Zaradi povišanega plimovanja je morje v Piranu znova prestopilo rob obalne črte ter delno zalilo Prešernovo nabrežje in carinski pomol, na spletni strani poroča Uprava za zaščito in reševanje.
Na Obali pa se trenutno že pripravljajo tudi na novo obsežno plimovanje, ki je napovedano za petek zjutraj, ko bodo obsegi poplavljanja po oceni pristojnih podobnih tistim, katerim smo bili priča v torek zvečer. Kot je na današnji novinarski konferenci občine Izola opozoril namestnik poveljnika izolske civilne zaščite Denis Udovič, je Agencija RS za okolje (Arso) za petek po 7. uri zjutraj napovedala visoko plimovanje in zmeren do zmerno močan jugo. "Pri tem pozivamo vse prebivalce občine Izola, ki živijo na območju poplavljanja, da tudi sami poskrbijo, da zavarujejo svoje premoženje pred vdorom vode bodisi s protipoplavnimi vrečami, deskami ali na kakšen drugačen način," je dodal Udovič.
Izolski župan Danilo Markočič je ob tem pohvalil vse občane, ki so ob zadnjem plimovanju ravnali samozaščitno, je poročala STA. Prebivalci sicer lahko na izolski komunali dobijo protipoplavne vreče. Teh so v noči na sredo po županovih besedah razdelili skoraj sto, v sredo zjutraj pa so pripeljali še dodatne vreče pred drugim valom plimovanja, ki pa k sreči niso bile potrebne. Markočič je sicer obžaloval, da vsi krajani niso shranili protipoplavnih vreč, ki so jih prejeli ob lanski poplavi.
Zaradi visoke plime precejšnja materialna škoda
Glede na to, da takšnega plimovanja ni bilo že 50 let in da je bila škoda v obalnih mestih precejšnja, so se po Markočičevih besedah skupaj z županoma Kopra in Pirana danes dogovorili, da bodo šli v najavo naravne nesreče ter da bodo ministrstvo za obrambo oz. upravo za zaščito in reševanje pozvali, da sproži postopek za oceno škode. Župan pričakuje, da bo uprava za zaščito in reševanje njihovo zahtevo v nekaj dneh obravnavala in tudi sprejela, nato pa bodo dobili tudi napotke občanom glede prijave škode, je še njegove besede povzela STA.
Visoko plimovanje morja v noči na sredo je najhuje prizadelo Izolo in Piran, skupno pa so gasilci opravili okoli 60 intervencij. Po podatkih Arsa je bila torkova najvišja zabeležena višina morja na merilni postaji v Kopru s 373 centimetri najvišja od novembra 1969.
Piranski župan: Skrbijo nas nove padavine
Na pripravljenost svojih občanov na nove izredne vremenske razmere pa pozivajo tudi na občini Piran. Kot so opozorili, je bila v torek ponoči, ko so imeli na Obali opravka z visokim plimovanje, nizkim zračnim tlakom in močnimi vetrovi, ki so potiskali morsko vodo v smeri obalnega pasu na najbolj izpostavljenih mestih v priobalnem pasu, zaščita nekaterih objektov pred vdorom vode neustrezna. "Današnje razmere nedvomno pričajo o tem, da smo ljudje nemočni proti naravi. Lokalna gasilska društva, civilna zaščita, Okolje Piran in številni prostovoljci so dolgo v noč delali, da bi omilili povodenj v Piranu, Portorožu, Strunjanu in drugje ob obali. V imenu občank in občanov, ki so jih prizadele sinočnje poplave, se jim za napor in neprespane ure iskreno zahvaljujemo. Nastalo škodo pristojni še ocenjujejo, vendar nas skrbi vremenska napoved, ki predvideva nove padavine. Živimo na lepem kraju ob morju, a pogosto pozabimo, da kar narava da, lahko v trenutku vzame," je že včeraj dejal župan Đenio Zadković. Na občini pa so danes ob jutrišnji slabši vremenski napovedi občanke in občane vnovič pozvali, da si priskrbijo brezplačne protipoplavne vreče. Te lahko prejmejo pri gasilcih v Piranu (Trinkova 2, Piran) in v Sečovljah na parkirišču nekdanje Agrarie. V kolikor bi vreče pošle, občane naprošajo, da pokličejo številko 112.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.