Slovenija

V Portorožu o pristopnih pogajanjih

Portorož, 08. 09. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vodje pogajalskih skupin šestih držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji so na srečanju v Portorožu napovedali, da bodo države na podpis pristopnih pogodb pripravljene že pred koncem leta 2002.

Vodja pogajalske skupine RS za članstvo v EU Janez Potočnik
Vodja pogajalske skupine RS za članstvo v EU Janez Potočnik FOTO: 24ur.com

S tem bi se v prihodnjem letu posvečali le še zadnjemu, na proračunska sredstva najtesneje vezanemu paketu poglavij: kmetijstvu, regionalni politiki in plačevanju sredstev v skupni proračun. Slovenija, Poljska, Češka, Madžarska, Estonija in Ciper so enotne tudi v pričakovanju, da bodo pred iztekom 2002 ne le končale pristopna pogajanja, temveč decembra 2002 ob vrhunskem zasedanju EU v Koebenhavnu podpisale pristopne pogodbe.

Takšno upanje delimo vse države in zato pričakujemo, da bo priprava pogodb o pristopu stekla čim prej, paralelno s pristopnimi pogajanji, je po srečanju dejal šef slovenske pogajalske ekipe Janez Potočnik. Pripravljanje pristopnih pogodb in dejanski podpis dokumentov je bila le ena izmed tematik, ki so jih na portoroškem, sicer pa okvirno rednem, polletnem srečanju obdelali pogajalci. Šefi pogajalskih ekip kandidatk, ki so bile k pogajanjem o članstvu povabljene decembra leta 1997 na vrhu EU v Luksemburgu, so obdelali načrt poteka pogajanj v drugi polovici leta, ko uniji predseduje Belgija, ter razpravljali o pričakovanjih glede zaključnega pogajalskega svežnja poglavij.

Do konca tega leta, ko Uniji predseduje Belgija, namerava šesterica zapreti večino preostalih poglavij, so optimistični šefi pogajalcev.

Tako bi za naslednje leto ostale le tri najtežja, povezana s financiranjem in najobčutljivejša za stare članice. To so kmetijstvo, kar pomeni neposredna plačila kmetovalcem, regionalna politika ali pomoč za manj razvite regije ter bodoči skupni proračun, gre za prispevke novih članic v blagajno Unije.

Čeprav je glede kmetijstva najbolj problematična prav največja Poljska, nerazvito podeželje Varšavo na poti v Evropo vsaj uradno ne skrbi.

Med najbolj spornimi poglavji za letos ostaja prost pretok delavcev, kjer Unija zahteva od najmanj dve do največ sedem letno prehodno obdobje. Zaprla sta le najbolj uspešen Ciper in Madžarska, ki je s tem iz doslej tradicionalno drugega mesta izrinila Slovenijo.

Vseh šest držav pričakujejo, da bodo iz Bruslja denar predvsem prejemale, vsaj sprva naj bi to veljalo tudi za premožnejšo Slovenijo. Skupna je tudi ocena, da bodo strošek širitve za kandidatke večje breme kot za stare članice. V Portorožu so padle tudi prve neuradne ocene, da bo euro postal uradna valuta kandidatk okoli leta 2006 ali 2007.

  • Scheppach Visokotlačni čistilnik HCE2600
  • Proklima Talni ventilator
  • Intex Montažni bazen Chevron Prism Frame
  • Zložljiv piknik voziček itStime
  • Sunfun Jakarta Gazebo paviljon Jakarta II
  • Sup Ruby
  • Kingstone Okrogli žar Bullet 57
  • Vrtni ležalnik Marissa
  • Sunfun Viseči senčnik Toskana
  • Voltomat Mobilna klimatska naprava Wi-Fi