Slovenija

V spomin na žrtve vojn in na po vojni pobite

Ljubljana, 01. 11. 1999 20.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Spomin na armado po vojni ubitih in njihov pokop je civilizacijsko načelo. To je slovenski kulturi še ostalo, ko je ideologija nasilja iz narodove duše in knjižnega jezika pregnala pojem in besedo plemenitosti, je v imenu pobudnika gibanja Združeni ob lipi sprave Stanislava Klepa na žalni slovesnosti ob Lipi sprave na ljubljanskih Žalah povedal Boštjan Turk. V spomin na žrtve povojnega poboja, padle v obeh vojnah in na borce v osamosvojitveni vojni je govoril tudi podpredsednik vlade Marjan Podobnik.

Sprava je več kot enkratni dogodek in več kot izjava, je drža naroda, je poudaril Podobnik in ob tem izrazil prepričanje, da Slovenija zmore storiti to, ne le krščansko, ampak tudi civilizacijsko dejanje, postaviti obeležja vsem mrtvim in izdati mrliške liste kot znak spoštovanja do vseh.

Boštjan Turk pa je še povedal, da si bosta ubijalec in žrtev lahko segla v roke šele, ko bo v smislu temeljne civilizacijske zahteve ovrednoteno, kdo je bil ubit in kje je njegov grob. Ob koncu tisočletja je to največji moralni izziv za dediče partijske države, tudi za tiste, ki uradno zastopajo ideologijo revolucionarnega nasilja v času partizanstva. Dodal je še, da je sprava izziv resnice in nove poti ter izziv življenja.