Slovenija

V Sloveniji več kot 663.000 mam, povprečna starost ob prvem otroku skoraj 30 let

Ljubljana, 25. 03. 2022 07.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, Ma.Ko.
Komentarji
3

V Sloveniji je marec že tradicionalno v znamenju žensk. Po mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, je 25. marec pri nas tudi materinski dan, ki bo priložnost, da se spregovori o pomenu materinstva, pa tudi o širše o družinski politiki. V Sloveniji je mam nekaj več kot 663.000. Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je v poslanici čestital vsem mamam in med drugim ocenil, da država s plačevanjem razlike do prispevkov za socialno varnost ženskam omogoča, da po rojstvu otroka ostanejo aktivne na trgu dela.

Ženske v Sloveniji rojevajo vedno pozneje. V obdobju po drugi svetovni vojni so bile ob rojstvu prvega otroka najmlajše leta 1976, ko so bile v povprečju stare 22,7 leta. V začetku 90. let so se povprečne starosti mater ob rojstvu prvega otroka začele dvigovati. Povprečna starost vseh mater, ki so rodile v 2020, je bila 31,1 leta, povprečna starost tistih, ki so v letu 2020 rodile prvič, pa 29,6 leta.

Navada praznovanja tega dne se je v Evropo razširila iz ZDA po drugi svetovni vojni, pri nas pa se je uveljavila po letu 1991. V Sloveniji materinski dan obeležujemo 25. marca, na dan krščanskega praznika Gospodovega oznanjenja, Marijinega praznika, ki je postavljen devet mesecev pred božičem. V Katoliški cerkvi na Slovenskem se s tem dnem konča teden družine, ki pod geslom Družinska ljubezen: poklicanost in pot k svetosti poteka od sobote.

Mama je ena sama.
Mama je ena sama. FOTO: Dreamstime

Cigler Kralj: Slovenija ima področje usklajevanja poklicnega in družinskega življenja zelo dobro urejeno

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je ob današnjem dnevu v poslanici čestital vsem mamam, babicam in prababicam ter dodal, da beseda mama v večini ljudi prebudi toplino, ljubezen, nežnost in varnost, zato je materinski dan tisti dan, ko se še posebej zahvalimo mamam za vse dobro, kar vzbujajo v nas.

"Družina nam je pomembna v vseh življenjskih obdobjih. Po podatkih raziskav jo med vrednotami uvrščamo najvišje. Tudi iz tega lahko sklepamo na velik pomen materinstva, mater v naši družbi. Zato je prav, da materam tudi država nameni posebno mesto," je zapisal Cigler Kralj in dodal, da se država z družinsko politiko trudi materam, pa tudi očetom, pomagati pri opravljanju njihove starševske vloge.

Kot je poudaril, ima Slovenija v sistemskem smislu področje usklajevanja poklicnega in družinskega življenja zelo dobro urejeno, pri tem pa je posebej pomembna pravica staršev do starševskega, materinskega in očetovskega dopusta ter nadomestila plače v tem času. Plačevanje razlike do prispevkov za socialno varnost, ki jo krije država, omogoča, da ženske po rojstvu otroka ostanejo aktivne na trgu dela.

Vlada je po njegovih besedah s spremembami zakonodaje v tem mandatu, predvsem v času epidemije, staršem, družinam še dodatno pomagala. Med drugim je uvedla oprostitev plačila vrtca za drugega in nadaljnje otroke, zvišala je pomoč ob rojstvu otroka, povečal se je tudi starševski dodatek. Prav tako se je višje najnižje izplačilo materinskega, očetovskega in starševskega nadomestila in znesek delnega plačila za izgubljeni dohodek.

Kot je še zapisal Cigler Kralj, materinstvo ter ohranjanje trdnega in zadovoljujočega partnerskega odnosa ob materinstvu danes predstavlja za ženske velik izziv. Zato na ministrstvu podpirajo in razvijajo tudi različne programe v podporo družinam in spodbujamo koncept pozitivnega starševstva.

Da bi materam pomagali in se aktivno vključevali v družinsko življenje tudi očetje, izvajajo projekt in kampanjo Očka v akciji. Raziskave namreč kažejo, da prinaša večja vključenost očetov v družinsko življenje številne pozitivne učinke ne le na otroke, temveč na vse družinske člane. "Verjamemo, da s pozitivnim pristopom očetom lahko pomagamo, s tem pa hkrati pomagamo materam njunih otrok," je sklenil minister.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10