V šempetrski bolnišnici so potrdili pojav garij, na kar so v pismu Slovenskim novicam opozorili zaposleni. "Vodstvo bolnišnice se je takoj po seznanitvi z izbruhom nalezljive bolezni sestalo na operativnem sestanku s komisijo za obvladovanje bolnišničnih okužb in zaposlenim podalo jasna navodila za obvladovanje okužbe. Izbruh je bil prijavljen tudi območni enoti NIJZ. Ukrepali smo skladno z veljavnimi epidemiološkimi in infektološkimi smernicami za obvladovanje izbruhov okužb z garjami," je dejal strokovni direktor šempetrske bolnišnice Erik Sedevčič.

Kot je dodal na novinarski konferenci, so prvi primer zabeležili na oddelku za intenzivno terapijo. Vnos garij v bolnišnico je bil preko pacienta, je potrdil. Da gre za okužbo z garjami, so potrdili v roku dveh tednov, po sprejemu pacienta, ki je bil v hudem stanju in imunsko oslabljen. Najprej so zato posumili na druge bolezni, šele nato se je izkazalo, da gre za garje, je pojasnil Sedevčič. Pri pacientu ni šlo za tipično izraženo sliko bolezni, je opozoril.
Zdravstveno osebje je v pismu navedlo, da naj bi se garje pojavile že spomladi. Kljub izvedenim ukrepom Nacionalnega inštituta za javno zdravje pa naj bi se garje širile tudi zunaj bolnišnice, poročajo Slovenske novice. To, da bi se izbruh začel spomladi in da je izbruh zunaj bolnišnice, je Sedevčič zavrnil.
Okužba je izbruhnila sredi junija na oddelku za intenzivno terapijo. S podatki o obolelih družinskih članih zaposlenih ne razpolagajo.
Kot je za STA povedal predstojnik novogoriške enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje Mario Fafangel so letos tudi zaradi spremembe v načinu spremljanja te bolezni v Sloveniji že zabeležili 650 primerov, v celem lanskem letu pa 818.
"V naši regiji smo imeli v letu 2024 156 primerov garij, v letošnjem letu pa že 130. Verjetno bomo presegli lansko številko, vendar je hitrejše zaznavanje, kako se garje širijo, pozitivno, saj se ob hitrejši zaznavi bolezni lahko hitreje ukrepa," je še dejal Fafangel.
Garje so nalezljiva bolezen, ki jo povzroča majhna pršica. Po njegovih besedah garje niso nevarne, pač pa so problematične zaradi načina, kako se širijo. "Nadležno je to, da se lahko že širijo, čeprav oseba še nima nobenih simptomov. Inkubacijska doba bolezni je sicer šest tednov. To pa lahko zelo oteži njihovo zajezitev," je pojasnil.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.