Slovenija

V splošnem dogovoru dodatnih 50 timov na primarni ravni, več ortopedskih operacij 

Ljubljana, 26. 05. 2020 15.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vlada je v splošnem dogovoru, sprejetem v ponedeljek, opredelila skoraj 50 dodanih timov družinske in otroške oz. šolske medicine. V letošnjem letu bo plačanih več ortopedskih operacij, vzpostavljajo tudi financiranje triaže za satelitske urgentne centre. Že kmalu sledijo pogajanja za aneks k splošnemu dogovoru.

Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so v okviru splošnega dogovora razširili program zdravstvenih storitev v višini 11,3 milijona evrov (oz. 9,6 milijona evrov v breme ZZZS).

Gre za več plačanih ortopedskih operacij (endoproteza gležnja, operacije hrbtenice in rame), cepljenje odraslih proti gripi. Poleg tega bodo plačali 16,93 dodatnega tima otroškega in šolskega dispanzerja, 32,42 tima družinske medicine, sedem dodatnih timov fizioterapije, dva dodatna tima parodontologije, mobilni paliativni tim v okviru Splošne bolnišnice Jesenice, računalniško podprto vadbeno hojo za Univerzitetni rehabilitacijski inštitut (URI) Soča ter plačilo po realizaciji za scintiografijo dopaminskega prenašalca in biopsijo horionskih resic. "Navedene širitve programov se nanašajo na zagotavljanje boljše dostopnosti prebivalcev do zdravstvenih storitev," so pojasnili.  

Splošni dogovor predvideva širitve obsega naslednjih programov:

-     splošne ambulante oz. družinska medicine v obsegu 32,42 ambulante,

-     otroško-šolski dispanzer v obsegu 16,93 ambulante,

-     fizioterapija v obsegu 7 timov,

-     paradontologija v obsegu 2 timov,

-     triažni satelitski centri v 9 zdravstvenih domovih,

-     neakutna bolnišnična obravnava v SB Novo mesto, SB Brežice in SB Celje.

Poleg tega je vlada sprejela še določbo, da Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) v časih pandemij, epidemij, naravnih ali drugih nesreč, ki vplivajo na obseg izvedenih zdravstvenih storitev, vseeno opravi mesečna plačila izvajalcem ne glede na obseg realiziranega programa. "S tem smo poskrbeli za likvidnost izvajalcev, ki bi bila zaradi navedenih razlogov lahko ogrožena," so dodali.

Poleg tega s splošnim dogovorom minimalno širijo zdravstvene programe, ki jih bodo izvajalci kljub ukrepom zaradi epidemije lahko izvajali. Gre za širitev neakutne obravnave v splošnih bolnišnicah Celje, Novo mesto in Brežice, dodatni 0,1 tima zobozdravstva za odrasle v Zdravstvenem domu Maribor, en tim hematologije za jeseniško bolnišnico ter program zdravstvene in psihosocialne rehabilitacije s komorbidnostjo v Univerzitetni psihiatrični kliniki Ljubljana, so dodali na ministrstvu.

Sicer pa na ministrstvu za zdravje že napovedujejo aneks ena k splošnem dogovoru. Postopek za sprejetje aneksa se bo začel predvidoma v prvi polovici junija, so dodali.

Za cepljenje odraslih proti gripi bodo vzpostavili dodatne lokacije na regijskih enotah NIJZ.
Za cepljenje odraslih proti gripi bodo vzpostavili dodatne lokacije na regijskih enotah NIJZ. FOTO: Dreamstime

V Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije pa navajajo, da splošni dogovor zagotavlja plačilo po realizaciji za nekatere programe z dolgimi čakalnimi dobami, kot so operacija hrbtenice in rame, endoporteza gležnja, urologija, mamografija ... Določa tudi, da se še letos vzpostavi klinični register za raka dojke, raka debelega črevesja in danke ter raka prostate.

V združenju navajajo, da je vlada pri obravnavi spornih vprašanj sledila nekaterim predlogom združenja, ki se nanašajo na financiranje zdravstvenih storitev. Tako bodo v ceno zdravstvene storitve vkalkulirani dodatki za nočno, nedeljsko in praznično delo v višini, kot jo določa kolektivna pogodba. Prav tako bo v ceni upoštevano kritje višjega regresa v skladu s kolektivno pogodbo in višja premija za kolektivno dodatno pokojninsko zavarovanje.

A hkrati opozarjajo, da izvajalci še vedno ne bodo dobili skupaj 45 milijonov evrov, saj ZZZS za kalkulacijo stroškov dela uporablja nižjo plačno lestvico, kot jo določa kolektivna pogodba. Poleg tega bodo ob 11 milijonov evrov, saj ne bodo dobili višine amortizacije, ki jo določa zakon, trdijo v združenju. Izvajalci bodo imeli izpad tudi zaradi neupoštevanja valorizacije materialnih stroškov in drugih kalkulativnih elementov v cenah zdravstvenih storitev.

S 1. julijem se ponovno uvaja plačilo dvoodstotne redne delovne uspešnosti za zaposlene v javnem sektorju, kar za izvajalce do konca leta predstavlja dodatni strošek v višini 11 milijonov evrov. Tudi pokritja tega stroška sprejeti Splošni dogovor ne zagotavlja, kar dodatno poslabšuje pogoje poslovanja izvajalcev, so opozorili pri združenju. Tako seštevek izpada prihodkov po njihovih izračunih presega 80 milijonov evrov in je ključni razlog za težave v poslovanju, ki jih izkazujejo tudi preliminarni poslovni rezultati poslovanja bolnišnic v prvem četrtletju, so navedli.

Kot dodajajo, bodo zdravstveni zavodi še naprej poslovali pod pogoji, ko nimajo zagotovljenega ustreznega pokritja ključnih stroškov, ki jih predvideva zakonodaja in določajo kolektivne pogodbe. Zato bo združenje predlagalo sklenitev aneksa k splošnemu dogovoru, so napovedali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Lumpx
26. 05. 2020 17.08
+3
Ocitno se da narediti ce hoces. Sedaj bodo pa levaki spet pljuvali po vladi kako je vse narobe .... sami pa v zadnjih 12 letih niso nardili nic konkretnega ... sam pumpali so denar v zdravstvo ta denar pa je sam izginjal ... verjetn k levim dvornim dobaviteljem slo zdravstva.
cini?no
26. 05. 2020 16.30
-3
ukiniti premije za dodatno zavarovanje vsem ki delajo v državnem sektorju,,, o tej boniteti nas nihče ne obvešča ko se grebejo za višje plače... v plačo bi bilo potrebno upoštevati tudi to,,, in kolko dopusta dobijo nekateri pa še posebaj za izobraževanje kot da to ni všteto v delo.. za katero so plačani... nič več bonitet za državne uslužbence,,,, biti državni uslužbenec je itak že samo po sebi boniteta kler ti ne grozi brezposelnost zaradi propada firme
antilevi?ar
26. 05. 2020 16.45
+3
cinično,.no zdaj pa zgledaš en mali pravi zlobni kitajček, kaj si ti želiš je tvoja stvar, ne počni pa tega drugim. Vzemi sebi in daj komu hočeš, ne drugim jemat. Iz tvojega sestavka je razvidno, da si zelo zmedena oseba,.priporočil bi ti malo oddiha, morda čas da izkoristiš svoj bon?
antilevi?ar
26. 05. 2020 16.20
+3
Spet neka planska proizvodnja? Petoletka, kajne? Katera mona je uvedel ekonomista v zdravstvo, od takrat stalno ni denarja.
mertseger
26. 05. 2020 16.05
+6
Sej tisti ki do sedaj fizioterapije niso opravili jim tudi po 2 mesecih ne bo koristila. Kar ste zajeba.l ste zajeba.l
Lumpx
26. 05. 2020 17.08
-2
Za glavo ne rabis fizioterapije. Idi nazaj v solo.