Državni svetniki so na današnji predbožični seji izglasovali odložilni veto na zakon o pacientovih pravicah. Svetniki so se strinjali, da bi se zakon dalo dopolniti, čeprav so nekateri menili, naj se raje uveljavi in se ga pozneje dopolni na podlagi izkušenj iz prakse. Zakon je premalo operativen in bolje je, da se pripravi novega, je menil Zoltan Jan, medtem ko je Milan Ozimič ocenil, da je zakon "velik korak naprej" in da je skrajni čas, da se začne uporabljati.
Ravno z njegovo uporabo se bo pokazalo, kaj je treba spremeniti ali dodati, je menil Ozimič, ki je predlog veta označil za izredno splošen in neprepričljiv. "Ta zakon lahko v veliki meri zadovolji pričakovanja, če bo uveljavljen," je menil svetnik, ki je svoje svetniške kolege pozval, naj razmislijo, ali je bolje nekaj začeti uporabljati in sproti dopolnjevati, ali pa stvar odložiti za nedoločen čas.
Če danes izglasujemo veto, bomo ministrici dali možnost, da pregleda pripombe k zakonu, skliče zainteresirano javnost in vloži v proceduro tak zakon, ki bo boljši. Ministrica lahko to naredi zelo hitro, pa je ocenil Matej Arčon. Da veto ne pomeni zaustavitev zakona, če vlada ravna razumno, je poudaril Jože Mencinger.
Ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič se je strinjala, da uresničevanje zakona ne bo preprosto. Zakon je namreč zahteven in bo povzročal dodatne zaplete. A sestavni del urejene družbe je tudi, da ima tak zakon, je opozorila svetnike. Ob tem je navedla, da nameravajo na ministrstvu pripraviti še okoli 10 podzakonskih aktov k zakonu.
To je zakon za ljudstvo, je še poudarila ministrica. A njeni argumenti niso prepričali zadostnega števila svetnikov, saj je od 34 prisotnih predlog veta podprlo 17 svetnikov, proti pa jih je glasovalo 14.
DZ bo tako moralo ponovno odločati o zakonu, in sicer na naslednji seji. Tedaj mora zakon podpreti absolutna večina poslancev, to je 46. Glede na podporo zakonu v drugem in tretjem branju je mogoče pričakovati, da zakon zadostne podpore ne bo dobil. Nasprotovali so mu namreč v vseh opozicijskih poslanskih skupinah, kritični pa so bili tudi v koalicijski DeSUS.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.