Slovenija

V Sloveniji zabeležili prvo smrt zaradi malarije

Ljubljana, 11. 05. 2026 09.57 3 min branja 68

Malarija

Na infekcijski kliniki Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so v začetku letošnjega leta zaznali nenavaden porast primerov malarije, predvsem pri osebah, ki so se vrnile iz tropskih in subtropskih območij, zlasti z Zanzibarja. Januarja je zaradi zapletov ena od teh oseb umrla. Po besedah NIJZ je potovala v afriško državo Sierra Leone. Gre za prvi primer smrti zaradi malarije v Sloveniji.

Infektologinja Tadeja Kotar z infekcijske klinike UKC Ljubljana je za Slovenske novice, ki so o tem prve poročale, dejala, da so takrat v nekaj tednih zdravili pet obolelih, kar presega običajno dinamiko bolezni. Običajno na leto zdravijo od sedem do deset bolnikov z malarijo, smrt bolnika pa je prvi primer smrti zaradi malarije v Sloveniji v zadnjih 30 letih.

Dodala je, da Slovenci malarijo pogosto podcenjujejo, čeprav ima lahko izjemno hiter in usoden potek. Opozorila je, da je po vrnitvi s potovanja v kraje, kjer je malarija, vsak sumljiv simptom lahko alarm ter da je nujno zdravnika obiskati čim prej.

NIJZ: Potnik je bil v državi Sierra Leone

Informacijo so za 24ur.com potrdili tudi na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). "Res je, prejeli smo prijavo malarije in smrti. Bolnik je umrl zaradi zapletov. Potoval je v Afriki (Sierra Leone)," so nam sporočili.

Kot je v izjavi za javnost pozneje povedala Eva Grilc z NIJZ, smo v Sloveniji zadnja smrtna primera zaradi te bolezni zabeležili leta 1991 in 1996.

"Potnike, ki potujejo na takšne kraje, kjer je malarija endemična, skoraj prosimo, da se res ustrezno pozanimajo in oskrbijo z antimalariki, ki jih zaščitno jemljejo celo pot ali celo pred začetkom poti, ker je to veliko bolj enostavno, ceneje in očitno lahko vpliva tudi na potek življenja in samega potovanja," je dejala. Ob vrnitvi domov pa naj bodo pozorni na simptome, kot so mrzlica, vročina, glavobol in bolečine v mišicah. Zdravnika naj tudi opozorijo, da so bili na potovanju, sicer ta ne bo takoj pomislil na možnost malarije.

NIJZ lani obravnaval devet primerov

V lanskem letu je NIJZ obravnaval devet primerov malarije, in sicer pri osebah, ki so potovale v ali prihajale iz držav Gabon, Gana, Sierra Leone, Zanzibar (Tanzanija), Etiopija in Nigerija, so januarja objavili na spletni strani.

Poudarili so, da antimalariki preprečijo večino primerov okužbe in pomembno zmanjšajo tveganje za težji potek bolezni. Izbor ustreznega zdravila mora biti vedno individualno prilagojen posamezniku in destinaciji, zato potnikom priporočajo, da se pravočasno posvetujejo z zdravnikom ali ambulanto za potnike.

Kdo je ogrožen?

Posebej ogrožene skupine za težji potek malarije so otroci, nosečnice, starejši in osebe z oslabljenim imunskim sistemom. Zanje je še posebej pomembno dosledno upoštevanje kemoprofilakse, torej preventivnega jemanja antimalaričnih zdravil.

Pred potovanjem na območja, kjer je malarija prisotna, na NIJZ priporočajo uporabo antimalarične zaščite, dosledno zaščito pred piki komarjev, kot so repelenti, primerna oblačila in mreže proti komarjem ter posvet v ambulantah za potovalno medicino pred potovanjem.

Nasvete o antimalarični zaščiti in drugih preventivnih ukrepih lahko posamezniki pridobijo v ambulantah za cepljenje in potovalno medicino na območnih enotah NIJZ.

Kaj je malarija?

Malarija je resna nalezljiva bolezen, ki jo povzročajo paraziti rodu Plasmodium. Najbolj nevarna je malarija, ki jo povzroča Plasmodium falciparum, prisoten predvsem v subsaharski Afriki, saj lahko pri določenem deležu okuženih povzroči resne zaplete, ki so včasih smrtni.

Na človeka se prenaša s pikom okuženega komarja. Malarija se najpogosteje pojavi od približno enega do štirih tednov po vrnitvi s potovanja v območja z malarijo in se kaže z nenadno visoko vročino v ponavljajočih se napadih, mrzlico in močnim potenjem, izrazito utrujenostjo ter bolečinami v mišicah.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI68

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bojer
11. 05. 2026 18.21
Ne delajmo si utvar z malarijo, lahko se slej ko prej pripravimo tudi na druge kužne bolezni, ki so bile v SLO doslej "tabu".
thor82
11. 05. 2026 17.48
Daleč od tega da je to prva smrtna žrtev v sloveniji. Prva je bila okrog 30 let nazaj....
graf
11. 05. 2026 16.17
da potuješ v neznano deželo in se NE pozanimaš kaj vse te (poleg naravnih lepot) še čaka tam se mi zdi naivnost če ne že norost ! Sam se imam za zelo tolerantnega do vseh vrst živali , tudi do kač s katerimi se občasno srečujem ker živim in kmetujem na podeželju ! Prišlo je tudi že do bližnjega "srečanja" ko sem kosil za suho , pa sem po ugrizu še pol ure kosil z BCS , niti k zdravniku nisem šel ob tem dogodku , moj odnos se kljub temu dogodku ni nič spremenil , plazilci so zelo koristni ker se hranijo z glodalci ! Mrčes pa ki mi povzroča znatno škodo tako na poljščinah kot jeseni sadnem drevju pa ne spada v ta kontekst tolerantnosti : sršene ose preganjam ko le zaznam gnezdo v bližini , komarjev v hiši se da pa izognit tako da recimo v hodnik in spalnico postavim lonček paradižnika , komarji ga neznansko sovražijo , nekako tako kot jaz njih 😆 ...
emilzapata
11. 05. 2026 15.47
evropejci rinejo v afriko, oni pa k nam, še več jih bo prišlo, kajti v letu 2024 je bilo v vsej beli evropi od Lisbone pa do Vladivostoka rojeno 6,5 milijonov otrok, medtem ko se je samo v Nigeriji rodilo 7 milijonov, torej prihajajo
Emtisunce
11. 05. 2026 15.36
Turizem ubija !
jablan
11. 05. 2026 17.00
Janez23
11. 05. 2026 14.19
Ker danes po svetu potuje že vsako bu dalo, bi morale turistične agencije, tudi če osebi prodajo le letalsko vozovnico seznaniti z boleznimi v tistih krajih. Do sedaj so vsaj meni zgolj omenili, da voda tam ni pitna, o kriminalu in boleznih, pa nič.
Sandi11
11. 05. 2026 14.38
Če greš v Azijo ali Južno Ameriko kot da je tam tako kot pri nas - voda pitna, bolezni nobenih, edino o tujem jeziku, valuti in vizi te obvestijo...
Actual Asparagus
11. 05. 2026 14.50
Janez, ti nisi za volanom.
jablan
11. 05. 2026 17.01
A ti še ritko obrišejo,se ne znaš sam pozanimat
asdfghjklč
11. 05. 2026 14.00
Glede na to, da po svetu letno umre okoli 600.000 ljudi zaradi malarije, sem zelo presenečen, da je to sploh prva žrtev v sloveniji zaradi tega.
Sandi11
11. 05. 2026 14.09
Kot opažam, je malarija (predvsem oblika, ki je nevarna) problem podsaharske Afrike... Večina držav v podsaharski Afriki ni turistično zanimivih... od zgoraj naštetih držav sta turistično zanimivejša samo Zanzbar in Kilimandžaro, a še zdaleč ne tako kot mnoge destinacije drugod po svetu. Tam, kamor turisti hodijo, malarije (vsaj v tej nevarni obliki) ni. Še nisem slišala, da bi kdo malarijo prinesel iz jugovzhodne, južne Azije ali iz Južne ali Srednje Amerike ali Avstralije... Morda jo je, a ni bila tako nevarna in se jo je dalo po prihodu domov pozdraviti...
Sandi11
11. 05. 2026 13.57
Čudim se le, da ni še več takšnih primerov, glede na to, koliko migrantov pride iz podsaharske Afrike in glede na to, da ne vem, če so, ko so še bili v Afriki, vsak dan uživali tablete proti malariji, da bi se zaščitili pred njo...
gongash
11. 05. 2026 12.29
Itak grejo stare babe da jih trti en ta črni pol pa take. Al pa kakšni stari prdci joj kok rad hodim v afriko...a ubistvu hodijo dol samo da trtijo.
brusilec
11. 05. 2026 13.48
sodiš druge po sebi? :D malarijo prenašajo komarji mizgo
FIRBCA
11. 05. 2026 12.25
Malarija je bila zelo prisotna na nasem terenu tako da se nebomo cudili ko bo to zelo drasticno naraslo kod je ze v zgodovini pa se ne pise. Proti komarjem je samo spricanje kar pa se to ze leta vec ne izvaja ploskajmo. To ne bo koronca tu bi resnicno ze lahko kaj ukrepali pa ne. Z zaprtjem ljudi da se ne bodo sprehajali bi bilo zelo smesno. Spricaj je treba gospoda.
konc
11. 05. 2026 12.12
Greš v Zanzibar in potem se stegneš. Bravo, to je davek na preveč časa in domišljavost.
Senzor
11. 05. 2026 11.56
Uredite osnovno zdravstvo, očitno je NIJZ podružnica WHO, zato strašite po naročilu.
gongash
11. 05. 2026 12.30
Samo se ne uredi nič
Sandi11
11. 05. 2026 14.10
problem je, da je v državah podsaharske Afrike nevarnejša oblika malarije kot drugod po svetu... čudi me le, da migranti iz Afrike ne prinesejo tega hudiča v Slovenijo (možno pa je, da umrejo, preden pridejo na cilj).
Logik
11. 05. 2026 11.51
Pri nas se ne sekirajo. Jih imamo vsako leto veliko, da bi kaj šprical se pa še ni zgodilo saj je vse zaščiteno z natura2000. Ko bo komu kaj, se bo mogoče kaj spremenilo. Mora biti pa turist, ker domačina ko ga hebe!
abmam
11. 05. 2026 11.45
Moj sosed Jelko pravi, da je naslednjih štirinajst dni ključnih.
zurc
11. 05. 2026 11.45
tudi to lahko preraste v epidemijo samo en bolnik iz potovanja v afriki ,ki ga piči komar ki živi pri nas (neokužen)gre lahko iz tega okuženega na druge zdrave ,ki jih okuži in krog je sklenjen
zurc
11. 05. 2026 11.46
vse samo zaradi brez skrbnega nepotrebnega vandranja po exotičnih krajih
brusilec
11. 05. 2026 13.49
mal ti paničariš ha? :) tablete človek..
zurc
11. 05. 2026 14.37
zakaj pa zdaj ljudi iz tiste ladje tako striktno dajejo v izolacijo
4krogci
11. 05. 2026 11.35
Vedno ko se JJ prkoplje do oblasti fasamo nek virus!! Al korono,al malarijo..al Stevota..da o korupciji sploh ne tacnemo!
Jezna Jasna
11. 05. 2026 11.46
Itak. Če pa DZ postane Leprahaus.
e778
11. 05. 2026 11.48
JJ je tudi kri za tvoj nizek IQ, ane?
U1778491580561
11. 05. 2026 11.34
To ni prva smrt zaradi malarije v Sloveniji. Prva je bila cca 30 let nazaj in zaradi nje je sicer odlična zdravnica zgubila licenco, bolnik pa žal življenje, ker ga je zdravila s homeopatijo. Ne vem pa kdo ima tako kratek spomin? Ali novinarji ali NIJZ?
samsara04
11. 05. 2026 11.32
Mhm, to, da je prvi primer smrti zaradi malarije v Sloveniji pa ni res! Ravno proučujem družinsko drevo in sem našla podatek, da se je smrt zaradi malarije pri nas pojavila že v 18.stoletju.
suleol
11. 05. 2026 11.23
ja neki bi lahko zacel ukrepat proti crno belim komarjem vsaj (grobarakim) haha
proofreader
11. 05. 2026 11.22
Pri nas so rekli da še ne bodo špricali proti komarjem.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763