V PS še niso prejeli odgovora premierja Janeza Janše na poziv, naj zaradi zapletov s podpisi pod referendumsko pobudo razreši notranjega ministra Vinka Gorenaka. Tako je še vedno odprta možnost interpelacije, neuradno naj bi pri zahtevi vztrajali, svojo odločitev pa naj bi sporočili jutri. Zaplet je v PS danes pojasnjeval tudi predsednik DZ Gregor Virant, ki ga je PS prav tako pozival k odstopu, a naj bi od te zahteve odstopil.

Virant: DZ pri podpisih ni naredil napake
Virant, ki je svoj del zgodbe danes poslancem PS pred izredno sejo DZ pojasnjeval skupaj z generalno sekretarko DZ Mojco Prelesnik, vztraja pri tem, da DZ pri podpisih ni naredil napake. Zato kljub pozivu PS, naj odstopi, tega ne namerava storiti. Prelesnikova izjave danes ni podala.
"Ali so v PS z mojimi pojasnili zadovoljni, pa morate vprašati njih," je dejal Virant. Sicer pa ni želel odgovoriti na vprašanje, kako bo DL, ki mu predseduje, ravnal v primeru interpelacije zoper Gorenaka.
Gorenak se interpelacije ne boji
Gorenak je v oddaji Svet povedal, da je imel odstopno izjavo že napisano, a se je izkazalo, da ni storil nič narobe. Zato je tudi ni oddal, če pa se bo izkazalo, da je bila napaka storjena na njegovem ministrstvu, jo bo podal. Če bo PS zoper njega vložil interpelacijo, se tega veseli, je zapisal na družbenem omrežju Twitter in dodal, da je dve uri njegovega nastopa ob TV-prenosu veliko.
Danes popoldne pa si je očitno Gorenak nekoliko premislil, saj je na Twitterju zapisal, da je vodjema poslanskih skupin SD in PS na voljo za pojasnila glede izgubljenih podpisov. "Če želijo odgovore na vprašanja v zvezi s podpisi, sem jim na voljo," je sporočil minister.
Opozicija mora v predlogu za interpelacijo dokazati, da je minister kršil ustavo ali zakon. "No, vsega tega v mojem primeru seveda ni bilo. Če bo interpelacija vložena, bom imel mesec dni časa za pripravo odgovora na interpelacijo, realno je torej, da bo v državnem zboru obravnavana, če bo do nje prišlo, v januarju 2013," je zapisal na svoji spletni strani.
Ob tem pravi, da ni interpelacija nič nenavadnega, saj jo je doživela večina notranjih ministrov. Bralcem svoje spletne strani pa še sporoča, da ko bo naredil napako sam ali jo bodo naredili njegovi podrejeni, interpelacije ne bo, saj bo v tem primeru sam ponudil odstop.
S premierjem se je o tem že pogovarjal, ko je bil Janša v tujini oz. še pred uvedbo prve preiskave. V primeru interpelacije pričakuje tudi podporo Državljanske liste, katere predsednik je Virant.
Zaplet s podpisi pod pobudo Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije za referendum o zakonu za sanacijo bank je v zadnjih dneh v DZ povzročil veliko vroče krvi, tudi med koalicijskimi partnerji. V raziskavo, kdo je odgovoren za to, da je DZ od ministrstva za notranje zadeve ob prvem štetju prejel 36 listov manj, kot jih je bilo vloženih, pa se je vključilo kar nekaj uradnih organov.
Tako primer preiskujejo upravna inšpekcija, komisija za preprečevanje korupcije, urad informacijskega pooblaščenca in kriminalisti. Jutri naj bi notranje ministrstvo obiskala upravna inšpekcija. "Naj opravijo svoje delo. Jaz se v to ne bom vmešaval. Svojim sodelavcem sem le naročil, naj z vsemi, ki bodo zadevo preverjali, sodelujejo kar je mogoče kooperativno," je dejal Gorenak.

Interpelacija in izredna seja
Če Janša ministra ne bo odstavil, je PS že minuli teden omenjal razmislek o interpelaciji bodisi zoper ministra bodisi zoper vso vlado. Če Virant ne odstopi, pa so v PS omenjali možnost zahteve za izredno sejo DZ, na kateri bi razpravljali o delu DZ. Odprte so vse možnosti, je vodja poslancev PS Jani Möderndorfer v torek odgovoril tudi na vprašanje, ali razmišljajo o možnosti zahteve za ustanovitev preiskovalne komisije DZ za ta primer.
KOMENTARJI (626)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.