Slovenija

V peskovnikih varno živo srebro

Nova Gorica, 04. 04. 2007 13.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na severnem Primorskem imajo ponekod v otroških peskovnikih živo srebro, ki po zagotovilih strokovnjakov ni nevarno.

Zdravje otrok ni ogroženo
Zdravje otrok ni ogroženo FOTO: POP TV

Po odkritju zdravju škodljive mivke v otroških peskovnikih na Celjskem so se za preverjanje vsebine peskovnikov odločili tudi na severnem Primorskem. Novogoriška enota zavoda za zdravstveno varstvo je v treh od osmih peskovnikov petih vrtcev, ki so se odločili za preverjanje, odkrila prisotnost živega srebra nad ali enako kritični vrednosti, vendar to ne predstavlja tveganja za zdravje izpostavljenih otrok, je povedala zdravnica na zavodu Nataša Šimac.

Živo srebro je bržkone idrijsko

Prisotnost živega srebra, ki ga je vsebovalo šest od osmih pregledanih vzorcev, je bila pričakovana in je posledica rudnika živega srebra v Idriji, je povedala Šimčeva. Večina mivke v peskovnikih vrtcev je namreč soškega porekla, tako da je bila ob treh vzorcih, nad ali z enako začasno kritično vrednostjo 10 miligramov na kilogram mivke, v dveh primerih presežena opozorilna vrednost. V nobenem vzorcu niso ugotovili presežnih vrednosti svinca, cinka in kadmija, je pojasnila.

Kot je v ponedeljek poudarila skupina za pripravo smernic za oceno primernosti mivke za uporabo v otroških peskovnikih v okviru Inštituta za varovanje zdravja, se živo srebro v soški mivki nahaja v obliki živosrebrovega sulfida. "Ta je izredno slabo topen in ne hlapi, zato ne vstopa v telo in tako ne predstavlja tveganja za zdravje izpostavljenih otrok," je izpostavila Šimčeva in opozorila, da so človeku nevarne le nekatere oblike živega srebra. Podrobnejših podatkov o oporečnih peskovnikih ni želela razkriti.

Ribe bolj nevarne kot mivka

Sicer so na novogoriškem zavodu za zdravstveno varstvo vrtcem in šolam svetovali, naj na dokončno odločitev o ravnanju z oporečno mivko v peskovnikih počakajo na dokončne nacionalne smernice, ki naj bi upoštevale tudi ostale parametre in zahteve za mivko v otroških peskovnikih, ki naj bi bile sprejete v kratkem.

Opredeliti bi morali tudi način uporabe mivke v peskovnikih, je dodala Milena Horvat iz Inštituta Jožef Stefan. Ta bo skušala na inštitutu urediti testiranje vzorcev severnoprimorskih peskovnikov tudi za vsebnost azbesta, ki bi bil po predvidevanjih zavoda lahko prisoten v soški mivki. Sicer je po njenih besedah tisočkrat bolj nevarno zaužitje enake količine z živim srebrom okuženih rib kot mivke.

Mivko analizirali le v nekaterih vrtcih

Prisotnost živega srebra, ki ga je vsebovalo šest od osmih pregledanih vzorcev, je bila pričakovana
Prisotnost živega srebra, ki ga je vsebovalo šest od osmih pregledanih vzorcev, je bila pričakovana FOTO: POP TV

Sprva se je za analizo mivke v peskovnikih odločilo le pet od 27 šol in vrtcev v regiji, saj je bil morda za nekatere strošek analize - znaša 150 evrov - previsok, je pojasnila Šimičeva in dodala, da so v zadnjih dneh analize zahtevali še v štirih vzgojno-varstvenih zavodih.

Na nevarnost živega srebra je opozoril tudi zdravnik Alfred Bogomir Kobal iz Idrije, kjer po njegovih besedah vsebnost živega srebra močno presega dovoljene vrednosti in se kopiči v rastlinah, a se ljudje tega premalo zavedajo. Na novinarski konferenci so sicer izpostavili tudi odsotnost zakonsko določenih mejnih vrednost za prisotnost živega srebra in drugih kovin v mivki za otroške peskovnike.

Tako lahko zdravstveni inšpektorji zaenkrat le preverjajo, ali so vrtci ugotovili izvor mivke in zahtevajo analize oz. zamenjavo mivke, v kolikor izvor ni znan, je pojasnil vodja novogoriške enote zdravstvenega inšpektorata Alen Hladnik.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
04. 04. 2007 15.03
Zdaj bi bilo glede na skrbi vseh staršev dobro preveriti, kako je s peskovnki in vsebnostjo drugih težkih kovin, pesticidov, herbicidov, polikloriranih bifenilov, hormonov, radona, plutonija in še ečsa. Sploh bi bilo zanimivo, če bi kak laborant vzel vzorce in kakega BMW-ja ali česa podobnega in analiziral vsebino škodljivih snovi v penah, lakih, plastikah, kovini, mna čipih in v elektroniki teh avtomobilov. Pa se pojdimo to preganjavico! Če ne bomo umrli od mivke bom pa že od česa, "ne gine nama"! Zakj nikogar ne zanimajo razni bolani vozniki, v SLO na leto na cestah umre skoraj tristo ljudi, nekja tisoč jih je ranjenih, mnogo je invalidov, mi se ukvarjamo neko mivko,ne upamo si zagrabiti bikaza roge!! Bedno!! Podobno je z medvedi in morskimi psi!! Pa ne bo nikoli bolje!!