Vlada se je odločila, da bo Slovenija sodelovala v opazovalni misiji Združenih narodov (ZN) v Siriji, in sicer z enim pripadnikom Slovenske vojske. Napotitev so podprli tudi člani parlamentarnih odborov za zunanjo politiko in obrambo.
Obrambni minister Aleš Hojs je pojasnil, da je Slovenija Združenim narodom že sporočila ime svojega kandidata za misijo, in sicer gre za podpolkovnika, a imena ni navedel. Dejal je, da je bil odziv članic ZN zelo velik in da so vsa mesta v misiji praktično že zasedena. Ob tem je priznal, da je bila Slovenija s prijavo pozna, zato ni zagotovljeno, da bo njen kandidat sprejet v misijo. Minister za zunanje zadeve Karl Erjavec pa je dejal, da naj bi bil morebitni slovenski opazovalec v misijo napoten v prvem naslednjem možnem terminu za napotitev skupin opazovalcev. Misija naj bi se po prvotnih načrtih iztekla 30. julija, a jo je mogoče podaljšati.
Stroški napotitve enega opazovalca po besedah obrambnega ministra znašajo okoli 70.000 evrov letno, od tega del stroškov, kot so dnevnice, prevoz in nastanitev, krijejo ZN, kar bi po ocenah znašalo med 22.000 in 23.000 evri. Hojs je dejal, da gre pri sredstvih ZN sicer za refundacije, kar pomeni, da država plača vse stroške, ZN pa jih pozneje del povrnejo.
Erjavec je na seji parlamentarnih odborov opozoril, da so razmere v Siriji zelo slabe in da se nasilje v državi nadaljuje. Opazovalna misija je po njegovem pomembna, da bi ugotovili, kaj se v Siriji pravzaprav dogaja. ZN želi z misijo ugotoviti dejansko stanje na terenu, po drugi strani pa preprečiti nasilje, je pojasnil minister.
Varnostni svet ZN je 21. aprila letos soglasno sprejel resolucijo o napotitvi 300 vojaških opazovalcev v Sirijo, za začetno obdobje 90 dni. Vendar obstaja možnost povečanja njihovega števila. Tam bodo nadzirali prekinitev ognja v državi. Resolucija namreč od sirske vlade zahteva, da opazovalni misiji omogoča delovanje ter da ji takoj omogoči prosto gibanje in popoln dostop ter varnostna zagotovila.
Slovenska vojska je trenutno dejavna v šestih različnih mednarodnih operacijah oz. misijah Nata, EU in Združenih narodov, tako da bi bilo sodelovanje v misiji Unsmis njena sedma operacija. V silah Isaf v Afganistanu je 86 pripadnikov, v silah Kfor na Kosovu 298, v Bosni in Hercegovini 18, v misiji Unifil v Libanonu 14, v misiji Untso na Golanski planoti trije, enako tudi v misijah Nata v Srbiji in Makedoniji, v protipiratski operaciji Atalanta pred obalo Somalije pa je en pripadnik.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.