Slovenija

V PDG krstna uprizoritev Kobile Milana Jesiha

Nova Gorica, 25. 02. 1998 10.50 1 min branja 0

image (28)

V Primorskem dramskem gledališču v Novi Gorici bodo na malem odru 5. marca krstno uprizorili delo Kobila pesnika, dramatika in prevajalca Milana Jesiha. Za režijo je poskrbel Matjaž Zupančič, dramaturg je bil Miha Trefalt, sceno je oblikoval Alen Ožbolt, kostume Janja Korun, avtor glasbe pa je Mario Marolt. V "črni burki, nekakšnem narobe svetu" igrajo Nevenka Sedlar, Iztok Mlakar, Teja Glažar, Milan Vodopivec, Lara Jankovič, Gorazd Jakomini in Dušanka Ristić.

Kobila, razširjeno besedilo Jesihove radijske igre Stevardesa iz leta 1985, je po režiserjevih besedah igra o medčloveški komunikaciji in njenih klišejih s temeljnim namenom, da je ob tem, ko obstaja prikrita resnica nekega sveta, treba stvari postaviti na glavo in šele takrat se razkrijejo v pravi luči. Hkrati je Kobila z burkaško, groteskno ali parodično noto le pogojno komedija o tipologiji slovenstva ali satira na spervertirane vrednote časa in prostora na sončni strani Alp, saj Jesih sega prek časovnih koordinat k stvarem s splošnim pomenom in veljavo. Kobila, navidez banalna, pritlehno komična in ponekod robata, v temeljih pravzaprav postavlja vprašanja o smislu in možnostih posameznikovega gibanja znotraj sveta človeških razsežnosti, ki je prav v svoji nekategoričnosti in paradoksalnosti popoln, še meni Zupančič.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763