V SDS so prepričani, da je čas, ki je bil za rekonstrukcijo vlade idealen - to je bilo po njihovem ob nastopu novega predsednika vlade lani decembra - zamujen. Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil predsednik SDS Janez Janša, pa bi bila glede na to, da na nekaterih področjih "stvari ne gredo nikamor", delna rekonstrukcija vlade boljša kot nič.
V SDS so sicer prepričani, da bi morali zamenjati celotno vlado, ker pa predčasnih volitev v kratkem času realno ni mogoče pričakovati, se jim zdi za državo dobro, da bi do nekaterih zamenjav ministrov vendarle prišlo. Obenem predlagajo, da bi prihodnje leto volitve v državni zbor izvedli sočasno z volitvami v Evropski parlament, saj bi bila izvedba dvojih volitev v razmiku nekaj mesecev neracionalna.
Med šestimi ministrstvi, kjer bi bile spremembe nujne, je Janša na prvem mestu omenil gospodarsko, ki po njegovih navedbah drastično zanemarja mala in srednja podjetja, prav tako pa ne stori nič, da bi se uredila finančna nedisciplina. Zamenjati bi morali tudi ministra za okolje in prostor, predvsem zaradi področja energetike, saj so tu po navedbah predsednika največje opozicijske stranke stvari neurejene, veliko škode pa je bilo storjene pri urejanju odnosov glede NEK s sosednjo Hrvaško.
Spremembe so potrebne tudi v pravosodnem resorju, kjer je Janša posebej izpostavil sodne zaostanke in zadnja dogajanja, v ministrstvu za promet, predvsem zaradi strateško zgrešenega pristopa k privatizaciji železnic, ter v ministrstvu za informacijsko družbo. V primeru slednjega po Janševem prepričanju pravzaprav ni potrebna rekonstrukcija, ampak kar ukinitev, "saj ni mogoče našteti niti dveh stvari, ki bi bili po njegovi ustanovitvi boljši". Kot šesti resor v SDS omenjajo ministrstvo za notranje zadeve in kot razlog navajajo nesposobnost ter stalne poskuse politizacije s strani ministra.
70 odstotkov koalicijske pogodbe neuresničene
"Iz ocen vladne koalicije v zadnjih mesecih je povsem očitno, da je vladna koalicija najprej postopno in posredno, v zadnjem času pa že dokaj neposredno priznala deloma zamudo, deloma pa tudi neuspeh pri ključnih reformah, ki si jih je zastavila v koalicijski pogodbi, je menil Janša, ki je prepričan, da so ocene, da stanje ni najboljše, prišle relativno pozno oz. prepozno. Če pa bi vladna koalicija tudi javno naredila neko bilanco, bi lahko ugotovila, da se je v dveh letih in pol bistveno povečal javni dolg, še posebej v zadnjem pol leta je prišlo do velikega zastoja pri pripravi evropske zakonodaje in da so se celo obstoječe in bodoče članice EU dogovorile za novo evropsko ustavo prej, kot se je bila vladna koalicija sposobna dogovoriti o manjših spremembah slovenske ustave." Ob tem je opozoril, da je za prvo polovico mandata ostalo neuresničenih več kot 70 odstotkov koalicijske pogodbe med vladnimi strankami, nobena od ključnih reform, ki jih ta predvideva, pa ni dokončana: niti reforma socialnega varstva, javnih financ, niti zdravstvena reforma. Še največ je bilo storjenega pri reformi javne uprave, ko gre za pripravo zakonodaje, a so tu ključni zametki teh zakonov nastali še v času Bajukove vlade.
Nobena vlada v zadnjem letu ne izvede kakšnih korenitih reform, še posebej se takšnih večjih reform težko lotevajo koalicijske vlade, je še opozoril predsednik SDS. Dodal je, da besede, kot so zamrznitev, krčenje pravic, varčevanje, zmanjševanje investicij in manjši razvoj, ki se sedaj uporabljajo, odražajo precej globok razmislek oziroma spoznanje v vladni koaliciji, da so stvari resne. "So pa te besede precej nelogične za približno 300.000 prebivalcev Slovenije, ki živijo pod ali blizu praga revščine, je dejal Janša.