V torek je zasedal svet ustanoviteljev javnih podjetij, ki je že sprejel nove cene ogrevanja, oskrbe s pitno vodo in zbiranja in odvoza ter odlaganja odpadkov. Nove cene bodo veljale že novembra, če bo soglasje k dvigu podalo tudi ministrstvo za okolje in prostor. Datum dviga cen za Snago pa še ni določen, direktor Janko Kramžar pa upa, da bi bile lahko potrjene do 1. januraja 2010.
Sprejeta nova cena ogrevanja je višja za 20,3 odstotka in bo za 60 kvadratnih metrov veliko stanovanje znašala približno 6 evrov več. Nova cena oskrbe s pitno vodo bo višja za 48,8 odstotka. Za štiričlansko gospodinjstvo, ki potroši mesečno 10 kubičnih metrov vode, bo cena za okoli 5 evrov višja. Cena za zbiranje in prevoz komunalnih odpadkov bo višja za 32,6 odstotka, cena odlaganja odpadkov pa se bo povišala za kar 185,8 odstotka. Povprečna obremenitev gospodinjstva pa bo 12 evrov mesečno, kar pomeni okoli 5,4 evra več.
Ob sprejetih cenah se bo položnica za komunalne storitve v povprečju tako zvišala za 16,7 evra mesečno. Nove cene Snage pa bodo veljale na območju MOL in v občinah Brezovica, Dol pri Ljubljani, Dobrova - Polhov Gradec, Horjul, Medvode in Škofljica.
Jankovič: Novih podražitev do konca 2010 ne bo
Ljubljanski župan Zoran Janković je na novinarski konfenreci povedal, da so se na podražitve pripravljali že nekaj časa, odločitev o podražitvah, pa da je bila sprejeta soglasno. Kot razlog je navedel, da če želijo Ljubljančani kakovostno vodo, odvoz smeti in energetsko oskrbo na ravni, kakršno so imeli do zdaj, so podražitve nujne. Pri tem je Janković poudaril, da so na svetu ustanoviteljev sprejeli podražitve osnovnih stvari, podražitev LPP, ki bi tudi bila potrebna, pa so zavrnili, saj če želijo čim več uporabnikov, teh stroškov ne smejo višati. Na novinarski konfenreci je še obljubil, da novih podražitev do konca leta 2010 ne bo.
Draškovič: Tudi javno podjetje mora poslovati z dobičkom
Kot je povedal direktor Energetike Ljubljana Hrvoje Drašković, je bilo cene treba dvigniti, saj se je podražil tudi premog, poleg tega denar potrebujejo tudi za nove investicije. Na novinarsko vprašanje, zakaj so na področju energetike potrebne podražitve, če je podjetje lani poslovalo z dobičkom, pa je Draškovič dejal, da morajo iz dobička zagotoviti investicije, poleg tega pa da morajo tudi javna podjetja poslovati z dobičkom. Kot je povedal so imeli lani dobička okoli osem milijonov evrov, letos pa pričakujejo od 3,5 do 4 milijone evrov dobička. Vseh prihodkov ima energetika okoli 100 milijonov evrov, s povišanjem pa bi dobili okoli 10 milijonov evrov več.
Kramžar: Letos bomo poslovali z izgubo
Direktor Snage Ljubljana Janko Kramžar, je povedal, da je Snaga lani poslovala s "pozitivno nulo", letos pa bodo imeli predvidoma okoli 1,5 do dva milijona evrov izgube. Brez povišanja cen tako ne bi preživeli. Z obstoječimi cenami pa ne bi mogli več zagotavljati tudi standarda storitve kot doslej. Kot je dejal, je povprečna cena v Sloveniji 1,5 krat višja od cene v Ljubljani, po podražitvi pa se bo cena približala povprečju. Snaga ima sicer letno okoli 20 milijonov evrov prihodkov, s podražitvijo se jim bodo prihodki povišali za okoli osem milijonov evrov.
Grozde: Ljubljana pije najboljšo vodo
Direktorica Javnega holdinga Ljubljana Zdenka Grozde pa je povedala, da Ljubljana pije najboljšo vodo v Sloveniji, saj edino ta voda ni klorirana. In če želimo ohranjati tak standard, potem so podražitve nujne, je povedala. Pojasnila je, da je infrastruktura že tako dotrajana, da je 63 odstotkov že odpisanih. In v tem ternutku v holdingu ne morejo zagotoviti, da bodo tako kakovst še lahko ohranjali, če bi cene ostale iste. Izguba Vo-Ka na tem področju naj bi tako bila v okoli 10 milijonih evrih investicijskih stroškov.
Poleg tega je stanje podtalnice v Ljubljani vsako leto slabše, kar je predvsem posledica nespoštovanja predpisov in prekomernega gnojenja.
Sanacija omrežja pa tudi po povišanju cene oskrbe s pitno vodo ne bo hitra, trajala bo okoli deset let. Podjetje Vo-Ka, ki skrbi za oskrbo s pitno vodo in kanalizacijo ima sicer 30 milijonov prihodkov na leto, zaradi dviga cen pa bo imelo okoli 6 milijonov evrov več prihodkov.
'Jankovićev prešerni nasmeh – na naš račun!'
Na predlog se je odzvala Slovenska demokratska mladina Ljubljana, ki pravi, da Janković "kljub temu da mu bo levi trojček z zakonom o glavnem mestu povrnil zapitek z lanskih državnozborskih volitev, še naprej hlasta po denarju".
Podražitve so škandalozne, opozarjajo pa tudi, da gre za najosnovnejše potrebe – ogrevanje, vodo in smeti. "Županov hollywoodski slog očitno terja svoj davek, zato se je svojim meščankam in meščanom namenil vzeti še po 1,7 milijona evrov mesečno. Je torej res dober gospodarstvenik ali zgolj požrešen tajkun, ki ljubi življenje na tuj račun?" se sprašuje demokratska mladina.
"Prešerni nasmeh tajkuna Jankovića nas torej Ljubljančanke in Ljubljančane vsak mesec stane več. Do kdaj še?" so kritični v Slovenski demokratski mladini Ljubljana.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.