Slovenija

Janša o 'dvojni klofuti' vladni koaliciji, Vrečko o preštevanju desnih volivcev

Ljubljana, 11. 05. 2025 19.15 | Posodobljeno pred eno minuto

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 13 min
Avtor
Urša Zupan, STA, Tina Hacler
Komentarji
1122

"Vsaka vlada bi po takšni dvojni klofuti sama odstopila. Dvomim sicer, da bo prišlo do tega premisleka," je rezultate referenduma komentiral Janez Janša. Premier Robert Golob je sporočil, da se tri četrtine volilnih upravičencev ni odzvalo na klic desnice, tistih, ki so zakonu nasprotovali, pa ni niti za četrtino. Ministrica Vrečko pravi, da o odstopu ne razmišlja. "Referendum je bil namenjen preštevanju glasov desnici, poziv k bojkotu ni bil napaka," je prepričana. Po besedah predsednika NSi Mateja Tonina je rezultat začetek konca vlade Roberta Goloba.

Volivci so na današnjem referendumu zavrnili zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Proti zakonu je namreč glasovalo več kot 92 odstotkov volivcev, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči tudi kvorum za zavrnitev zakona.

Janša: Vsaka vlada bi po takšni dvojni klofuti sama odstopila

Ko je bilo jasno, da je zavrnitveni kvorum na referendumu dosežen, se je iz najvišjega nadstropja stavbe na Trstenjakovi, kjer domuje SDS, slišalo vzklike veselja.

"Danes je Slovenija naredila velik korak k temu, da si Slovenci ukradeno državo vzamemo nazaj," je v prvi izjavi po uspehu na referendumu povedal prvak SDS Janez Janša.

Po njegovih besedah je rezultat zmaga razuma in "tistega dela volilnega telesa v Sloveniji, ki se zaveda, da se država v času mandata sedanje koalicije giblje v napačno smer". 

Janša meni, da je vladna koalicija na današnjem glasovanju dobila dve klofuti. Prvo, ker je bil zavrnjen "sramoten zakon, s katerim se je želelo neupravičene privilegije dodeliti zgolj peščici na podlagi odločanja nekega političnega telesa", drugo klofuto pa predstavnikom izvršilne oblasti, ki so pozivali k bojkotu.

Po njegovih besedah se je prvič v zgodovini samostojne Slovenije zgodilo, da so tisti, ki so v koalicijsko pogodbo zapisali, da bodo spodbujali udeležbo na volitvah in referendumih, volivce pozivali k bojkotu. "Računali so na to, da bo sicer zelo visok kvorum za veljavnost referenduma težko dosežen, vendar je bil ne samo dosežen, bil je oziroma bo močno presežen. Več kot 400.000 slovenskih volivk in volivcev so glasovali za razum," je poudaril.

"Vsaka vlada bi po takšni dvojni klofuti sama odstopila. Dvomim sicer, da bo prišlo do tega premisleka," je povedal Janša. Ob tem je dodal, da je v rokah slovenskega volilnega telesa, da na "takšno reakcijo oziroma nereakcijo odgovori na naslednjih volitvah, ki bodo v vsakem primeru prej kot v roku enega leta".

Po Janševih besedah bodo vztrajali tudi pri predlogu, da se odpravi obstoječi zakon o dodatkih k pokojninam umetnikov. Zavrnil je trditve, da eno leto po referendumu ni možno sprejeti nobenega zakona, ki obravnava enako temo. 

Potrdil je, da bo SDS do volitev stopnjevala pritisk, "da se upravljanje z državo obrne v prihodnost in ne v preteklost".

Janša se je zahvalil vsem, ki so se udeležili referenduma, tudi tistim, ki so glasovali za zakon. Zahvalil se je tudi predsednici republike Nataši Pirc Musar, nekdanjemu predsedniku Borutu Pahorju in drugim nosilcem državnih funkcij, ki so kljub pozivom k bojkotu šli na referendum in "vsaj delno ohranili čast sedanje slovenske oblastne strukture".

Spomnil je, da je prišlo tudi v koaliciji do nekoliko različnega pristopa, saj stranka SD ni pozivala k bojkotu. "Se pravi, da nekaj vsaj približno zdravega razuma, kar se tiče temeljnih osnov demokracije, obstaja tudi v levem spektru slovenske politike," je dodal.

Oceno koalicije, da je referendumski izid vseeno uspeh, ker je 75 odstotkov volilnega telesa ostalo doma, je Janša komentiral, da bi po tej logiki v SDS lahko razglasili zmago na zadnjih državnozborskih volitvah, ker bi k rezultatu šteli tudi tiste, ki niso glasovali za Svobodo in so ostali doma. "Takšno tolmačenje volilnih rezultatov ali referendumskih rezultatov je skregano z vsako logiko," je ocenil.

Poslanec SDS Zvonko Černač je dejal, da rezultati kažejo, da je bil dosežen kvorum in zakon plebiscitarno zavrnjen tudi z glasovi vladajoče koalicije. "Kar pomeni, da je bila koaliciji s plebiscitarnim glasom proti na nek način izrečena nezaupnica," je povedal.

Vrečko na vprašanje o odstopu: Nikakor!

Koordinatorica Levice Asta Vrečko pa je v prvem odzivu na rezultate referenduma dejala, da je bil referendum namenjen preštevanju glasov na desnici. Prepričana je, da poziv dela koalicije k bojkotu ni bila napaka. Koalicija sicer ostaja enotna, napoveduje.

Poudarila je, da je stranka SDS porabila več kot šest milijonov evrov davkoplačevalskega denarja za to, da je "zmobilizirala svojo bazo in se preštela". "Samo za to gre, mimogrede pa je še malo popljuvala umetnike, kulturnike, stranko Levico in vlado"..

Referendum je bil po njenem mnenju sklican z namenom diskreditacije vlade, kulture in umetnosti. Takšnih referendumov ne bi smelo biti. Prepričana je tudi, da manever SDS ni bil uspešen, da torej rezultat referenduma ni "ne" obstoječi oblasti.

Kulturnikov nima nihče pravice poniževati, kot jih je stranka SDS, je bila kritična Vrečko, tudi kulturna ministrica. "Vi ste pomemben del družbe, soustvarjate našo državo in ste eden izmed stebrov razvojno naravnanih naše družbe. Tako bo tudi ostalo," je obljubila Vrečko. "Velika večina zelo ceni vaše delo, in to so vsi tisti, ki so ostali doma," je dodala.

Menila je, da je SDS že začela kampanjo pred državnozborskimi volitvami naslednje leto, za katere je ocenila, da bodo redne. Izkazalo se je, je dejala, da ima SDS podporo okoli 20 odstotkov. Želi si, da se predvolilni obračun ne bi spet bil na hrbtih najšibkejših, na hrbtih umetnosti in dela umetnikov.

Glede politične odgovornosti je dejala, da jo je izpolnila s tem, ko so pripravili sedanji zakon, k čemur jo je pozivalo računsko sodišče in drugi. "Svoje sem naredila, zavrnila pa ga je desnica z vsemi lažmi, podtikanji in manipulacijami," je poudarila. Zahvalila se je vsem volivcem, ki "v tej farsi SDS niso sodelovali", in vsem, ki so zakon podprli.

Spomnila je, da po zavrnitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti velja različica zakona iz leta 1974. Dodala je, da mora SDS "nositi odgovornost, zakaj ne bomo imeli sodobnega zakona, h kateremu pozivajo državni organi". Navedla je, da ima v primeru prošenj kulturnikov glede dodatkov pravico odločati po starem zakonu. Zaradi priprave zakona dosedanjih prošenj še niso obravnavali na vladi.

Na vprašanje, ali bo zdaj odstopila, pa: "Nikakor."

Golob: Desnica s svojimi lažmi in manipulacijami ni prepričala večine

Premier Robert Golob je v prvem odzivu dejal, da se tri četrtine volilnih upravičencev ni odzvalo na klic desnice, tistih, ki so zakonu nasprotovali, pa ni niti za četrtino. "S svojimi lažmi in manipulacijami desnica večine ni prepričala," je ocenil.

"Ta referendum v resnici ni nič drugega kot interno preštevanje desnice za skoraj sedem milijonov javnega denarja," je navedel.

Poslanka Svobode Sara Žibrat je povedala, da je 11. maj dan, ko se je desnica preštevala za sedem milijonov evrov davkoplačevalskega denarja. "Mi rezultat vidimo kot uspešen poziv k bojkotu. Večina, kar 75 odstotkov ljudi, je spregledala to igro in podprla vlado na način, da je ostala doma in da ni bilo ideološkega kulturnega boja na plečih slovenske kulture. Seveda to pomeni,  da bomo zares odločali o tem, v kakšni državi želimo živeti, šele ob rednih volitvah. In takrat bo jasno, kaj si državljani dejansko mislijo o tem. Mi srčno upamo, da bo ta rezultat tudi  umiril stranko SDS in da ne bomo imeli podobnih referendumov tudi v nadaljevanju  mandata, ker je sedaj pač jasno, kakšen je njihov doseg, medtem ko večina državljanov na to igro ne pristaja."

Poslanec Svobode Dean Premik pa je prve rezultate referenduma pospremil z besedami, da ne bodo spremenili ničesar. Dodatki se bodo izplačevali bodisi po novem bodisi po starem zakonu, je dejal v izjavi v štabu za Televizijo Slovenija.

V odzivu se je najprej zahvalil vsem volivcem in volivkam, ki so prisluhnili pozivu Svobode in se niso "udeležili tega nepotrebnega referenduma", nato pa tudi tistim, ki so glasovali za zakon. Ob tem se je obregnil ob pozive predlagateljev na volišča tudi med volilnim molkom, da bi dosegli zavrnitveni kvorum.

"Ne pričakujem ničesar, ker že ves čas poudarjamo, da se bodo dodatki izplačevali po novem ali starem zakonu iz leta 1974, kakršen koli bo rezultat na tem referendumu," pa je dejal poslanec glede visokega nasprotovanja zakonu tistih, ki so se referenduma udeležili.

Tonin: Začetek konca vlade Roberta Goloba

Predsednik NSi Matej Tonin je ob referendumski zavrnitvi zakona o dodatkih k pokojninam dejal, da je demokracija zmagala nad bojkotom, h kateremu so pozivali v vladnih vrstah. Rezultat pa je po njegovi oceni tudi začetek konca vlade Roberta Goloba. 

Tonin se je v izjavi za medije po znanih rezultatih današnjega referendumskega glasovanja zahvalil vsem državljanom, ki so se na lepo majsko nedeljo podali na volišča in s tem pokazali, da jim Slovenija še vedno nekaj pomeni. "Danes lahko slavimo zmago," je prepričan.

Po njegovem mnenju je namreč demokracija zmagala nad bojkotom, k čemur so pozivali v Gibanju Svoboda in Levici, kar je "jasno in najbolj čisto sporočilo, pomembno zlasti za razvoj naše republike v prihodnosti". Demokracija je namreč tisto, na kar je treba staviti, je prepričan Tonin.

Sporočilo današnjega referendumskega glasovanja pa je po njegovem tudi to, da je nastopil začetek konca aktualne vlade. "Od tu dalje bo vse lažje, zmaga desnosredinske vlade je mogoča, spremembe so mogoče, stvari se bodo začele spreminjati. Ta rezultat je vsem v desnosredinskem bloku vlil veliko upanja," je zatrdil prvak NSi.

Tako meni, da rezultat kaže, da so zmage mogoče, če se osredotočijo na stvari, ki jih povezujejo. "Mislim, da je to tudi model za prihodnost. Naj se ne grizemo na vseh malih razlikah, nepomembnih stvareh, ampak se dajmo osredotočiti na tisto, kar je res bistveno, na tisto, kar nas povezuje, to pa je, da bo na naslednjih parlamentarnih volitvah prišlo do zamenjave Golobove vlade," je ocenil.

Sam bi pričakoval tudi odstop ministrice za kulturo Aste Vrečko. Četudi meni, da je na tem mestu odgovornost predsednika vlade večja, pa predsednik NSi pravi, da ni tako naiven, da bi verjel, da bil premier sposoben prevzeti politično odgovornost in odstopiti. "Najverjetneje bo iskal druge argumente, zakaj se je to danes tako zgodilo. Mislim pa, da je zaušnica volivcev jasna, da bojkot ni bil sprejet in da so se ljudje odločili za demokracijo," je sklenil Tonin.

Demokrati: Vladni fiasko, ki mu mora slediti odstop ministrice

Anže Logar, predsednik stranke Demokrati, je sporočil: "Pobudniki referenduma so uspeli. Ljudje so množično glasovali proti vladi, zato je bil kvorum zoper slab zakon dosežen. Po svoje pa je zmagal' tudi predsednik vlade. Z nerazumnim pozivom k bojkotu je uspel - skoraj ga ni v Sloveniji, ki bi na referendum prišel podpreti slab zakon."

Strankam, ki so pozivale k bojkotu referenduma, so ljudje glasno sporočili - težko nam vi pridigate o demokraciji!'. Volilna pravica je za to, da se jo uresničuje, je še zapisal Logar. "Nekaj je gotovo. To je bil referendum proti vladi. V bistvu se je Robertu Golobu zgodil zakon o vodi'. Le na področju kulture. In posledice po naslednjih volitvah bodo podobne. Neposredna posledica vladnega fiaska pa mora biti odstop ministrice za kulturo, ki je pripravila slab zakon. Njej ni treba čakati na volitve."

Zunajparlamentarne stranke o klicu po družbeni pravičnosti

V zunajparlamentarnih strankah, organizatorkah kampanje, ki so nasprotovale zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke, v izidih referenduma med drugim vidijo klic po družbeni pravičnosti in kritiko vladajoče politike. 

Z zavrnitvijo zakona so volivke in volivci jasno in nedvoumno izrazili, da je zakon krivičen, selektiven in neustrezen, so v odzivu zapisali v stranki Fokus. 

Zapisali so, da ljudje z referendumom niso zavrnili umetnosti, ampak dvoličnost politike, ki pozablja na tiste, ki najbolj potrebujejo pomoč. Menijo, da je sedaj priložnost za temeljitejši, širši in bolj vključujoč pristop ter pripravo sistemskih rešitev, ki bodo oblikovale pravično pokojninsko politiko za vse.

V SLS so po besedah strankine predsednice Tine Bregant veseli, ker se je referenduma udeležilo toliko volivcev.  odločati o sebi," meni. "Sporni zakon ni uvajal sistemske podpore umetnicam in umetnikom, temveč je uvajal dodatek le za peščico - po netransparentnih kriterijih in brez jasne povezave s socialnim položajem posameznika. Ljudje vemo, da se umetniška vrednost ne meri po političnih kriterijih; prav pa je, da umetnik od svojega dela živi dostojno tudi v pokoju - tako kot mi vsi," pravi Bregantova.

V stranki Glas upokojencev menijo, da to ni bila zgolj politična odločitev, ampak zgodovinska zmaga ljudstva, ki je sporočilo, da je bilo dovolj krivic in poniževanja tistih, ki so gradili državo. "Rezultat referenduma je jasen klic po družbeni enakosti, solidarnosti in spoštovanju. Hkrati pa gre za glas nezaupanja aktualni oblasti," so še zapisali.

V Piratski stranki Slovenije so zapisali, da spoštujejo voljo volivcev, a hkrati obžalujejo, "da je bil zavrnjen zakon, ki bi uvedel transparentnejša pravila, odpravil monopol ministra ter onemogočil dedovanje dodatkov k pokojninam umetnikov". Tako vlada kot opozicija pa sta po njihovem mnenju "pokazali, da institut referenduma razumeta zgolj kot orodje za doseganje lastnih političnih ciljev".

"Na strani opozicije smo bili priča zlorabi referenduma za izvajanje kulturnega boja in predvolilne kampanje, ki jo je spremljalo širjenje številnih dezinformacij. Na drugi strani pa se je vladajoča koalicija namesto strokovne obrambe zakona odločila za neodgovoren bojkot referenduma," so prepričani Pirati.

Analitik: SDS preštela glasove podpore, poziv k bojkotu ni bila politična napaka

SDS je po besedah direktorja podjetja Valicon in analitika javnega mnenja Andraža Zorka na referendumu o dodatkih k pokojninam umetnikov dosegla svoj cilj in uspešno preštela glasove podpore. Političnih posledic za vladno koalicijo ne pričakuje. Bo pa v mesecih do volitev polarizacija še bolj izrazita, volitve prihodnje leto pa zelo zanimive, meni.

Zorko sicer kljub današnjemu uspehu SDS meni, da so v največji opozicijski stranki pričakovali več, saj so tudi na svojih letakih pozivali, da gre tudi za glasovanje o vladi Roberta Goloba. Ta cilj po njegovi oceni "ni bil tako zadovoljujoč", če gre za interpretacijo, da gre za glasove proti vladi.

Današnje rezultate tako primerja z referendumom o vodah v času tretje vlade Janeza Janše, ko je "prišlo skoraj 700.000 ljudi na volišča zavrniti zakon in na nek način izraziti nezaupnico vladi". 

Po njegovih besedah poziv k bojkotu tudi ni bila politična napaka za vladne stranke. "Če bi se leva sredina tega referenduma udeležila v polni meri oz. na enak način kot desnica, a vseeno ne bi uspela zbrati dovolj glasov za, ker tema ni bila takšna, ki bi uspela mobilizirati njihove volivce, bi bil poraz toliko bolj boleč," je pojasnil Zorko. V tem trenutku pa lahko zato še vedno trdijo, da so dosegli zmago, saj več ljudi ni prišlo na volišča, kot jih je glasovalo proti, je dodal.

Političnih posledic za vladno koalicijo tako Zorko ne pričakuje, delež volilnih upravičencev, ki je glasoval proti zakonu, je namreč "precej daleč" od večine na običajnih volitvah, ki se jih v povprečju udeleži okoli 800.000 ali 900.000 volivcev, je navedel. V vladnih vrstah se tako postavlja le vprašanje morebitnega pregovarjanja, kdo je kriv za rezultat, saj izmed treh strank koalicije SD edina ni pozivala k bojkotu, je ocenil Zorko.

Prešernov sklad: Izraba čustev ljudi

Po mnenju predsednice Upravnega odbora Prešernovega sklada Zdenke Badovinac je bil današnji referendum manipulativno orodje v predvolilnem boju ter izraba čustev ljudi, njihovih potreb in želja, da bi imeli boljše življenje.

Rezultat referenduma ne spremeni ničesar glede dodatkov umetnikom, saj je bil "cilj referenduma predvsem usmerjen proti aktualni vladi", je dejala Badovinčeva, sicer kandidatka Levice na lanskih evropskih volitvah.

Do referenduma in kampanje pred njim je bila kritična, saj je šlo po njenem mnenju za "manipulacijo v predvolilnem boju ter blatenje in zlorabo sodobnih umetnikov". Kot je ocenila, je bil referendum sklican tudi z namenom očrniti sceno sodobne umetnosti v Sloveniji.

Optimistična je, da se dodatki k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti v Sloveniji nikoli ne bodo popolnoma ukinili, če bi se, "pa bi bila to zelo čudna situacija" tako v primerjavi s tujino kot tudi denimo s področjem športa in znanosti doma, kjer ti dodatki obstajajo.

KOMENTARJI (1122)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Srebrl breg
11. 05. 2025 21.59
Moram priznati,da sem zadovoljen.
big_foot
11. 05. 2025 21.59
Hja, janez bi lahko bil glasen v kolikor bi bila udeležba visoka, tako pa so v glavnem prišli samo volilci desnice. In drugo kar poslušM hoivika da naj bi vlada upoštevala voljo ljudstva in anulirala zakon iz 1974…. Prav. Ampak zakaj potem SDS ne spoštuje voljo ljudi glede preferenčnega glasu.
9876543
11. 05. 2025 21.59
Vlada je z bojkotom sama sebi pljunila v obraz - frenk bi rekel - balzamično, ostali pa - neprecenljivo.
Zmaga Ukrajini
11. 05. 2025 21.59
+1
Vsaka vlada, ki bi imela arestanta za premierja, bi odstopila. Vendar se tega jajo takrat ni spomnil.
bluzerr
11. 05. 2025 21.59
+1
samo da raznorazne pasje dojilje ne dobijo dodatka 1500€ k penziji, pa je že lepši dan!
Vrhovni poveljnik
11. 05. 2025 21.59
+1
Runkeljni ste res smešni! Proslavljate zmago v bitki, ki ste jo napovedali sami, nasprotnik pa se je sploh ni udeležil. Ste se le še 1x prešteli in dokazali, da vas je še vedno točno toliko, kot vas je vedno - slabih 24%. Ko odštejemo NSijevce, Ruparjevce in ostale runkeljne, ki ne bodo prišli v parlament, boste imeli 15-17% poslancev v DZ. Čestitam, le praznujte svoj poraz na prihodnjih parlamentarnih volitvah!
Buci in Bobo
11. 05. 2025 21.59
Skunk Works
11. 05. 2025 21.59
Upam, da bodo svoje volilce pozvali na gledanje psom pod rep tudi na parlamentarnih volitvah....
ap100
11. 05. 2025 21.59
+1
levaki trdijo da svobodo podpira tiha večina ljudi, ki očitno ne prihaja na volišča - večina od njih celo nikoli ne prihaja na volišča
4556
11. 05. 2025 21.59
+1
Če se na naslednjih volitvah volivci ne odločijo za desno sredinske stranke bo Slovenija samo še nazadovala predvsem gospodarsko in tudi na področju osebnih svoboščin .kar se že dobro kaže s to vlado.
Rožle Patriot
11. 05. 2025 21.59
+2
Jutri se vam bo nek čudak od umetnika spomnil kako nahraniti kozo ... !!!
Pig Brother
11. 05. 2025 21.58
+2
Danes je leva opcija dokončna trčla v ledeno goro. vprašanje je samo še kdaj se bo politični titanik potopil, to da se bo o tem ni dvoma
punkracij
11. 05. 2025 21.58
+1
IVAN David Janez vsi ste z nami danes.
odpisani zasedli vlado
11. 05. 2025 21.58
+1
Zanimivo.Urška,golob,graberca itd. iz sekte pa plešejo kljub takemu porazu "užičko kolo"pleši pleši oj golube hehehe. Ne glede ali levi ali desni narod je pokazal kaj si misli o tej vladi.Več kot polovica samih levičarjev kateri so volili to sekto je sedaj glasovala proti,ker je delno ugotovila kako je nasedla golobizmu.Sicer veliko prepozno je pa še za nekatere upanje,da pridejo na pravo pot vsaj tisti kateri so spoznali kam jih je pripeljal golob z svojim lažnim nakladanjem saj ni izpolnil ene same obljube katero jim je ponujal,da so ga volili.
Skunk Works
11. 05. 2025 21.58
Kakšna je razlika med aprilom 2022 in majem 2025?....Aprila 2022 je 400.000 volilcev prineslo golobnjaku veličastno zmago.....Maja 2025 je 400.000 volilcev prineslo golobnjaku veličasten poraz!!!!!
Buci in Bobo
11. 05. 2025 21.58
-1
v glavnem golob je čao adijo papa, kukulele ga bo še srečal
SorošJanša
11. 05. 2025 21.58
Kdor zmore mobilizirat četrtino naroda z jezo do umetnikov, si že zasluži kip – po možnosti brez nosu, da ne diši po kulturi. 🤡🙃
G. Papež
11. 05. 2025 21.58
+1
Pa v vsakem primeru tudi poklon vsem, ki so bili za in so to obkrožili, ne pa bojkot. Danes so poraženi samo tisti, ki so bojkotirali referendum.
Pig Brother
11. 05. 2025 21.58
+3
Ka se je ženski tresu jezik, to je neverjetno :) zapletala se je v besedah in vsem :) Dobil so danes lekcijo, glavna pa pride na volitvah. Ne podpiram Janše, ampak slabši kot te niso bili še nobeni.
junij66
11. 05. 2025 21.57
+2
Jaz bi levicarjem predlagal, da vsak posvoji enega kulturnika in ga naj prezivlja… potem pa potegnite crto, koliko vas ta umetnik stane in kaj za to naredi vsak dan
Gutenberg
11. 05. 2025 21.57
+1
Golob se bo s svojo velesposobno strokovno koalicijo ob temu izidu naredil neumnega. Aja, ni potrebe ...