Na kolegiju predsednika državnega zbora so se predstavniki poslanskih skupin dogovorili, da se bodo poslanke in poslanci v ponedeljek sešli na izrednem zasedanju državnega zbora, na katerem naj bi na podlagi zahteve skupine 23 poslancev treh koalicijskih strank - LDS, ZLSD in DeSUS - s prvopodpisanim Tonetom Anderličem (LDS) opravili drugo obravnavo t. i. sistemskega zakona o izbrisanih.
Urejanje položaja izbrisanih
V petek se bo sestala seja matičnega parlamentarnega odbora za notranjo politiko. Pred člani tega odbora bo vsekakor zelo pomembna naloga, saj bodo predlagani sistemski zakon skušali dopolniti tudi z novimi rešitvami glede selektivnosti in vprašanja odškodnin izbrisanim. Člani odbora naj bi pripravili dopolnjen predlog zakona, ki ga bo nato na ponedeljkovi izredni seji obravnaval državni zbor.
Sistemski zakon
S sprejetjem sistemskega zakona, v katerega bi vključili tudi vprašanje odškodnin ter vprašanje selektivnosti pri obravnavanju izbrisanih z vidika pridobitve statusa za nazaj, je po mnenju omenjenih treh koalicijskih strank možno na ustrezen način rešiti omenjeno vprašanje, in sicer v skladu z odločitvami ustavnega sodišča. Parlamentarne stranke se namreč v zadnjem mesecu zaradi vsebinskih razhajanj niso uspele uskladiti o ustavnem zakonu, s katerim bi se izognili referendumu o t.i. tehničnem zakonu o izbrisanih ter dokončno uredili omenjeno vprašanje.
SLS za rešitev z ustavnim zakonom

V SLS poudarjajo, da morajo koalicijske in opozicijske stranke najti rešitev za vprašanje izbrisanih z ustavnim zakonom, s katerim bi lahko celovito in dokončno razrešili problematiko. Po oceni predsednika SLS Janeza Podobnika so dosedanji medstrankarski pogovori pokazali, da je politika "relativno približala stališča" glede vprašanja izbrisanih. Ponedeljkovo odločitev ustavnega sodišča, ki je zavrglo zahtevo koalicijskih poslancev za ustavno presojo referendumskega odloka o izbrisanih, pa je Podobnik komentiral kot pričakovano.
Predsednik SLS pa je tudi znova pojasnjeval stališča vladne ljudske stranke do gradnje džamije. Član izvršilnega odbora SLS Andrej Umek je namreč v strankinem glasilu Odmev zapisal, da so pomisleki ljubljanske SLS glede gradnje islamskega verskega in kulturnega centra "daleč od vsake nestrpnosti". Umek je sicer na nedavni novinarski konferenci med drugim dejal, da bi Ljubljana z izgradnjo džamije vede ali nevede tudi širila infrastrukturo Al Kaide in drugih terorističnih organizacij.