Odločitev o bodočih članicah zavezništva je zveza Nato sprejela že v ponedeljek v Bruslju, vendar je za zdaj še ni objavila. Kljub temu pa tu nihče ne dvomi, da bo povabljenih sedem držav, tudi Slovenija.
Predsednik republike Milan Kučan je prispel v Prago, kjer se je udeležil sprejema in večerje, ki jo je priredil Aspen Institute. Večerje v praški palači Žofin so se udeležili številni ugledni gostje, med njimi tudi več udeležencev vrha zveze Nato, pa tudi ameriški kongresniki in druge znane osebnosti.
Kučanov obisk v Pragi bo priložnost tudi za številna dvostranska srečanja. Med drugim naj bi se predsednik srečal tudi z gostiteljem zavezniškega vrha, češkim predsednikom Vaclavom Havlom. To bo tudi njuno nekakšno neformalno slovo, saj se oba poslavljata s položaja.
Slovenijo bodo poleg predsednika države v Pragi predstavljali tudi premier Janez Drnovšek, ki bo slovensko delegacijo v petek tudi vodil, zunanji minister Dimitrij Rupel, obrambni minister Anton Grizold in načelnik generalštaba Slovenske vojske Ladislav Lipič.
Demonstriralo 2000 ljudi
Več sto protestnikov proti zvezi Nato in proti vojni v Iraku se je dan pred začetkom vrhunskega srečanja zavezništva zbralo v središču Prage. Protesti, ki so se jih udeležili komunisti, anarhisti ter privrženci levičarskih in mirovniških gibanj, so potekali mirno, brez incidentov. Po navedbah organizatorjev se je demonstracij udeležilo kakih 2000 ljudi, po ocenah policije pa kakih 400.
Kot je dejal vodja češke komunistične stranke Miroslav Grebeniček, je zveza Nato le podaljšana roka ZDA. Grebeniček je pred navdušeno množico udeležencev demonstracij dejal, da se je treba upreti »svetovnim norcem«, kot je Bush.
Po zadnjih podatkih so češke oblasti na mejnih prehodih zavrnile že okoli 280 oseb, ki se nahajajo na seznamu 2000-ih »nezaželenih« med Nato vrhom v Pragi.