Slovenija

V ponudbi subvencioniranih obrokov preveč nezdrave hrane

Ljubljana, 08. 05. 2019 12.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Ali pice in ocvrta živila sodijo v redno ponudbo subvencioniranih obrokov? Ali je čas za spremembo ponudbe in bolj kritično izbiro študentov? O tem so se spraševali sodelujoči pri projektu 'Študent - veš, kaj ješ'. Kot so poudarili, mora ponudba ostati cenovno dostopna, a bolj zdrava, pestra, privlačna in primerna za vsakodnevno prehranjevanje študentov.

Marsikateri študent preskoči zajtrk, prvi obrok pa je nato tisti iz avtomata na fakulteti ali obrok na bone. Zdrave izbire sicer so, a je njihova ponudba preskromna, saj v ponudbi obrokov na bone oz. subvencioniranih obrokov prevladujejo sendviči in pice, ugotavljajo v Zvezi potrošnikov Slovenije. Ker ponudbo subvencioniranih obrokov oblikuje tudi povpraševanje, je pomembno, da študentje postanejo bolj osveščeni, kaj izberejo – v nekem trenutku najbolj privlačna in preprosta izbira ni vedno najbolj zdrava, sploh, če redno posegamo po njej. Potrebne so spremembe - ponudba mora ostati cenovno dostopna, a bolj zdrava, pestra, privlačna in primerna za vsakodnevno prehranjevanje študentov. 

"Ministrstvo v okviru izvajanja Nacionalnega programa o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje 2015-2025, s sloganom "Dober Tek Slovenija, zdravo uživaj in več gibaj!" izvaja ukrepe, ki prebivalce od najzgodnejšega obdobja življenja do pozne starosti usmerjajo k bolj zdravemu prehranjevanju," je na novinarski konferenci povedala dr. Katja Povhe Jemec z Ministrstva za zdravje. 

Ker želijo v okviru programa študente spodbuditi k zdravemu prehranjevanju, sofinancirajo projekt "Študent, veš kaj ješ?".Glavni namen izvajanega projekta je spodbujanje uživanja uravnoteženega zajtrka, krepiti veščine samostojne priprave ali izbire zdravega obroka, osveščati kako v raznoliki ponudbi prehrane na študentske bone izbrati zdrav in uravnotežen obrok. Pomembni namen programa je tudi spodbujanje ponudbe živil z manj sladkorja, soli in maščob ter po drugi strani z več vlakninami oz. zelenjave in sadja v prodajnih avtomatih na fakultetah, je še poudarila Povhe Jemec.

Marsikateri študent preskoči zajtrk, prvi obrok pa je nato tisti iz avtomata na fakulteti ali obrok na bone.
Marsikateri študent preskoči zajtrk, prvi obrok pa je nato tisti iz avtomata na fakulteti ali obrok na bone. FOTO: Shutterstock

Cena in velikost obrokov ter dostopnost so ključni faktorji izbire

ZPS je v sodelovanju z Mladinsko zvezo Brez izgovora Slovenija izvedla vizualno analizo 40 obrokov, o subvencionirani študentski prehrani pa so izvedli tudi fokusne skupine s študenti, kjer je bila v osredju tematika, kaj vpliva na njihovo izbiro, ko se prehranjujejo na bone. Študentje so cenovno zelo občutljiva populacija, zaradi številnih študijskih in obštudijskih obveznosti pa se pogosto prehranjujejo izven doma.

Glede na odgovore številni študentje vedo, kaj je dobro in zdravo, a za obrok na bone preprosto ne želijo preveč odšteti, želijo biti siti in se hkrati dobro počutiti. "Največji dejavnik izbire restavracij so bližina fakultet in študentskih domov urniki predavanj, oziroma čas ki ga imajo na voljo za obrok. Ker imajo za kosilo pogosto malo časa, posežejo po hitrih obrokih, ki jih nasitijo za dlje časa. Izbira pa je odvisna od trenutnega počutja in količine hrane, ki jo dobijo pri izbranem ponudniku," je ugotovitve povzela Anja Zupan iz Zveze potrošnikov Slovenije in dodala: "Kljub slabši izbiri, ki jo predstavlja hitra hrana so jim taki obroki, zaradi nižje cene in hitre postrežbe, všeč. Menijo, da zdrava izbira je, a žal manj kot ostale. Želijo si več zdravih obrokov, zanje pa so pripravljeni odšteti do štiri evre."

V ponudbi prevladujejo sendviči in pice, preveč je tudi ocvrtih obrokov

Glede na smernice zdravega prehranjevanja za študente, mora kosilo vsebovati juho, glavno jed, solato in sadež ter vodo ali nesladkan čaj. Priporočeni načini priprave živil so kuhanje v sopari oziroma v parnih konvektomatih, dušenje v lastnem soku in z dodatkom vode oziroma dušenje z malo dodane maščobe in soli. Načini priprave, kot sta praženje na maščobi in cvrenje, so po smernicah odsvetovani, če pa takšna živila že so na menijih, naj ne bodo prepogosto – ne več kot enkrat na teden.

A vizualna analiza 40 obrokov potrjuje, da so v praksi obroki, kuhani na sopari, v manjšini. So pa redno na meniju ocvrta živila, kar omogoča vsakodnevno slabo izbiro študentom, premalo je rib, zelenjave pri oz. kot glavna jed (sedaj prevladuje v juhi in solati), premalo je stročnic in mesnih alternativ.... Potrebne so omejitve glede pogostosti ocvrte hrane na meniju ter spodbujanje ponudbe rib in stročnic.

Ker izbira (bolj) zdravih obrokov je, je pomembno, da izobražujemo mlade o pomenu zdravega prehranjevanje in tudi, kako izbirati, ko jedo izven doma oz. prednosti priprave obrokov doma. "Hkrati je potrebno izobraziti tudi ponudnike subvencioniranih obrokov, kakšne so smernice študentske prehrane (manj maščobe, manj soli, več zelenjave, polnozrnatih živil…), kako je sestavljen priporočljiv študentski obrok in redno izvajati nadzor tudi nad kakovostjo ponudbe," opozarja Zupanova. 

Na ZPS si želijo strožjih omejitev pri izbiri ponudnikov in več ugodnosti za ponudnike s pretežno zdravimi izbirami. Možnosti zdrave izbire so preskromne, sploh če študent vsak dan je zunaj. Na Primorskem pa se študentje ne soočajo tudi s tem, da je subvencionirane študentske prehrane zelo malo, in da tudi tisti redki ponudniki ponujajo pretežno hitro hrano.

V ponudbi študentske prehrane še vedno prevladuje razmeroma nezdrava hrana.
V ponudbi študentske prehrane še vedno prevladuje razmeroma nezdrava hrana. FOTO: Shutterstock

Primorski študentje so vzeli pobudo v svoje roke

Prehrane študentov pa ne narekuje le ponudba subvencioniranih obrokov, ampak tudi ponudba v lokalih na oz. v bližini fakultet ter na avtomatih na fakultetah. ZPS je skupaj z Mladinsko zvezo Brez izgovora leta 2016 prvič pregledala ponudbo v avtomatih, v 2018 je sledil drugi pregled. Kljub temu, da določene izboljšave so, so prepričani, da je prostora za izboljšave še veliko. V avtomatih prevladujejo pijače, sokovi in napitki, preostala živila pa so predvsem sladki in slani prigrizki, sendviči, sadje pa je redko prisotno.

"Ker se glede na anketo med več kot 1500 študenti, večina poslužuje hrane iz avtomatov večkrat tedensko, na ZPS menimo, da je potrebno določili, kaj naj bo v ponudbi v avtomatih na fakultetah. Merila za izbor živil morajo temeljiti na podlagi prehranskega profila, energijske gostote in nekaterih normativnih aktov, ki smo jih pripravili na ZPS. Hkrati morajo biti deleži teh živil v ponudbi opredeljeni tako, da bo možen nadzor oziroma preverjanje skladnosti ponudbe v realnem času s priporočili. S tem ciljem smo na ZPS v okviru sofinanciranega programa Ministrstva za zdravje pripravili smernice za vzoren avtomat, za katere želimo, da bi jih fakultete uvrstile med razpisne pogoje za ponudnike avtomatov," apelira na fakultete Marjana Peterman iz Zveze potrošnikov Slovenije.

Sprememb pa si želijo tudi sami študenti. Nika Stegovec, predsednica študentskega sveta Univerze na Primorskem, ki je opozorila na zelo slabo ponudbo subvencioniranih obrokov na Primorskem, je hkrati poudarila, da so veseli pobude s strani projekta Študent – veš, kaj ješ, da se izboljša ponudba v avtomatih, saj na to prej nihče ni opozarjal: "S pomočjo priporočil zdrave ponudbe v avtomatih študentski svetovi fakultet na Primorskem pozivajo vodstva fakultet, da v svojih razpisih za ponudnike avtomatov upoštevajo smernice za vzoren avtomat," je še povedala predsednica študentskega sveta. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

wolfterier
08. 05. 2019 15.46
-3
Migranti so imeli danes gobovo juhico,škampe in sladico ! Dober tek !
wolfterier
08. 05. 2019 15.47
+1
Ampak včeraj so se pa stepli,najbrž je bil kaviar.
Netajkun
08. 05. 2019 14.28
+3
Zdaj bi še prehrano regulirali . . 1 X tedensko lahko " nezdravo " , ostale dni pa korenček , kalčke , čemaž , jabolka , otrobe . . . da boste lepi , zdravi in pametni .
0OO7
08. 05. 2019 14.06
-2
Največja nesnaga so piščanci PP v ŠC v tem mestu.
uporabnica1
08. 05. 2019 14.03
+4
Pico se da speči tudi na bolj zdrav način, samo ljudem je že pretežko kaj spremeniti in se malo bolj zanimati za zdravo hrano
komarec
08. 05. 2019 14.01
+4
Pravim jaz, da je odojek ena izmed najbolj zdrave hrane. To mi vemo že od nekdaj.
tlunar
08. 05. 2019 14.00
+3
Koga briga,važn da naši povabljeni begunci jedo zdravo ekološko hrano-naš narod se bo pa že navadu živeti od smeti! Sosed je komi navadu psa na žagunje ko ga je pobralo-verjetno ga je kdo zastrupu s pravo hrano!
smišan_stipe
08. 05. 2019 13.45
-5
JAZ BI BONE UKINIL, ŠTUDENTI IMAJO ITAK NAJVEČ DENARJA, MI MORAMO TUDI PLAČATI POLN OBROK IN POLOŽNICE ZA NJIH!
TistoPravo
08. 05. 2019 13.43
+1
Zanimivo. Zakaj nebi človek jedel tega iz slike? Tisoč argumentov, ki jih vsak posameznik dobi od drugih...ne odloča, jim ne predstavlja predmet odločitve. Vsak se odloča, ko se zave...da mu nekaj škodi. Da v nečem potrebuje mogoče samo zmernost. Potrebno je ugotoviti, kako se telo odzove na različne hranilne vnose...prebava. večina to začne raziskovat, ko zapade v probleme. Velikokrat človek skozi življenje pade v en začaran krog, ko niti ne čuti tečesa da mu nekaj ne paše. Seveda v zgodnji mladosti se to ne čuti tako zelo za večina, kasneje pa slej ko prej človek faše posledice...prej pride do tega trenutka, boljše seveda je...ker do tega pride šele v tretjem življenskem obdobju, preveliko število ljudi to pripisuje starosti...resnici pa je samo v tem, da je problem obsrajal že dalj časa....in nekatere čaka "račun" bolj pozno...druge prej. Če se to rešuje vsaj v srednjih letih, si lahko vsak obeta lepo in stabilne tretje obdobje starosti. Velika večina pa ostane na reku, "važno da bo zdravje". Pa srečno, vsekakor je lepo verjet tudi v zgodbice
giiinem
08. 05. 2019 13.37
+10
Celo zivlenje sem jedel zdravo.Lansko leto sem bil na diognozi pomanjkanje dobrega holosterola.Vsa zdrava hrana ne pomeni nic ,ce ni omga 3. Zdaj sem v top kondiciji...
Dinho8O
08. 05. 2019 14.08
+3
Sam si si kriv, da nisi uzival zdravih mascob, ki so v v glavnem oresckih, ribah in jajcih. Vsak dan 1 jajcko in 2x na teden mastne ribe(sardine, skuse). Iz arasidov pa si lepo naredis bio maslo, ki ga prav tako lahko uzivas vsak dan. In kar je najboljse, da je vse cenovno res ugodno.
deltex
08. 05. 2019 13.31
+5
Joj, ne komplicirajte. Naj jedo, kar jim paše. Gre za odrasle ljudi, bodoče intelektualce, ki bodo pa menda ja znali poskrbeti zase.
kiki46
08. 05. 2019 13.15
+29
Za tiste, ki študirajo dobrih štiri leta, se ta slabo pripravljena hrana ne pozna. Problem je za one, ki so študentje celo večnost
lumpimonster
08. 05. 2019 13.08
+26
Lol 80% stvari ki kopujemo ze celo življenje je nezdravih.....
lumpimonster
08. 05. 2019 13.09
+12
Za sportno aktivne ljudi to ne predstavlja problema,za starejše pa bol lene ljudi je pa že kar problem ja.