Korona

V četrtek potrdili 7.500 novih okužb, v torek o prilagajanju ukrepov

Ljubljana, 11. 02. 2022 10.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Anja Kralj, STA, A.G.
Komentarji
0

V četrtek so ob 2978 PCR-testih in 90.970 hitrih antigenskih testih potrdili 7514 okužb z novim koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 162.374 primerov aktivnih okužb, kar je 9317 primerov manj kot dan prej. Na navadnih oddelkih je zaradi covida-19 hospitaliziranih 429 bolnikov, na intenzivnih oddelkih pa 116, je objavila vlada. Širša zdravstvena stroka in minister za zdravje Janez Poklukar bodo v torek na Brdu pri Kranju razpravljali o prilagoditvah epidemioloških ukrepov.

Mateja Logar
Mateja Logar FOTO: POP TV

Vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar je v večerni oddaji 24ur dejala, da kot kaže, je vrh okužb v tokratnem epidemičnem valu že mimo. Napovedala je sproščanje ukrepov za zajezitem epidemije, a bo to sproščanje potekalo bolj postopoma kot v nekaterih državah, kjer imajo bistveno višjo stopnjo precepljenosti. Tako bodo pri sproščanju ukrepov bolj previdni. Pojasnila je tudi, da v svetovalni skupini nimajo popolnoma usklajenih stališč predvsem, kdaj sproščati ukrepe, ne pa toliko, katere ukrepe je treba sprostiti.

Napovedala je, da bodo naprej sproščali ukrepe na področjih, kjer je stik med posamezniki najbolj kratkotrajen in kjer se ljudje zadržujejo krajši čas. Pri določenih dejavnostih se obeta opustitev pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani), še naprej pa bodo v zaprtih prostorih obvezna nošnja mask, prav tako bo še vedno v veljavi ukrepi, kot je razkuževanje rok in redno prezračevanje prostorov. Napozneje bodo ukrepe sproščali v zdravstvu, socialnih zavodih in šolstvu.

"Nekateri ukrepi bodo ostali, nekateri se bodo prilagodili, za nekatere upamo, da jih bomo lahko v najkrajšem času opustili," je povedala. Tako je svetovalna skupina pripravila določene predloge za sproščanje ukrepov, ki jih bodo tehtali v torek skupaj s širšo stroko na Brdu pri Kranju. Bo pa ukrepov manj, kot jih je v tem trenutku, je zagotovila.

Poklukar v torek s širšo zdravstveno stroko o prilagajanju ukrepov

Minister za zdravje Janez Poklukar je ob robu vladnega obiska v primorsko-notranjski regiji napovedal, da se bo v torek sestal na Brdu pri Kranju razpravljali s širšo zdravstveno stroko. Govorili bodo o prilagajanju epidemioloških ukrepov, ne pa o njihovem ukinjanju, saj se lahko epidemiološka slika spet poslabša. Kot je poudaril minister, bo novi koronavirus med nami tudi v prihodnje, z njim pa bomo tako morali živeti.

"Vsi ukrepi bodo verjetno občasno dvosmerni," je napovedal. To pomeni, da jih bo v določenih obdobjih v veljavi manj, v primeru mutacije koronavirusa ali spremenjenih klimatskih pogojev jeseni in pozimi, pa bo treba znova razmisliti o uvedbi kakšnega ukrepa, je pojasnil. O konkretnih ukrepih, ki bi lahko bili obravnavani v torek, ni želel govoriti. "Prezgodaj je, da bi o tem govoril jaz, to mora povedati stroka," je pojasnil. 

Na posvetu bodo po besedah Poklukarja poleg članov strokovne skupine prisotni še epidemiologi, mikrobiologi, infektologi, predstavniki bolnišnic in zdravstvenih domov, družinski zdravniki, pediatri in drugi strokovnjaki, ki so v času epidemije covida-19 pomagali z nasveti in usmeritvami. Kot je napovedal, se bodo na posvetu dogovorili tudi o pogojih, pod katerimi bodo znova vzpostavili sistem zdravstvene preventive, ki jo je epidemija ohromila na številnih področjih.

 Počivalšek si želi čim hitrejšega sproščanja ukrepov 

Število dnevno potrjenih okužb z novim koronavirusom v Sloveniji v zadnjem času počasi, a vztrajno upada. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je ob robu vladnega obiska primorsko-notranjske regije poudaril, da si želi čim hitrejšega sproščanja ukrepov za zajezitev širjenja epidemije covida-19, a da vlada pri sproščanju ne sme prehitevati. Povedal je še, da se morajo ljudje najprej držati tistih ukrepov, ki so že v veljavi, in biti odgovorni do sebe in drugih. "Nimamo pravice, tudi če imamo različne poglede na to zgodbo, s svojimi dejanji ogrožati bližnjih, sosedov, partnerjev in sodelavcev", je še dodal. 

Na navadnih oddelkih je zaradi covida-19 hospitaliziranih 20 bolnikov več kot dan prej, na intenzivnih oddelkih pa zaradi covida-19 zdravijo pet bolnikov manj kot prejšnji dan. Skupno število hospitaliziranih s potrjeno okužbo je 1021. Od teh jih je na navadnih oddelkih 456 s covidom-19, na intenzivnih oddelkih pa zdravijo 20 bolnikov s covidom-19. Po podatkih vlade je v sredo umrlo 10 bolnikov s potrjeno koronavirusno okužbo.

Ženska v stiski zaradi epidemije covida-19
Ženska v stiski zaradi epidemije covida-19 FOTO: Dreamstime

Število aktivnih primerov okužb se je v četrtek v primerjavi z dnem prej znižalo za 9317. V četrtek so zabeležili precej manj okužb kot dan prej, ko so jih potrdili 12.137.

Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov trenutno znaša 8626, kar je 594 manj kot dan prej, število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev pa znaša 7701 oziroma 442 manj kot dan prej.

Po podatkih vlade je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 1.262.555 ljudi, kar predstavlja 60 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.215.215 ljudi, kar je 58 odstotkov prebivalstva. Med starejšimi od 18 let je s prvim odmerkom cepljenih 70 odstotkov prebivalstva, z vsemi odmerki pa 68 odstotkov. S prvim odmerkom je cepljenih 80 odstotkov starejših od 50 let, z vsemi pa 78 odstotkov. Poživitveni odmerek je po aktualnih podatkih prejelo 612.493 ljudi.

V murskosoboški bolnišnici zaradi visokega števila okuženih zaposlenih začasno zmanjšujejo obseg operacij

V Splošni bolnišnici Murska Sobota začasno prekinjajo nenujne operativne posege, sej število zaposlenih, okuženih z novim koronavirusom, še vedno narašča. Izjeme so rakave bolezni, nujna stanja, stanja nosečnosti in otroci. Zaradi koronavirusne okužbe je trenutno odsotnih 80 zaposlenih, od teh 46 v zdravstveni negi, so sporočili iz bolnišnice.

Bolnikom se zaradi zmanjšanega obsega operacij opravičujejo in jih prosijo za razumevanje. V bolnišnici sicer trenutno zdravijo 64 covidnih bolnikov, od katerih jih 10 potrebuje zdravljenje v intenzivni enoti. Bolnišnica ima zapolnjene tudi preostale zmogljivosti za zdravljenje necovidnih bolnikov.

"Po napovedih strokovnjakov, da je epidemija covida-19 v upadu, vrh števila covidnih bolnikov na navadnih in intenzivnih oddelkih pa je bil pričakovan še v tem tednu, smo v bolnišnici optimistični in upamo, da bomo lahko čim prej spet vzpostavili operativni program v polnem obsegu," so še zapisali v sporočilu za javnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10