
Policijski sindikat ne bo podpisal dogovora in aneksa h kolektivni pogodbi o plačah v javnem sektorju, je pojasnil podpredsednik sindikata Radivoj Uroševič. Sklep so sprejeli na seji sveta sindikata, kjer so se odločili še, da bodo zahtevali srečanje s predsednikom vlade Borutom Pahorjem.
Za zavrnitev podpisa aneksa so se po Uroševičevih besedah odločili, ker obstaja bojazen, "da bodo ukrepi povzročili še dodatno zniževanje že tako prenizkih plač". Prav zato bi radi srečanje s Pahorjem. Če do konca meseca ne bodo videli, da obstaja možnost usklajevanja, bodo sklicali stavkovni odbor, je napovedal podpredsednik Policijskega sindikata Slovenije.
Stavkovni odbor še vedno deluje, je poudaril Uroševič, na vprašanje, ali torej stavka ni izključena, pa je odgovoril, da "stavka pri sindikalni dejavnosti ni nikoli izključena".
Uroševič je še pozdravil podporo notranje ministrice Katarine Kresal in direktorja policije Janka Gorška pri policijskih prizadevanjih proti znižanju plač. Celjski odbor policijskega sindikata je tako celo omenil možnost stavke v primeru, da bi prišlo do znižanja plač.
MNZ podpira prizadevanja policijskih sindikatov

Na MNZ pa so v sporočilu za javnost spomnili, da se s problemom plač policistov sooča že vse od začetka mandata te vlade. ''Za ministrstvo je bilo nesprejemljivo nižanje že tako nizkih policijskih plač in ukinjanje nekaterih dodatkov, kot je plačilo prevoza na delo in terenskega dodatka. Po našem mnenju je namreč treba upoštevati specifiko policijskega dela. Na to je v začetku julija opozorila tudi ministrica za notranje zadeve v pismu ministrici za javno upravo,'' so zapisali v sporočilu.
Vlada je po navedbah MNZ v nadaljevanju spremenila izhodišča za pogajanja s sindikati, tako ''da sedaj aneks in dogovor o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov v javnem sektorju za leti 2011 in 2012 ne vključujeta znižanja plač''.
''Ministrstvo za notranje zadeve podpira prizadevanja obeh policijskih sindikatov po izboljšanju socialnega položaja policistov. Pričakuje tudi, da bodo pogajalci še pred dokončnim rokom za podpis našli ustrezne rešitve, ki bodo poleg gospodarske situacije, v kateri je Slovenija, upoštevali tudi specifiko dela policistov, poseben pomen poklica in slab izhodiščni položaj, ki ga imajo v plačnem sistemu policisti, tako da bo lahko dosežen dogovor, ki bo še sprejemljiv tudi za policiste,'' so še zapisali na MNZ.
Kresalova pisala Krebsovi
Potem ko smo včeraj poročali, da je ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal v pismu svoji kolegici Irmi Pavlinič Krebs zapisala, da je napovedano zmanjševanje plač v policiji nedopustno, so se danes odzvali na ministrstvu za javno upravo.
"Gre za malce staro zgodbo, datirano 7. julija,“ je zapisal Miran Koren iz službe za odnose z javnostmi na ministrstvu za javno upravo. Kot še dodaja, so 20. julija na MNZ poslali odgovor, iz katerega se vidi, da ne gre za zniževanje plač. Kot je bilo zapisano v odgovoru, je vlada na seji 24. junija sprejela sklep, s katerim je sprejela izhodišča za pogajanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja za sklenitev dogovora o ukrepih na področju plač. Prav tako je vlada sprejela sklep, s katerim je določila besedilo predloga aneksa. Ukrepi na področju plač so bili sprejeti zaradi zaostrenih makroekonomskih in javnofinančnih okoliščin, pojasnjujejo v pismu.
"Trenutno pogajanja potekajo o ukrepih, ki naj bi bili implementirani z aneksom in dogovorom o ukrepih plač ter drugih prejemkov v javnem sektorju za leti 2011 in 2012, ki pa ne vključujeta znižanja plač zaposlenim v javnem sektorju," je še zapisano v odgovoru.
Še vedno pa je odprto vprašanje dodatkov in napredovanj, tukaj pa ministrici še nista našli skupnega jezika.

Po zakonu ne smejo stavkati
A ker policisti po zakonu ne smejo stavkati, saj so jim po osamosvojitvi to prepovedali z zakonom, se bodo verjetno odločili za neke vrste 'belo' stavko. Ena od možnosti je izredno oster nadzor na mejnih prehodih, kar bi izdatno povečalo čakalne kolone pri vstopih v državo. Po drugi strani pa policisti pravijo, da ne želijo prizadeti ljudi in da bi stavkali tako, da ne bi pobirali prometnih kazni, torej da bi vsem izdali zgolj opozorila. Takšen izpad iz proračuna bi vlada najbolje razumela, menijo.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.