Evropski parlament je v postopku posvetovanja razpravljal o širitvi schengenskega območja na devet novih članic, med njimi Slovenijo. Večina poslancev je menila, da gre za zgodovinski trenutek, ki bo izbrisal še zadnje ostanke železne zavese. Evropski komisar za pravosodje, svobodo in varnost Franco Frattini je dejal, da so države to "božično darilo zaslužile", a poudaril, da širitev schengna ne sme pomeniti, da se "zapiramo za tiste, ki so ostali zunaj meja schengenskega območja".
Ukinitev notranjih meja je po mnenju Frattinija tudi vprašanje zaupanja med državami. To zaupanje so članice dobile s t.i. schengensko evaluacijo. Komisar se je ob tem zahvalil portugalskemu predsedstvu za velik uspeh, ki ga je dosegla glede širitve schengna.
Portugalski državni sekretar Jose Magalhaes, ki je na zasedanju nastopil v imenu portugalskega predsedstva, je dejal, da bo z uveljavitvijo schengenskega območja začel veljati tudi nov način urejanja meja. Nove meje bodo tako po njegovih besedah "veliko ostrejše do kriminalcev", medtem ko jih bodo ostali prehajali lažje kot doslej. Kot je še dejal, "gresta varnost in svoboda z roko v roki", s čemer se je strinjal tudi Frattini.
Magalhaes je poudaril tudi pomembnost pozitivnega pristopa, katerega del je bilo tudi soočanje s težavami in sodelovanje med evropskimi institucijami. "V tej zmagi moramo uživati in se pripraviti na prihodnost," je menil in evropske poslance pozval, naj se udeležijo decembrske slovesnosti ob širitvi schengna.
Carlos Coelho (EPP-ED), ki je pripravil poročilo o širitvi schengna, je širitev označil za enega največjih uspehov v zgodovini EU. Poudaril je, da je uspeh širitve "odvisen od vseh nas" in izrazil upanje, da bo širitev prinesla večjo varnost.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.