Slovenija

Odvzem volilne pravice: predali podpise za referendum, SD za ustavno presojo

Ljubljana, 22. 06. 2026 13.37 pred 7 minutami 6 min branja 55

Oddaja podpisov za razpis referenduma

Če bodo spremembe zakona o lokalnih volitvah, s katerimi se državljanom tretjih držav s stalnim prebivališčem v Sloveniji odvzema volilna pravica na lokalnih volitvah, uveljavljene, v SD napovedujejo, da bodo vložili pobudo za ustavno presojo zakona. Te možnosti ne izključujejo niti v Levici. Oboji namreč opozarjajo na poseg v pridobljene pravice.

Kot so v SD zapisali v sporočilu za javnost, spremembam zakona, ki ga je DZ sprejel minuli teden, ostro nasprotujejo. Prepričani so, da gre za ustavnopravno sporen poseg v pridobljeno demokratično pravico, ki jo Slovenija tujcem s stalnim prebivališčem zagotavlja že več kot dve desetletji. "Predlagana ureditev posega v temeljne elemente volilnega sistema in pomeni odstop od dolgoletne prakse vključevanja ljudi, ki v Sloveniji zakonito živijo, delajo, plačujejo davke in prispevajo k razvoju lokalnih skupnosti," so sporočili.

Po njihovih navedbah na ustavnopravno problematičnost zakona opozarja strokovna javnost, ki je ugotovila, da predlagatelji za odvzem volilne pravice niso navedli nobenega prepričljivega razloga niti javnega interesa, ki bi tak poseg lahko upravičil. Strokovna javnost tako opozarja na vprašanja skladnosti z načelom enakosti pred zakonom, načelom zaupanja v pravo ter prepovedjo zniževanja že dosežene ravni varstva človekovih pravic.

V SD so v primeru uveljavitve zakona nameravali vložiti pobudo za ustavno presojo in predlagati tudi začasno zadržanje njegovega izvajanja. Vendar je bila medtem vložena referendumska pobuda, zaradi katere zakon do zaključka referendumskih postopkov ne more biti razglašen in objavljen v uradnem listu. Ker zakon še ni začel veljati, ustavna presoja v tem trenutku ni mogoča, so opozorili.

Ob tem poudarjajo, da omenjeni primer odpira dilemo referendumskega odločanja o zakonih, ki posegajo v položaj manjšinskih skupin oziroma v obseg že priznanih pravic posameznikov, zato obstajajo resni pomisleki glede dopustnosti referenduma. "Če se bo izkazalo, da referendum ni dopusten in bo zakon objavljen ter začel veljati, imamo že pripravljeno pobudo za ustavno presojo, ki jo bomo nemudoma vložili," so navedli v SD in dodali, da bodo k sopodpisu pobude povabili tudi poslanski skupini Gibanja Svoboda in Levice.

Levca: Volilne pravice ne bodo izgubili "anonimni tujci"

Tudi v slednji so danes sporočili, da sami prav tako razmišljajo v tej smeri. Kot je ocenila poslanka Levice in Vesne Nataša Sukič, bi se jim to morda zdel smiseln prvi korak. Meni, da bi ustavno sodišče moralo odločiti v prid ohranjanju volilne pravice.

Obenem pa je znova nanizala več kritik na račun nedavno sprejetih sprememb zakona. Po njenih besedah so na udaru demokratični standardi, še bolj zaskrbljujoče pa je po navedbah Sukič, da do tega prihaja pol leta pred lokalnimi volitvami. "To je ponovni pokazatelj, kako so demokratični standardi pri nas nenadoma nizki. Ko začne politika posegati v volilno pravico, je to resen znak za alarm, kajti demokracije ne branimo tako, da ljudi v družbi izključujemo," je poudarila.

Volilne pravice namreč po njenih besedah ne bodo izgubili "anonimni tujci", pač pa "naši sosedje, prijatelji, sodelavci, starši sošolcev naših otrok". "To so ljudje, ki opravljajo pomembne poklice, ki pomembno prispevajo h gradnji naših lokalnih skupnosti in naše družbe kot celote. To so ljudje, ki navsezadnje tukaj plačujejo davke, vzgajajo svoje otroke in se udejstvujejo na številne načine," je sklenila.

Pobudniki referenduma o spremembah zakona o lokalnih volitvah so sicer državnemu zboru danes predali potrebne podpise za začetek referendumskega postopka, za razpis pa jih bodo morali zbrati 40.000. Pobuda je nastala v okviru društev Kulturno društvo Gmajna, Kulturni center Danilo Kiš in Albansko kulturno društvo - AKD Liria.

Tako Sukič kot poslanka SD Andreja Katič sta v današnjih izjavah napovedali, da se bodo tudi v njunih strankah vključili v zbiranje podpisov. V Svobodi medtem danes referendumske pobude niso komentirali, je pa predsednik stranke Robert Golob minuli teden oddal podpis pod danes vloženo pobudo v DZ.

Oddali podpise za začetek referendumskega postopka

Ob 12.30 so pobudniki referenduma o spremembah zakona o lokalnih volitvah, ki ukinja volilno pravico državljanom tretjih držav na lokalnih volitvah, državnemu zboru predali 5295 podpisov za začetek referendumskega postopka.

Pobuda je nastala v okviru društev Kulturno društvo Gmajna, Kulturni center Danilo Kiš in Albansko kulturno društvo – AKD Liria. Prvopodpisana pod pobudo je Svetlana Slapšak, drugopodpisani pa Jure Gombač.

Slapšak je pred današnjo oddajo podpisov v DZ posvarila pred ponovitvijo "travme izbrisa" v Sloveniji. "Tega ne smemo dovoliti. Ta vlada je v zelo kratkem času jasno pokazala, da kot svojo prvo nalogo vidi zmanjšanje človekovih pravic," je poudarila. Tudi sicer so pobudniki na današnji novinarski konferenci ob oddaji podpisov v DZ poudarjali zlasti, da so se za ta korak odločili s ciljem obraniti slovensko demokracijo in se upreti kratenju človekovih pravic.

Po besedah Katje Utroša iz Kulturnega društva Gmajna so "tukaj za vrednote, ki so našo državo osamosvojile, za tiste vrednote, ki so našo državo pripeljale v Evropsko unijo".

Pobudniki so po zbranih podpisih, ki so jih potrebovali za vložitev pobude, zadovoljni z izplenom in v luči tega ocenjujejo, da tudi v naslednji fazi zbiranja 40.000 podpisov ne bodo imeli težav z doseganjem tega cilja. Podpisi pod pobudo pa dajejo "kanček upanja ljudem, ki živijo in delajo tukaj, plačujejo davke in prispevke, gradijo državo, ne pet, šest let, ampak že desetletja", je ocenil Elvis Alukić iz bošnjaške kulturne zveze Slovenije. Obenem pa je še izpostavil, da se jim sicer zdi škoda, da morajo v referendum in "tam pustiti milijone", ki bi jih sicer država lahko porabila na področjih z dejansko večjimi problemi, kot so denimo zdravstvo, šolstvo, gospodarstvo, je naštel.

Pri zbiranju 40.000 podpisov za razpis referenduma pa računajo na pomoč "vsakega državljana Republike Slovenije, ki mu je mar za demokratične vrednote".

Podpis pod pobudo za začetek postopka za referendum je minuli teden oddal tudi prvak Svobode Robert Golob.

Pobudniki želijo naknadni zakonodajni referendum z referendumskim vprašanjem: "Ali ste za to, da se uveljavi zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o lokalnih volitvah, ki ga je državni zbor sprejel na seji dne 15. 6. 2026?"

Noveli nasprotuje več nevladnih organizacij, ki združujejo in zastopajo tujce v Sloveniji. V izjavi za javnost minuli teden so poudarili, da spremembe omejujejo politične pravice skupine prebivalcev, ki so jih pridobili pred 24 leti. Kot so navedli, gre za "osebe, ki v Sloveniji že vrsto let delajo, plačujejo davke, vzgajajo otroke, soustvarjajo lokalne skupnosti in predstavljajo njihov nepogrešljiv del". Pod izjavo se je podpisalo več kot 20 nevladnih organizacij.

Da so spremembe sporne z vidika skladnosti s predmetom in namenom konvencije Sveta Evrope o udeležbi tujcev v javnem življenju na lokalni ravni, so opozorili tudi pri Varuhu človekovih pravic.

Levica: Vprašajmo se, kdo bo na vrsti jutri

"Smešno je, da lahko na naših lokalnih volitvah nekdo, ki prihaja iz Švedske ali Španije, jemlje pa se volilno pravico tistim, ki prihajajo iz Bosne ali Srbije," ob oddaji podpisov sporočajo v Levici, ki podpira referendumsko iniciativo.

Izpostavili so tudi, da za prebivalce EU zadostuje tudi že začasno prebivališče, nekdanji sodržavljani pa so morali imeti stalno bivališče. Slednje, pišejo v Levici, tudi dokazuje, "da gre za ljudi, ki so se tukaj ustalili, si zgradili poklicne poti, ki so tukaj pognali korenine in v naših šolah vzgajajo otroke".

"Vse to se dogaja borih šest mesecev pred lokalnimi volitvami, kar je ponovni pokazatelj, kako nizki so nenadoma padli demokratični standardi pri nas. Danes so v imenu širjenja desničarske propagande in paranoje na udaru tujci tretjih držav - vprašajmo se, kdo bo na vrsti jutri," še dodajajo.

Resnica podpira demokratične postopke in tudi spremembe zakona

Iz poslanske skupine Resnica so sporočili, da podpirajo demokratične postopke in pravico državljank in državljanov, da o pomembnih vprašanjih odločajo tudi neposredno, ter poudarili, da je referendum ena od temeljnih oblik demokratičnega odločanja.

Vseeno pa menijo, da bi morala biti volilna pravica povezana z državljanstvom Republike Slovenije, saj da gre za pravico soodločanja o prihodnosti lokalnih skupnosti. "Ob tem poudarjamo, da ljudi ne smemo izkoriščati za politične ali volilne interese," so dodali.

Novela zakona odvzema volilno pravico državljanom tretjih držav, ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje in prijavljeno stalno prebivališče v Sloveniji. Spremembe so predlagali v SDS, trojčku NSi, SLS in Fokus ter v Resnici, poleg njih pa so zanje glasovali tudi Demokrati.

Proti so glasovali v Gibanju Svoboda, SD ter Levici in Vesni.

Zakon o lokalnih volitvah (če predlagane spremembe ne bodo uveljavljene) v petem členu določa, da ima pravico voliti in biti voljen za člana občinskega sveta tudi državljan druge države članice Evropske unije, ki ima potrdilo o prijavi stalnega prebivanja in prijavljeno stalno prebivališče v Republiki Sloveniji oziroma potrdilo o prijavi prebivanja in prijavljeno začasno prebivališče v Republiki Sloveniji ter je na dan glasovanja dopolnil 18 let starosti.

Prav tako pa imajo pravico voliti člana občinskega sveta tudi tujci, ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje in prijavljeno stalno prebivališče v Republiki Sloveniji.

Celje in Idrija izstopata glede prisotnosti onesnaževal v tleh

Večkilometrska kolona vozil iz Maribora proti Celju, pot se podaljša

KOMENTARJI55

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Crazy_Horse
22. 06. 2026 15.40
nihče ki ni državljan republike slovenije ne bi smel imeti volilne pravice še manj pa biti izvoljen kot svetnik ali kot župan PIKA
razumi če lahko
22. 06. 2026 15.38
Kakšen odvzem saj je sploh ne bi smeli imeti ! Žalostno vse samo , da so kontra Janši !
Mučenik
22. 06. 2026 15.37
Pa čigava država smo mi, za slovence al za tujce. No pa sej se že v šolstvu pozna, da slovenščina nekoč je bila.........
OSEBNO MNENJE
22. 06. 2026 15.35
Zakaj smo se že osamosvojili? Najbrž ne zato, da bi imeli mini YU v Sloveniji...
EU Dig. Cenzura
22. 06. 2026 15.30
V SLOVENIJI lahko volijo SLOVENCI! PIKA!!!
radar
22. 06. 2026 15.28
In to Slovenija podpira? Ce si tujec in bi rad volil, delaj in se nauci slovensko. Potem dobis pravico do volitev. Če ne znaš jezika drzave nimas pravice voliti.
B1964
22. 06. 2026 15.24
Janša lahko voli?
dober dan
22. 06. 2026 15.22
SD in levica se bojijo da bojo zgubili polovico svoje volilne baze? Kaj se to pravi da tujci lahko glasujejo na naših volitvah
kovanec
22. 06. 2026 15.25
Tako kot tujci iz arđentine imajo volilno pravico.
EU Dig. Cenzura
22. 06. 2026 15.31
Tujci niso argentinci ki tam zivijo ampak so slovenci ki zivijo tam. Moj prijatelj dela v Ameriki ze vsaj 20 let pa nima drzavljanstva Ameriskega in NE MORE VOLITI V AMERIKI!
simply.b
22. 06. 2026 15.21
Slovenijo SLOVENCEM , žal krojijo našo usodo migranti iz bivše YU, kateri so bili in so še priviligirani . NIKOLI ampak res NIKOLI ne bom pozabil na Jazbinškov zakon po katerem so večinoma prišli do dragocenih premičnin . Politiki pa dokazujejo, da smo avtohtoni slovenci drugorazredni v lastni državi !
simply.b
22. 06. 2026 15.25
se opravičujem, SO VEČINOMA PRIŠLI DO DRAGOCENIH NEPREMIČNIN !
kovanec
22. 06. 2026 15.26
A ni isto z našimi zdomarji v argđentini?
EU Dig. Cenzura
22. 06. 2026 15.32
kovanec - NE NI ISTO ker imajo SLOVENSKO DRZAVLJANSTVO, zato lahko volijo!
AleksanderS
22. 06. 2026 15.20
V kolikor bo referendum ne bodo uspeli. Sploh pa ta zakon velja samo za tujce iz 3 držav - skratka, za tiste ki niso drzavljani Eu . Naj vzamejo Slo državljan - pa bodo imeli vse pravice in dolžnosti. Smesno sedaj je da se za te volilne glasove borijo levičarji - skraka borijo se za državljane 3 drrzav - ki niso v EU. sAJ VEMO ZAKAJ SE BORIJO LEVIČARJI ZA TE GLASOVE JIM SAMO GRE
kovanec
22. 06. 2026 15.27
Desničarje za glasove iz J. Amerike.
Vlahek
22. 06. 2026 15.19
Da nebo pomote, hrvati,sipci,bosanci,srbi, vsi ste tujci
cirenij
22. 06. 2026 15.19
Ni logično, če ima nekdo stalno prebivališče, tukaj dela in polni državno blagajno, da ne bi imel pravice glasovat na lokalnih volitvah. A iz Argentine itd........, ki z nami nimajo nobene zveze, jim je pa dovoljeno po pošti? Dragi moji, glede na privoščljivost in deljenje ljudi, ni nič čudnega, kaj počnejo politiki po svetu. Če so taki že navadni ljudje.
Tho mp son
22. 06. 2026 15.15
Prav splošna volilna pravica je leta 91 ohranila nadaljevanje komunistične revolucije , ki bi za dejansko spremembo vrednostnega političnega sistema morala biti "zradirana" . Celo več , ljudje , ki jim odmeva na podstrešju , so na vrh nove države postavili predsednika CK ZKS .
Andrej 007
22. 06. 2026 15.14
Vsi tujci imajo volilno pravico , seveda v državi katere državljani so. Kaj je s tem narobe...?
kovanec
22. 06. 2026 15.30
Torej splača se imeti 4, 5, 6.... državljanstev in imaš pravico povsod volit. Plačevanje davkov pa ni pomembno.
EU Dig. Cenzura
22. 06. 2026 15.34
Kovanec - Ali si ti placan al tolk ne razumes? Ali si tujec in se vsajas?
Tovariš Balki
22. 06. 2026 15.13
Odvzet pravico vsem Argentincem...pa to
seter73
22. 06. 2026 15.11
seveda so najbolj aktivni srbjanci v opankovic gradu
kovanec
22. 06. 2026 15.32
Kdo se pa največ z njimi druži v parlamentu?
Endless
22. 06. 2026 15.10
Edino pravilno. O državi lahko odločajo le njeni državljani.
Definbahija
22. 06. 2026 15.06
Če je v državi naj voli. Jst bi raje odvzel volilno pravico tistim ki so izseljeni po svetu in lahko bolij9. Zakaj un iz Tađikistana in Surinamija ki že 38 let ni videl Slovenije lahko odloča kako bom jaz živel v Sloveniji?
FrancRode
22. 06. 2026 15.06
Odvzeti takoj in tudi tistim, ki so si zamislili to neumnost, da bo tujec lahko odločal v moji državi!
kr en 123
22. 06. 2026 15.05
Pridobljena pravica pred 20 leti in od takrat je Zoki nepremagljiv...
WOKEPROPAGANDA
22. 06. 2026 15.29
Niti ne! V Ljubljani je na zadnjih volitvah lahko glasovalo 22 000 tujcev, od tega jih je glas oddalo 1500 oz 1,5%! To ni igralo nobene vloge!
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763