Brez "pompa" je danes začel delovati maloobmenjni prehod Hotiza - Sveti Martin na Muri, ki že nekaj časa vznemirja domačine na slovenski strani državne meje s Hrvaško.
Slovenski policisti so prišli nekaj pred 6.uro in dvignili slovensko zastavo, saj so Hrvatje svojo izobesili že sredi 15. februarja. Odprtje skupnega maloobmejnega prehoda je tako minilo brez slovesnih nagovorov predstavnikov državnih organov ali županov obeh držav, kar je samo še en pokazatelj, da so odnosi med Slovenijo in Hrvaško resnično na ledišču.
V okviru vladnega obiska v Prekmurju minuli teden se je zunanji minister Dimitrij Rupel na Hotizi srečal s predstavniki tamkajšnje krajevne skupnosti, ki so ga seznanili z razmerami ob meji s Hrvaško in si ogledal še stanje na terenu. Rupel je po ogledu povedal, da gre na območju Hotize za znano problematiko, ki pa je žal ne morejo rešiti niti on sam niti Hotižani, pač pa se je o rešitvah potrebno pogajati. "Rešitev se je sicer kazala v sporazumu Drnovšek - Račan, ki pa očitno čaka na boljše čase," je dejal Rupel in hkrati izrazil upanje, da bi lahko za probleme, ki so za ljudi ob meji zelo pomembni, našli neposredne dogovore.
Domačini na slovenski strani, med katerimi je veliko dvolastnikov zemljišč, poleg sporne lokacije maloobmejnega prehoda moti tudi režim na meji, ki še dodatno otežuje čim bolj neoviran dostop do njihovih parcel.
S Pomurci se kot kaže niso strinjali niti slovenski člani mešane slovensko-hrvaške komisije za izvajanje o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS), saj so pristali, da so Hrvati zgradili maloobmejni prehod na skrajnem robu svojega katastrskega zemljišča, ki pa sega globoko v notranjost Slovenije.
Po mnenju Hotižanov bi morali poslopje maloobmejnega prehoda postaviti na hrvaškem ozemlju in čim bliže Muri, ki je sicer v preteklosti pogosto spreminjala svojo rečno strugo, vendar je preteklosti vedno predstavljala "naravno" mejo med Hrvati in Slovenci.
Domačini so razočarani nad Ruplovo ignoranco
Kot je povedal podžupan lendavske občine in domačin s Hotize Stanislav Gjerkeš , so prebivalci, "ki so še včeraj upali, da prehoda ne bodo odprli, razočarani nad ignoranco oblasti", saj so ministru Ruplu že na obisku pred štirimi leti pojasnili, da se prebivalci na slovenskem in hrvaškem bregu Mure strinjajo, da bo novi prehod ob Muri. Prav tako naj bi se lokalni predstavniki dogovorili - in to tudi podpisali - da bosta novi most čez reko državi gradili skupaj.
Zdaj ga gradijo Hrvati sami in po neuradnih napovedih naj bi bil končan poleti. Hotižani so tudi napovedali, da bodo o problematiki na njihovem območju vlado obvestili s posebnim pismom.
Za zgraditev mejnega prehoda Hotiza - Sveti Martin se je stalna mešana komisija po Sporazumu o obmejnem prometu in sodelovanju dogovorila junija 2002. Obe strani sta se tudi dogovorili, da hrvaška stran v celoti zgradi in financira gradnjo tega prehoda.