Sodna medicina, ki na trasi zadnjega odseka gorenjske avtoceste pri Lescah opravlja izkop okostij žrtev povojnih pobojev, je v prvih treh dneh izkopavanj glede na najdene kosti odkrila 16 okostij, vendar se izkopno polje odpira naprej, zato naj bi bilo posmrtnih ostankov še več. Kot je povedal predsednik komisije vlade za urejanje vprašanj prikritih grobišč Jože Dežman, zaenkrat identiteta žrtev, ki naj bi bile po prvih ugotovitvah ubite leta 1945, še ni znana.
Ker so poleg posmrtnih ostankov strokovnjaki sodne medicine pri izkopavanjih naleteli tudi na žico in tulce oziroma naboje, Dežman predvideva, da so bile žrtve ustreljene in nato pokopane v jarek, ki je že bil izkopan. V bližini leškega športnega letališča so bili namreč v času druge svetovne vojne najverjetneje izkopani obrambni nasipi.
Tako Dežman kot vodja preiskave povojnih pobojev na Generalni policijski upravi in član vladne komisije za prikrita grobišča Pavel Jamnik, ki nadzoruje potek izkopa, ugotavljata, da sodna medicina izkop opravlja ustrezno, čeprav sta sprva imela nekaj pomislekov. Sodna medicina namreč ni imela niti primernega orodja za izkopavanje posmrtnih ostankov, njihov način izkopavanj pa je izgledal bolj nehuman do posmrtnih ostankov.
Dežman je pojasnil, da so si sedaj izvajalci izkopa priskrbeli primerno orodje in skrbno delajo v skladu s standardi. "Delajo zelo korektno," je poudaril Dežman. Jamnik, ki je bil tudi danes navzoč pri izkopih, pa je dejal, da je z njihovim delom popolnoma zadovoljen in poteka po ustaljenih standardih, zato ne bi mogel reči, da je njihovo delo kaj slabše kot delo arheologov, ki so v zadnjih letih običajno opravljali sanitarne prekope žrtev povojnih pobojev iz prikritih grobišč na bolj primerno lokacijo oziroma v posebne grobove in grobnice. Tokratno ekshumacijo pa je preiskovalna sodnica kranjskega okrožnega sodišča zaupala sodni medicini, saj je odločila, da obstaja sum storitve kaznivega dejanja.
Kosti odkrili zunaj grajskega obzidja
Komisija za evidentiranje in urejanje prikritih grobišč v Škofji Loki v sodelovanju z arheologi že od konca tedna s sondažami pregleduje, ali so na vrtu in okolici Loškega gradu žrtve povojnih pobojev, kot pričajo nekatere trditve domačinov. Po tem ko na grajskem vrtu niso odkrili nobenih posmrtnih ostankov, pa so danes popoldne zunaj obzidja našli kosti dveh skeletov. Sedaj pa nadaljujejo s sondiranjem v različne smeri, da bi odkrili, ali gre za posamična okostja ali za grobišče.
Zelo natančno so s sondiranjem že pregledali grajski vrt, na katerem pa niso našli nobenih okostij. To je bilo po Pintarjevih besedah tudi pričakovano, saj je vidno, da je bila na tem območju zemlja dodatno navožena, kar naj bi pričalo o tem, da so bila grobišča, ki so bila na tem območju, že izpraznjena, kosti pa prekopane. Sondiranje grajskega vrta pa so se lotili predvsem zato, da bi javnosti zagotovili, da na tem območju ni posmrtnih ostankov žrtev povojnih pobojev in da lahko na grajskem dvorišču mirno potekajo različne prireditve.
Najdene posmrtne ostanke bodo ob sondiranju tudi izkopali, je zagotovil Pintar. Pričakuje, da bo nadaljnji postopek ob sodelovanju škofjeloške komisije vodila komisija vlade za urejanje vprašanj prikritih grobišč. O najdbi izven obzidja pa so obvestili tudi policijo, ki je že zavarovala območje.
Sondiranja vodi zasebni arheolog Draško Josipovič, ki je pred mesecem dni vodil že izkop žrtev povojnih pobojev v Lovrenški grapi. Kot je dejal, se sprašuje, če sploh bodo arheološka izkopavanja, saj sedaj v Lescah, kjer prav tako že tri dni poteka ekshumacija žrtev povojnih pobojev na trasi zadnjega odseka gorenjske avtoceste, vsa dela opravlja sodna medicina.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.