Slovenija

V Mariboru odločno proti hranjenju prostoživečih živali

Maribor, 04. 10. 2021 17.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, Ma.Ko.
Komentarji
3

V MO Maribor vedno pogosteje opažajo, da občani s človeško hrano hranijo prostoživeče živali, predvsem vodne ptice, golobe in ribe. Človeška hrana za živali iz več razlogov ni ustrezna – med drugim se preveč razmnožijo, hrane si ne iščejo več same, zaradi zbiranja na mestih hranjenja pa se med njimi prenašajo bolezni. Predstavniki MO Maribor so zato pričeli kampanjo z naslovom Ne hrani me! Ohrani me, s katero občane in občanke opominjajo na problematičnost takšnega početja.

Povečan vnos hrane v okolje lahko privede do povečanja populacij nekaterih vrst ptic, sesalcev in rib. Problematična je predvsem odpadna hrana, ki za nekatere živali predstavlja poglaviten vir hrane. Živali bodo nastavljeno hrano pojedle, četudi ne ustreza njihovim prehranskih potrebam. "Prav zaradi tega gre za tematiko, ki ne zahteva posebne pozornosti le v mestu Maribor, temveč tudi drugje," so poudarili na Mestni občini (MO) Maribor.

Živali bodo nastavljeno hrano pojedle, čeprav ne ustreza njihovim prehranskih potrebam.
Živali bodo nastavljeno hrano pojedle, čeprav ne ustreza njihovim prehranskih potrebam. FOTO: AP

Projekt o ozaveščanju, kakšno škodo povzroča človeška hrana živalim, je zasnovala in ga izvaja skupna služba varstva okolja Skupne občinske uprave Maribor v sodelovanju s predlagateljico pobude v okviru participativnega proračuna Mestne občine Maribor. Ta je predlagala postavitev tabel s priporočili oziroma opozorili glede hranjenja prostoživečih živali.

"Človeška hrana za živali iz več razlogov ni ustrezna: ne zadosti potrebam živali po vnosu življenjsko pomembnih hranil, zaradi zbiranja na točkah hranjenja se med živalmi prenašajo bolezni, živali izgubijo naravni občutek in hrane ne iščejo več same, preveč se razmnožijo, povečata se tekmovalnost in stres. Na ta način se tudi poveča vnos hranil v vodno okolje, kjer se ustvarjajo neugodne življenjske razmere. Hkrati se zaradi odvržene hrane razmnožijo sive vrane, podgane in drugi glodavci," so pojasnili.

Ob tem so opomnili, da se v mariborskem Mestnem parku zadržuje veliko otrok, ki se lahko zaradi odvržene hrane in odpadkov hitro zastrupijo. Drugi dve pomembni lokaciji sta nabrežje Drave, kjer ljudje prekomerno hranijo labode, in središče mesta, kjer v veliki večini hranijo golobe. "Nenazadnje je odvržena hrana neestetska in je tudi zato v mestu ne želimo," so poudarili na občini.

V okviru kampanje bodo v prvi vrsti ozaveščali vrtce in šole, na izbranih lokacijah pa bodo prisotni tudi s stojnicami. Danes so na takšen način ozaveščali mimoidoče v Mestnem parku, med drugim pa načrtujejo takšne akcije še pri Sodnem stolpu ob Dravi in na Slomškovem trgu v središču mesta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

damir26
05. 10. 2021 09.50
Raje naj kaznujejo starca ki vsak dan meče po kile kruha v Dravo da labodi jedo to stanje....prav na k...mi že gre pa se jim res ne da dopovedat
kapljač1
04. 10. 2021 17.11
+6
Največji problem za ptice je suhi kruh . Dopovedati ljudem je najtežje
flojdi
04. 10. 2021 18.28
+2
. jest jim ga ne dajem . vidim pa , da siničkam tudi nekatere kupljene sončnice niso preveč všeč . stavim , da vedo zakaj