Slovenija

V pripravi rebalans proračuna

Ljubljana, 18. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vlada se je na osnovi napovedi glavnih makroekonomskih kazalcev odločila za pripravo rebalansa letošnjega proračuna in ministrstvo za finance zadolžila, da ga pripravi do 8. maja. Napoved predvideva le 3,1 odstotno gospodarsko rast, zato bodo letošnji proračunski prihodki za 30,7 milijarde tolarjev nižji od načrtovanih.

Gospodarska rast nižja, višji primanjkljaj

Vlada se je seznanila s pomladansko napovedjo gospodarskih gibanj, v kateri je Urad za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) popravil napovedi o letošnji gospodarski rasti navzdol za 0,6 odstotne točke. Slovenija naj bi tako letos zabeležila 3,1-odstotno gospodarsko rast, je po seji vlade povedal direktor UMAR Janez Šušteršič. Na osnovi nove napovedi so na finančnem ministrstvu pripravili izhodišča za pripravo rebalansa letošnjega državnega proračuna. Z njim se bo lahko proračunski primanjkljaj povečal na 1,29 odstotka bruto domačega proizvoda, pripravljen pa bo do 8. maja.

Denar
Denar FOTO: POP TV

"Vlada je danes sklenila, da je treba pripraviti rebalans državnega proračuna, finančno ministrstvo pa zadolžila, da mora to storiti do 8. maja," je povedal finančni minister Dušan Mramor. Na osnovi pomladanske napovedi in realizacije prihodkov v letošnjem prvem četrtletju so na ministrstvu izračunali, da bodo letošnji proračunski prihodki od sprva načrtovanih nižji za 30,7 milijarde tolarjev. Zato bo treba znižati nekatere odhodke, je napovedal Mramor.

Vlada se je tudi odločila, da proračunski primanjkljaj, ki je trenutno predviden v višini 0,99 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), zviša na 1,29 odstotka BDP. Kot je pojasnila državna sekretarka na finančnem ministrstvu Helena Kamnar, so se za zvišanje primanjkljaja odločili, da s pretiranim varčevanjem ne bi preveč vplivali na zmanjševanje gospodarske rasti. Po njeni oceni se bodo proračunski odhodki, ki so trenutno določeni v višini 1449,6 milijarde tolarjev, z rebalansom znižali za približno 15 milijard tolarjev.

Minister Mramor si prizadeva za deindeksacijo plač

Vlada je na današnji seji določila besedilo 15. in 16. člena kolektivne pogodbe za javni sektor, v katerih je določen najnižji plačni razred brez napredovanja za posamezni tarifni razred oz. so določeni plačni razredi orientacijskih delovnih mest in nazivov brez napredovanja. Vlada bo takšno besedilo posredovala reprezentativnim sindikatom javnega sektorja v nadaljnja pogajanja o tarifnem delu kolektivne pogodbe za javni sektor.

Minister za finance Dušan Mramor je v zvezi z vprašanjem deindeksacije plač v javnem sektorju dejal, da "nadaljujejo s celovitim programom razvezave plačil z inflacijo v Sloveniji". Pričakuje, da se bo prihodnji teden znova sestal s predstavniki sindikatov javnega sektorja. "Sindikate bom skušal prepričati, da je edino pametno, da se ta razvezava naredi, ker nam to omogoča nižjo inflacijo in ohranitev delovnih mest," je poudaril minister za finance.

Potrjen predlog socialnega sporazuma

Vlada je na današnji seji potrdila predlog socialnega sporazuma za obdobje od leta 2003 do konca leta 2005, ki so ga v torek parafirali predstavniki vlade, štirih delodajalskih organizacij in osmih sindikalnih central. S sporazumom, ki vključuje vprašanja o gospodarskem in socialnem razvoju ter pravni varnosti, po sedmih letih znova dobivamo dokument, ki bo pomemben prispevek k stabilizaciji razmer in optimizaciji najpomembnejših vprašanj, je na novinarski konferenci po seji vlade dejal minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski.

Vsi sklepi vlade na današnji seji na www.sigov.si/vrs

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10