciklirajo vsaj 50 odstotkov gospodinjskih odpadkov, sem štejemo recimo papir, embalažo in steklo. Ukraden papir namreč ni prištet h količinam ločeno zbranih frakcij.
Tatvine za Snago pomenijo tudi dodatne materialne stroške, saj tatovi med vlomom v zabojnike poškodujejo mehanizem za njihovo zaklepanje.
Kraja pa pomeni tudi izpad prihodkov. Prihodki od prodaje sekundarnih surovin so namreč v celoti namenjeni za delno pokrivanje stroškov ravnanja z odpadki, kar pomeni, da manjši prihodki od prodaje vplivajo na ceno, ki jo plača uporabnik, še pojasnjujejo v podjetju.
V Snagi škodo, ki nastaja zaradi vlomov v zabojnike in nerealizirane prodaje, ocenjujejo na 100.000 evrov letno.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.