Slovenija

V Sloveniji vse več sintetičnih drog, ki jih nič hudega slutečim uporabnikom prodajajo tudi kot klasične droge

Ljubljana, 15. 03. 2016 18.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
N.Š./SVET/STA
Komentarji
5

V združenju DrogArt opažajo, da se nove psihoaktivne snovi uporabnikom prodajajo tudi kot klasične droge (v tabletkah ekstazija, kot amfetamin). Zato uporabnike opozarjajo, naj droge pred uporabo testirajo in naj bodo pri uporabi vedno previdni.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: So izginotja povezana z drogami?
    06:42
    Iz SVETA: So izginotja povezana z drogami?
  • Iz SVETA: O drogah tudi poslanci
    03:47
    Iz SVETA: O drogah tudi poslanci

Pri nas se pojavlja vse več novih psihoaktivnih snovi, samo lani so identificirali 100 novih takšnih snovi. V združenju DrogArt opažajo, da se nove psihoaktivne snovi uporabnikom prodajajo tudi kot klasične droge, kar je lahko nevarno.

Tudi Slovenija je na udaru množičnega pojavljanja novih sintetičnih drog. Med leti 2005 do 2014 je bilo na ozemlju EU zaznanih več kot 450 novih drog, nove psihoaktivne snovi pa so od leta 2013 v porastu tudi v Sloveniji. Če je nacionalni forenzični laboratorij generalne policijske uprave v letu 2014 analiziral 59 različnih novih psihoaktivnih snovi, od tega jih je bilo 38 takšnih, ki so se v Sloveniji pojavile prvič, so bile v letu 2015 nove snovi analizirane v okoli 100 primerih, pravijo Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

V združenju DrogArt opažajo, da se nove psihoaktivne snovi uporabnikom prodajajo tudi kot klasične droge (npr. v tabletkah ekstazija, kot amfetamin itd.). Zato uporabnike opozarjajo, naj droge pred uporabo testirajo in naj bodo pri uporabi vedno previdni. Uporabnikom svetujejo, naj v družbi pazijo drug na drugega in naj vedno nekomu povedo, kaj in koliko droge so uporabili. V primeru zapletov naj pokličejo pomoč.

Razprava o sintetičnih drogah in njihovih vplivih se je sicer v minulih dneh pojavila tudi v kontekstu pogrešanih mladoletnikov. Čeprav policija povezanosti med pogrešanimi in morebitnim uživanjem drog ni potrdila, se je razprava o tem odvila tudi v DZ, in sicer na seji komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb.

Ta je vladi na ponedeljkovi seji tudi predlagala, naj posebno pozornost nameni preprečevanju tovrstnega kriminala, zlasti pa nadzoru nad področjem sintetičnih drog, med katerimi so nekatere tudi izjemno nevarne.

Med drugim se je govorilo o uporabi droge krokodil in snovi 5-MeO-MiPT. Na NIJZ opozarjajo, da droge krokodil doslej v Sloveniji niso zaznali. Ta droga je predvsem razširjena v Rusiji.

Je pa policija doslej pri nas trikrat zasegla snov 5-MeO-MiPT v obliki tablet. Dvakrat se je tak zaseg zgodil v letu 2013 (v Celju in v Mariboru) in enkrat v letu 2014 (v Mariboru).

Poleg tega so na združenju DrogArt v letu 2013 prejeli eno tableto, za katero so v Nacionalnem forenzičnem laboratoriju ugotovili, da gre za 5-MeO-MiPT.

V Centru za zastrupitve Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana zastrupitve s to snovjo do zdaj niso zabeležili, so pa v letu 2014 obravnavali zastrupitev s sorodno snovjo, to je 5-MeO-DiPT.

Snov 5-MeO-MiPT se sicer uvršča med psihoaktivne droge. Po poročanju uporabnikov povzroča evforijo ter okrepi občutenje zvoka, barv in slik. Med negativnimi učinki uporabniki navajajo nespečnost, stiskanje v prsih, pospešeno bitje srca, občutenje strahu in paniko.

Neznane tablete
Neznane tablete FOTO: Thinkstock

"Ne nasedajte spletnim ponudnikom"

Tomaž Peršolja, vodja sektorja za organizirano kriminaliteto na generalni policijski upravi je v oddaji SVET pojasnil, da so pri obeh pogrešanih, ki sta bila najdena v reki Dravi, odkrili prisotnost alkohola, pri enem pa tudi prisotnost drog.

Sorodnik 20-letnega Klemna Lenka, katerega truplo so potapljači v Dravi v začetku leta našli med tradicionalnim novoletnim potopom, je medijem sicer povedal, da mu je znan primer, ko naj bi nekoga, ki je zaužil sumljivo substanco, kmalu po zaužitju našli na mostu čez reko Mežo, ko je skušal v vodo skočiti samo v spodnjicah.

Primer se na srečo ni končal tragično, je pa tudi Peršolja potrdi, da je pri nas vse več novih sintetičnih drog: "V porastu pa zato, ker kemiki, ki izdelujejo te sintetične droge, skušajo čim bolj prelisičiti države, zato dodajajo nove in nove sestavine, ki niso na seznamu prepovedanih drog, saj jim to omogoča neovirano prodajo uporabnikom."

Kot je dejal Peršolja, se snovi, ki še niso na seznamu prepovedanih, pogosto prodaja kar preko spleta. "Nabava preko interneta je za preprodajalce praktična, saj jo dobijo kar preko hitre pošte in nato preprodajajo."

Na vprašanje, ali je znano, da bi te droge povzročale nevarna vedenja, je dejal, da imajo tudi te droge v sebi snovi, ki lahko v kombinaciji s še kakšno drogo oziroma alkoholom, povzročijo iracionalno vedenje.

V Društvu up so za oddajo SVET povedali, da je gospodarska kriza prinesla predvsem povpraševanje po drogah, ki so poceni. In poceni so pogosto prav sintetične droge, saj so njihove sestavine tako poceni, da kljub nižji ceni preprodajalci še vedno dobro služijo.

V društvu sicer opozarjajo, da si starši dolgo zatiskajo oči pred tem, na kako nevarno pot se odpravljajo njihovi otroci. Leta 2014 je bilo pri nas zabeleženih 124 zastrupitev s prepovedanimi drogami, v 10 primerih je šlo za zastrupitve z novimi snovmi. Za posledicami uporabe drog je umrlo 28 ljudi.

Peršolja pa je mladostnike opozori, naj ne nasedajo spletnim ponudbam in naj ne eksperimentirajo z drogami.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10