V omenjenem opazovalnem času je trend sodelujočih pri trpinčenju vrstnikov naraščal, hkrati pa je upadal delež trpinčenih v šoli. V tem času se ni bistveno spreminjal delež tistih, ki so se pretepali.
"Čeprav je med fanti na splošno več tistih, ki trpinčijo druge, tistih, ki so žrtve trpinčenja, in tistih, ki se pretepajo, pa je v obdobju 2002−2010 tudi med dekleti za dva in pol odstotka narasel delež sodelujočih pri trpinčenju drugih," je povedala Nina Scagnetti z IVZ. Pojasnila je, da so agresivni in impulzivni mladostniki nemalokrat negotovi, ker nimajo dobro razvitih socialnih veščin, posledično so med vrstniki nepriljubljeni, zato jim pogosto primanjkuje prijateljev in ne marajo šole. "Slabo samopodobo pa imajo pogosto tudi žrtve nasilja, in ko te postanejo tarče vrstnikov, se v njih občutki osamljenosti, strahu in druge težave, povezane z duševnim zdravjem, morda še stopnjujejo," je opozorila.
Slovenija se po deležu 13-letnikov, ki se pretepajo, uvršča na 10. mesto med 36 državami. V Sloveniji so po besedah Scagnettijeve pretepa skoraj 24 odstotkov 13-letnikov in le sedem odstotkov 13-letnic. Za fante je tudi značilno, da se število žrtev trpinčenja med letoma 2002 in 2010 ni spremenilo, med dekleti pa je upadlo.
Trpinčenje lahko ima hude posledice
IVZ še opozarja, da je lahko vrstniško nasilje pomemben vzrok za težave z duševnim zdravjem, posledica pa so lahko slabši učni uspeh, odsotnost od pouka, hkrati pa tudi pitje alkohola, kajenje tobaka in poseganje po prepovedanih substancah.
"Zato je ključno, da k vrstniškemu nasilju pristopamo čim bolj celostno. Pri spopadanju s tem nezdravim vedenjem mladostnikom pa naj bi čim bolj pomagali njihovi starši, vsi delavci na šoli, pa tudi lokalna skupnost in različne organizacije, ki lahko ponudijo ustrezno strokovno podporo," je pojasnila Scagnettijeva.
Po njenih besedah je treba pri oblikovanju promocijskih in preventivnih programov misliti na pozitivno samopodobo vseh mladostnikov in se posebej posvetiti skupinam z večjim tveganjem ter znati prepoznavati znake nasilja, ki so pri nekaterih oblikah trpinčenja lahko tudi zelo skriti. Za učinkovito spopadanje z vrstniškim nasiljem je treba vedeti tudi, da se metode trpinčenja med mladostniki razlikujejo glede na njihovo starost in spol ter da je tehnološki razvoj prinesel nove oblike t. i. elektronskega trpinčenja.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.