Upravno sodišče v Novi Gorici je zavrnilo pritožbo Pečanove zoper sklep občinskega sveta Občine Izola, zavrglo pa je tudi njeno pritožbo zoper ugotovitveni sklep o izvolitvi župana.
Sodišče je s tem zavrnilo pritožbo zoper poročilo občinske volilne komisije o izidu drugega kroga volitev. Volilna komisija je namreč na podlagi sklepa sodišča spremenila svoje prvotno mnenje o potrditvi Pečanove kot zmagovalke občinskih volitev in za župana proglasila Tomislava Klokočovnika z liste Izola je naša.
Pečanova je v izjavi za javnost sporočila, da se s sodbo "nikakor ne strinja, saj so z njo ponovno kršene človekove pravice, poleg tega pa uvaja neke nove sodne prakse, ki nimajo osnove v nobeni zakonodaji". Po njenih besedah bodo sodbo predložili v presojo ustavnemu sodišču in mu predlagali, da jo razveljavi.
Na sedežu občinske volilne komisije v Izoli so kriminalisti včeraj zasegli volilne imenike prvega kroga lokalnih volitev. Policisti preiskujejo sum kaznivega dejanja zlorabe osebnih podatkov iz volilnega imenika, ki naj bi ga zagrešil neznani storilec v korist nekdanje županje Pečanove. Ovadbo je med izolskimi povolilnimi zapleti vložila lista Izola je naša.
Pečanova ima v ognju še ustavno pobudo
Pečanova na ustavnem sodišču spodbija zakon o lokalnih volitvah ter zakon o volitvah v državni zbor. Zakona namreč po njenem mnenju "zaradi nejasnosti v dveh členih omogočata arbitrarno odločanje o volilnih zadevah, kar se je zgodilo v primeru zadnje sodbe Upravnega sodišča v Novi Gorici". Do prve Pečanjine pobude se je že opredelil parlamentarni odbor za lokalno samoupravo in ocenil, da ni utemeljena.
Podobno mnenje je pričakovati tudi na seji odbora za notranjo politiko, saj parlamentarna zakonodajno-pravna služba (ZPS) meni, da tudi izpodbijane določbe zakona o volitvah v DZ niso v neskladju z ustavo. Pečanova sicer zakonu očita nejasnost in spodbija določbo o glasovanju po pošti. Zakon namreč ne določa načina, s katerim se ugotavlja dan glasovanja po pošti. Parlamentarna ZPS po drugi strani meni, da se dan glasovanja po pošti ugotavlja po poštnem žigu.
Slabo kaže tudi škofjeloškemu županskemu kandidatu
Tudi nesojeni župan Škofje Loke Dušan Krajnik na ustavnem sodišču spodbija zakon o volitvah v DZ, in sicer njegov 25. člen. Ta določa, da član volilnega odbora ne more hkrati kandidirati na volitvah, ob tem pa "zakon ne prepoveduje sorodstvenih vezi med kandidati in člani volilnih odborov", kar se Krajniku zdi "kršenje načela enakosti".
Zakonodajno-pravna služba je tudi v tem primeru ocenila, da Krajnikova pobuda ni utemeljena, češ da zakon onemogoča morebitno nepristranskost po,osameznih članov volilnih odborov, v primeru nepravilnosti pa naj bi imel vsak kandidat možnost vložiti ugovor pri volilni komisiji ter pritožbo na občinski svet ter upravno sodišče.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.