V Loški dolini se v zadnjih urah stanje umirja. Voda je od 11. do 16. ure narasla le za en centimeter. Zjutraj je bilo sicer stanje podobno kot včeraj zvečer. Vodja civilne zaščite v občini Loška dolina Damjan Janež je za 24ur.com dejal, da se je od včeraj zvečer do danes zjutraj vodostaj v osmih urah dvignil za pet centimetrov. Poplavljenih je 10 hiš in 18 gospodarskih poslopij, ogroženih pa je še okoli 20 hiš in šest gospodarskih objektov.
Najhuje je v Kozariščah, Markovcu, Danah, Podlesku in Pudobu. Danes zjutraj je bila raven vode kar 60 centimetrov višja kot v februarskih poplavah. Poleg vode, ki se iz Hrvaške in okoliških hribov steka na Loško polje, imajo sedaj težave še s podtalnico, ki je danes zjutraj začela ogrožati dve hiši v vasi Kozarišče.
Lokalne ceste zaprli za lokalni promet
Prebivalci pa imajo sedaj težave z razmočenimi cestišči, ki se ugrezajo in se zaradi tega lomi asfalt. Kot je povedal župan občine Janez Komidar, so se zato odločili, da lokalne ceste zaprejo za tovorni promet. Težka tovorna vozila namreč povzročajo razpoke na cestišču, ugrezanje cest in ovirajo intervencijska vozila.
Na občini zato naprošajo vse, naj se preko Hrvaške preusmerijo na Ilirsko Bistrico in na druge regionalne ceste. Lokalne ceste, ki so zaprte za vsa tovorna vozila so sicer Stari trg-Markovec, Babno Polje-Iga vas, Iga vas-Viševek in Stari trg pri Ložu-Nadlesk-Dane. Cesta Grahovo-Gornje Jezero-Pudob je zaprta le za tovorna vozila, težja od treh ton in pol.
Zaradi poplav so za vsa vozila še vedno zaprte regionalna cesta Bloška polica-Pudob pri Pudobu ter lokalne ceste Stari trg-Pudob pri Pudobu, Grda draga-Pudob in Kozarišče-Šmarata.
Na pomoč poklicali vojsko
In nič obetavnega ne prinašajo niti nove napovedi. Brez dodatnih padavin bi namreč lahko voda začela upadati, a ker v okoliških hribih dežuje in bo še deževalo, bi lahko voda začela spet hitreje naraščati. Utrujenim gasilcem in ostalim prostovoljcem je danes na pomoč priskočilo tudi 50 pripadnikov Slovenske vojske. Ti so sodelovali pri črpanju vode, polnjenju vreč in urejanju protipoplavnih zaščit.
Občane sicer opozarjajo, naj vrednejše predmete dvignejo v višja nadstropja, saj bi jih lahko poplavilo. Včeraj so tam še vedno polnili in razdeljevali protipoplavne vreče. Ponoči je deloval štab z dežurno ekipo sedmih gasilcev, v jutranjih urah pa je na pomoč prišlo še 16 gasilcev PGD Rakek, Ivanje Selo, Unec, Grahovo in Žerovnica.
Voda se je z Barja umaknila, nadaljuje se sanacija
Na in ob Ljubljanskem barju se je voda večinoma umaknila iz poplavljenih naselij, tako da so tam danes nadaljevali z odpravljanjem posledic. V Občini Ig, kjer je vasi poplavljala zlasti reka Iška, so gasilci izčrpali vodo iz vseh poplavljenih prostorov, zdaj pa iz njih čistijo še mulj in jih s pomočjo vojske dezinficirajo. Voda se umika tudi z barja.
Vodja ljubljanskega oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo Robert Kus je dejal, da voda na Barju upada, tako da ob Ižanski cesti v Ljubljani vode ni več v nobeni hiši. V Lipah je po besedah Kusa voda še okoli hiš.
Na območju občine Ljubljana je bilo sicer poplavljenih 99 hiš in 15 gospodarskih objektov, škodo pa je za zdaj po besedah Kusa težko oceniti. Več bo po njegovih besedah mogoče reči, ko bodo škodo pregledale občinske komisije, ki naj bi na teren odšle konec tega in v začetku prihodnjega tedna.
Tudi v Občini Ig, kjer v zadnjih dveh dneh intenzivno poteka odpravljanje posledic poplav, škode še ne morejo oceniti. Po besedah župana Iga Janeza Cimpermana je bila komisija, ki bo ocenila škodo, že ustanovljena, ni pa še odšla na teren, ker čakajo, da se zadeve še nekoliko sanirajo. "Verjetno pa škoda ne bo majhna," pravi.
Po besedah poveljnika civilne zaščite Ig Antona Puciharja so v občini tudi danes nadaljevali s sanacijo razmer, pri čemer jim je tako kot v ponedeljek pomagala vojska. Ceste so odprte, jih pa zaradi čiščenja občasno zaprejo. Okoli 12.000 vreč, ki so jih napolnili s peskom, bodo za zdaj pustili v vaseh za primer, da bi se voda vrnila, saj je za sredo in četrtek še napovedan dež.
Voda, ki je poplavila več kot 300 hiš, največ v vaseh ob reki Iški, je po besedah Puciharja povzročila precej škode tudi na prometni infrastrukturi. Največ škode je v kanjonu Iške v Iškem Vintgarju, kjer je voda uničila dve parkirišči, uničila pa je tudi betonski most. Pucihar sicer računa, da bodo izletniki Iški Vintgar lahko znova obiskali konec tedna.
Omenjeni most pa bo treba zdaj v celoti podreti, na njegovo mesto pa naj bi postavili začasen most, ki ga bo prispevala civilna zaščita. Postavili ga bodo na nove betonske temelje, ki jih bo po besedah Cimpermana financirala občina, na njih pa naj bi pozneje postavili tudi nov most.
V Cerknici spremljajo naraščanje jezera in sušijo objekte
Jože Turšič, predstavnik civilne zaščite v Cerknici je za 24ur.com povedal, da se vodostaj Cerkniškega jezera še vedno dviguje. Od nedelje ob 16. uri pa do ponedeljka ob isti uri je narasel za okoli 10 centimetrov, hidrologi pri Arsu pa so nam povedali, da je od včeraj zvečer do danes narasel še za približno štiri centimetre.
Če bi jezero naraslo še za 70 centimetrov, bi lahko doseglo prvi objekt, ki pa so ga že tudi dodatno zavarovali s protipoplavnimi vrečami. Sicer pa tam poplavljenih objektov nimajo več že od nedelje. Zdaj so prizadetim prebivalcem razdelili sušilnike, ki so jih dobili od Rdečega križa, za njih pa so prosili tudi vojsko.
Na Baču in v Koritnicah vodo črpajo še iz 18 objetkov
Poveljnik civilne zaščite Ilirska Bistrica Janko Slavec je danes zjutraj zapisal, da stanje v vasi Koritnice stabiliziralo. V zadnjih urah se je namreč umirilo vdiranje podtalne vode v objekte. Še vedno jo črpajo iz devetih objektov, v petih objektih pa stanje opazujejo in po potrebi tudi črpajo.
Vodostaj v vasi Bač pa se je ponoči nekoliko dvignil, a objektov dodatno ni ogrozil. Tudi tam vodo črpajo iz devetih objektov, a v osmih primerih gre le za občasne kontrole črpalk, s katerimi upravljajo domačini, eno črpalko pa imajo pod nadzorom gasilci. Gasilske enote sicer redno opravljajo obhode in nadzorujejo stanje.
V Posočju še izdatne padavine
Da vodostaji v Loški dolini, na Cerkniškem in Planinskem polju še vedno naraščajo, so za 24ur.com potrdili tudi hidrologi na Agenciji RS za okolje (Arso). V svojem opozorilu pa so tudi zapisali, da je vodostaj na Planinskem polju od včeraj popoldne pa do danes zjutraj narasel za 8 centimetrov. Predvidoma do četrtka naj bi na območju naštetih kraških polj padlo okoli 40 litrov padavin na kvadratni meter, ki naj bi bile nekoliko bolj intenzivne v sredo. Tako se bodo vodostaji v Loški dolini, na Cerkniškem in Planinskem polju še naprej poviševali.
V zgornjem Posočju bodo krajevno močnejši nalivi. Na Bovškem, kjer je do danes zjutraj v 24 urah padlo okoli 130 litrov padavin na kvadratni meter, jih lahko v 24 urah pade tudi od 100 do 120 litrov padavin na kvadratni meter. V Posočju lahko tako reke močneje narastejo, opozarajajo hidrologi pri Arsu.
Padavine bodo dokaj obilne tudi v južni Sloveniji ob meji s Hrvaško, kjer pa lahko v prihodnjih 24 urah zapade do 50 litrov padavin na kvadratni meter. Padavine bodo jutri dopoldne oslabele in bodo v četrtek ob prihodu fronte bolj rahle.
Po podatkih Dravskih elektrarn Maribor (DEM) bo pretok Drave med Vuzenico in mejo s Hrvaško v naslednjih urah narasel na 800 m3/s ali več. Drava lahko ob tem poplavi ob strugi.
Tudi v četrtek bo bolj oblačno in deževno. V petek bo na zahodu pretežno jasno, drugod pa bo več oblačnosti. Po nižinah se bo zadrževala megla ali nizka oblačnost. V soboto ali nedeljo pa nas čaka novo poslabšanje vremena, a je za zdaj še težko točneje napovedati, kako hudo bo.
Na Goriškem se je v zadnjih dneh sprožilo kar 13 plazov
Ob zadnjih obilnih padavinah konec preteklega tedna se je v Mestni občini Nova Gorica sprožilo kar 13 novih zemeljskih plazov. Po besedah svetovalca za zaščito in reševanje na občini Bogdana Zorattija gre za manjše plazove, ki ne ogrožajo stanovanjskih stavb ali celo človeških življenj. Pred plazovi so v nevarnosti predvsem lokalne ceste, podporni zidovi in kmetijska zemljišča.
Zadnji med njimi se je sprožil danes dopoldne v vinogradu v bližini Rožne doline. Plazišče so si ogledali gasilci in poveljnik novogoriške civilne zaščite Stjepan Mišković, ki so ugotovili, da se je podrla ena izmed teras vinograda v dolžini 20 metrov. Plaz so tako kot nekatere druge pokrili, zaradi izjemne namočenosti terena pa se bojijo novega obilnega deževja, ki so ga napovedali meteorologi v naslednjih dveh dnevih.
Štabi civilne zaščite in gasilci ostajajo zato v pripravljenosti. To velja tudi za Tolminsko, kjer se je v soboto sprožil plaz, ki je zaprl cesto Žabče-Zadlaz. Cesta je očiščena, pobočje nad njo pa si je danes ogledal tudi geolog, ki je zagotovil, da za uporabnike ceste ni nobene nevarnosti. Poveljnik civilne zaščite tolminske občine Jože Dakskobler je povedal, da bodo zato cesto v sredo ponovno odprli za promet.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.