Danes, na predvečer dneva upora proti okupatorju, se je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor udeležil spominske slovesnosti v Vidmarjevi vili v Rožni dolini, v kateri je bila na današnji dan pred natanko 80 leti ustanovljena Osvobodilna fronta slovenskega naroda. V spomin na ta zgodovinski dogodek je bila na pobudo veleposlanice Natalie Kauther in veleposlanika Adriana Pollmanna postavljena spominska plošča kot poklon zapuščini vile, ki danes služi kot rezidenca veleposlanikov Zvezne republike Nemčije v Sloveniji.
Ob tej priložnosti je predsednik Pahor skupaj z veleposlanico Nemčije Kautherjevo odkril spominsko ploščo v počastitev 80. obletnice ustanovitve OF in njene vloge v uporu proti okupatorjem.
Kautherjeva je ob tej priložnosti povedala, da v nemškem veleposlaništvu čutijo "veliko odgovornost, da s to hišo in njeno zgodovino ravnajo skrbno in ohranjajo spomin na to, kar se je tukaj dogajalo pred 80 leti".
"Nimam pravice, da bi kot gostja v vaši državi delila nasvete. Zlasti kot Nemka ne. Lahko pa izrazim svojo hvaležnost za to, da smo bili Nemci po vsem tem trpljenju in grozotah, ki jih je naša država prizadejala neštetim ljudem, ponovno sprejeti v skupnost narodov. Za nas je to, da lahko do nekoč najhujših sovražnikov danes gojimo globoko prijateljstvo in se skupaj zavzemamo za boljši, pravičnejši svet, res veliko darilo," je povedala veleposlanica v govoru v slovenskem jeziku.
Predsednik Pahor se je veleposlanici zahvalil za nemško gesto v obliki spominske plošče, ki so jo predstavili skupaj z Muzejem novejše zgodovine. "Vaše dejanje je simbolno, ima pa tudi stvaren pomen – tudi v luči prihodnosti. Gre za duh, na katerem je utemeljena naša skupna evropska domovina – na spravi. Ne na tem, da pozabimo, vendar da se vsega spomnimo in kaj tudi odpustimo v prid sožitja," je v nagovoru poudaril predsednik republike, ki je nemški veleposlanici in veleposlaniku Pollmannu v imenu države in v svojem osebnem imenu izrazil hvaležnost za njuno odločitev, da se spominu na zgodovino hiše poklonita s postavitvijo spominske plošče.
Dejal je, da je bil znameniti sestanek v Vidmarjevi vili prelomnega pomena, partizansko gibanje pa je bilo nenadomestljiv del zgodovinskega loka, ki je ob koncu osemdesetih in v začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja omogočil demokratične in osamosvojitvene procese, ti pa so privedli do ustanovitve lastne države, samostojne in neodvisne Republike Slovenije.
Predsednik Pahor je tudi opozoril, da so taka dejanja ključnega pomena za zgled mladim, saj jim omogočajo miren razvoj v času velikih sprememb. Ob tem je izrazil željo, da bi se mlade generacije s ponosom spominjale tega obdobja, ko smo Slovenci vnovič ubranili svojo svobodo sami in v sodelovanju z zavezniki. Poudaril je pomen razumevanja, da na ramenih tega upora stoji ustanovitev lastne države.
V zaključku nagovora je predsednik republike še pozval k praznovanju dneva upora proti okupatorju.
Jutri, 27. aprila, na državni praznik dneva upora proti okupatorju, bo Pahor pred Vidmarjevo hišo v Rožni dolini v Ljubljani položil venec k spomeniku OF, iz predsedniške palače pa bo skupaj s predsednikom Zveze združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja (NOB) Slovenije Marijanom Križmanom nagovoril državljanke in državljane. Popoldan se bo udeležil državne proslave.
KOMENTARJI (181)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.