Slovenija

V RKS številne nepravilnosti

Ljubljana, 04. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Revizorji računskega sodišča so ugotovili, da je Rdeči križ Slovenije med letoma 1999 in 2001 posloval v neskladju z mednarodnimi konvencijami, zakonom o RKS, statutom in drugimi akti ter z načeli dobrega gospodarjenja.

Mirko Jelenič je dobil skoraj 8 milijonov in pol preveč
Mirko Jelenič je dobil skoraj 8 milijonov in pol preveč FOTO: Dare Čekeliš

V revizijskem poročilu zato računsko sodišče izreka negativno mnenje, RKS pa nalaga, da v roku 80 dni po prejemu revizijskega poročila predloži odzivno poročilo. V njem mora med drugim izkazati, da je zahteval vračilo preveč izplačanih plač po individualnih pogodbah za Mirka Jeleniča, Darjo Horvat in Nevo Petek, za Jeleniča pa tudi vračilo preveč izplačane odpravnine.

Več milijonov previsoke plače

Rdeči križ Slovenije
Rdeči križ Slovenije FOTO: POP TV

RKS je namreč nepravilno obračunaval in izplačeval plače vodilnim delavcem, kar velja tudi za odpravnino Jeleniču. Tako računsko sodišče navaja, da je s pogodbami o zaposlitvi določena osnovna plača v višini treh (za generalnega sekretarja) oziroma v višini dveh in pol (za namestnici) povprečnih plač zaposlenih delavcev v strokovni službi RKS v tekočem mesecu. Pri obračunih plač se to določilo ni upoštevalo in so bile plače obračunane v višjih zneskih. Za leto 1999 je ta razlika znašala 4,2 milijona tolarjev, za leto 2000 7,7 milijona tolarjev in za 2001 10,9 milijona tolarjev. Ta razlika nepravilno obračunanih in izplačanih bruto plač je za Mirka Jeleniča znašala 8.447.741 tolarjev, za Darjo Horvat 7.108.499 tolarjev in 7.168.793 tolarjev za Nevo Petek, ki je zatrdila, da bo denar tudi vrnila, čeprav za napačno izračunane plače ni kriva ona, temveč računovodkinja.

Od 7 do 13 odstotkov zbranih sredstev za stroške delovanja

Računsko sodišče je ugotovilo, da je RKS v številnih primerih deloval v nasprotju s predpisi, saj je zbrana sredstva za humanitarne namene vlagal v ustanovitev delniške družbe Slork in jih posojal drugim družbam, kar pa ni namen njegove ustanovitve in delovanja. Takratni generalni sekretar RKS Mirko Jelenič je v Slorku opravljal poslovodno funkcijo, kar je v nasprotju z združljivostjo opravljanja obeh funkcij. Poleg tega je sklepal škodljive posle za RKS. Poleg tega RKS ni imel določenih kriterijev za porabo sredstev za lastno poslovanje, saj so od zbranih humanitarnih sredstev posameznih akcij porabili kar 7 do 13 odstotkov za stroške delovanja organizacije.

Kot v pravnem pouku navaja računsko sodišče, tega revizijskega poročila ni dopustno izpodbijati pred sodišči niti pred drugimi državnimi organi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10