
Sklepe, ki so jih poslanci in poslanke sprejeli po dolgi razpravi o sumu korupcije, klientelizma in pranja denarja, je odbor za notranjo politiko predlagal že v petek. DZ tako od vlade zahteva, da v roku štirih mesecev pripravi poročila o stečajnih postopkih, predkazenskih postopkih, uvedenih v stečajih ter sumih pranja denarja.
Tokrat vladna koalicija namreč ni ponovila napake, da bi opoziciji omejila čas, ampak so jih pustili, da govorijo, večinoma v prazno, saj večina ni zdržala do jutra. "Če je bilo treba razpravljati, potem je treba to razpravo opraviti hkrati. Sicer pa bi bil to samo namen, da se predlagatelji pojavijo in pojavimo na televiziji, to pa seveda ni v interesu…" je povedal poslanec LDS Maksimilijan Lavrinc. Lavrinc je prepričan, da je nočna seja marsikateremu človeku prihranila kakšno muko, saj so lahko spali in ni jim bilo treba poslušati neumnosti. Spali pa so tudi nekateri poslanci, je povedal Lavrinc. "Če ne drugje, pa kar v parlamentu," je razložil.

"Prvič v samostojni Sloveniji se je zgodilo, da je seja potekala praktično celo noč, kot da bi šlo za vojno stanje. Tako se je odločila vladajoča koalicija; naprej so nam pri tej drugi izredni seji vzeli čas, sedaj ko pa je bilo časa relativno dovolj, so preprečili, da bi lahko ljudje to spremljali, ker jasno je namreč, da tisti, ki hodijo v službo, niso mogli spremljati seje," je povedal predsednik SDS Janez Janša. "Moram povedati, da me še nikoli ni bilo tako sram, kot me bo danes zjutraj, ko bom poskušal svoji družini dopovedati, da sem vso noč sedel v parlamentu in "afne guncal"," je bil piker poslanec LDS Jelko Kacin. Menim, da nimamo izrednih razmer, da ni vojne in da ne bi bilo nobene katastrofe, če bi včeraj ob desetih zvečer sejo prekinili in jo danes nadaljevali. Vendar pa so se nekateri tako dogovorili in to je po njihovem demokratično, po mojem mnenju pa ima vsak svoj čas, tudi poslanci, zaradi česar bi lahko danes normalno nadaljevali sejo," je povedal Franc Kangler, poslanec SLS.

Ob tem pa večina poslank in poslancev ni sprejela dopolnil, ki jih je predložila poslanska skupina SLS, po katerem bi predlagane roke za poročila s štirih mesecih skrajšali na trideset dni. Opozicijski poslanci so se namreč zavzeli za krajši rok, saj bi sicer predložitev poročil zavlekli že v čas, ko bo sedanjemu sklicu državnega zbora prenehal mandat.
DZ je z 48 glasovi za in petimi proti vladi naložil, da v štirih mesecih pošlje celovito poročilo o gibanju stečajnih zadev po letih in sodiščih ter pripravi analizo stanja s predlogi sklepov. Prav tako v štirih mesecih mora vlada pripraviti poročilo o predkazenskih postopkih, uvedenih ob stečajnih postopkih, poročilo pa naj bi vsebovalo tudi analizo stanja s predlogi ukrepov (za je glasovalo 47 poslancev, proti štirje).

Poslanke in poslanci so s 46 glasovi za in petimi proti sprejeli tudi sklep, da vlada v štirih mesecih predloži tudi poročilo o številu uvedenih postopkov ugotavljanja sumov pranja denarja v tem mandatu vlade z analizo stanja in predlogi ukrepov. S tem so nekoliko spremenjene sprejeli tri od sicer sedmih predlaganih sklepov, ki so jih v zahtevi za sklic izredne seje navedli opozicijski poslanci iz vrst SDS, NSi in SNS.
Vsak na svoji strani
Po pričakovanjih so v razpravah poslanske skupine ostale na svojih bregovih. Med tem ko so koalicijski poslanci poudarjali, da korupcija sicer v Sloveniji obstaja in se je proti njej treba boriti, vendar ne na način, kot ga je ubrala opozicija, pa so opozicijski poslanci menili, da lahko razprava pripomore k učinkovitemu boju proti temu pojavu ter ob tem navajali primere, ki naj bi dokazovali povezave med vladnimi krogi in podjetji v večinski državni lasti.
Kot je bilo pričakovati, sta obe strani druga drugi odpirali afere. "Ta funkcionar liberalne demokracije, podpredsednik liberalne demokracije, to podjetje v lasti bivšega visokega funkcionarja liberalne demokracije, ki si je nabral velike denarje v ozvezdju telekomunikacijskega fevda. Že prej je ista druščina od hotelov Piran odkupila vilo v središču tega zemljišča in je potem seveda hotela še kompleks okoli. Mimogrede pa je bilo deset tisoč kvadratnih metrov zemljišča ob sami slovenski obali na elitni lokaciji v Strunjanu prodano za pet milijonov tolarjev, torej po 580 tolarjev za kvadratni meter," je našteval Janša.

"Pred časom, pred več leti je bila kupljena lastniška hiša in čez čas se je ugotovilo, da ta hiša nima dostopa in služnostne poti. Samo parcela, na kateri je stala sto let stara hiša, dostopna ne drugače kot po 80 stopinjski vzpetini po stopnicah. Več sto metrov. Da, lahko se hecate, dostopna samo s helikopterjem…" je razlagal Anton Anderlič, podpredsednik LDS.

"O gospodu Janši se govori vse mogoče; enkrat je v trgovini z orožjem izginilo deset milijonov dolarjev, drugič jih je sto. Kaj je res od tega?! Kar mene zadeva, nič, dokler mu to ni dokazano. Ker če je drugače, potem je vprašanje, kakšen tip države smo. Ampak to velja za nas vse in pametno bi bilo, da bi bolj poredko uporabljali besedo kraja, lopovščina. Saj, sliši se dobro, če pa se tega ne da dokazati, bi bilo veliko pametneje biti manj lahkoten v tovrstnih trditvah," je na srce poslancev polagal minister za šolstvo Slavko Gaber.
V razpravi poslank in poslancev se je razvila debata tudi o različnih primerih, ki jih predlagatelji sicer niso izrecno navedli v gradivu za sklic izredne seje. Opozicijski poslanci so tako opozorili na domnevne nepravilnosti pri financiranju Kacinove kampanje, sporno prodajo nepremičnin v Mestni občini Kranj. Izpostavili pa so tudi na domnevne primere klientelizma na šolskem ministrstvu ter primer (ne)imenovanja ravnateljice Osnovne šole Kapela.

Po drugi strani pa so koalicijski poslanci odgovorili z nekaterimi drugimi primeri domnevnih nepravilnosti, v katere naj bi bili domnevno vpleteni tudi člani opozicijskih strank oziroma njihovi simpatizerji. Tako so med drugim nanizali primer trgovine z orožjem ter trgovanje z električno energijo preko razvpitega Enrona. Dotaknili pa so se tudi spornega nakupa računalnikov na ministrstvu za gospodarstvo v času ministrovanja Jožeta Zagožna in sume zlorab tržiškega župana Pavla Ruparja.