Slovenijo je zajel hud mraz. Poleg zase je treba v teh dneh poskrbeti tudi za živali, opozarjajo na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR).
Prezimovanje rejnih živali na prostem je vse bolj pogost način reje, ki pod pogojem, da je izveden na pravilen način, ne predstavlja tveganja za dobrobit živali, so pojasnili na upravi in dodali, da so za tako rejo primerne živali govedo (predvsem krave dojilje, presušene krave, plemenske telice), ovce in konji.
Potrebe po energiji se pašnim živalim povečajo za 15 do 20 odstotkov, kadar nastopijo zelo mrzli dnevi. Takrat živali pojedo več krme, da si zagotovijo dovolj energije za vzdrževanje telesne temperature, so razložili.
Opozorili so, da je potrebno, da so živali v začetku zime v dobri telesni kondiciji. ''Tako kot čez vse leto, tudi pozimi velja, da morajo biti živali na prostem zavarovane pred neugodnimi vremenskimi razmerami, plenilci in drugimi nevarnostmi. V neugodnih vremenskih razmerah morajo imeti na voljo najmanj zaščito pred močnim vetrom in suh prostor oziroma suho mesto za počitek. Zavetje je lahko naravno (grmovje, gozd) ali grajeno. Zagotovljena mora biti zadostna količina krme in pitne vode,'' opozarjajo na upravi.
Hišnim živalim, ki so na prostem, morajo imetniki v prihajajočih dneh zagotoviti dobro izoliran prostor, kamor se lahko zatečejo pred mrazom in vetrom ter več hrane za ohranjanje telesne temperature. Potrebno jim je zagotoviti tudi zadostno količino tekoče in zdravstveno neoporečne vode.
V času hudega mraza je pomembno, da so živali čiste in suhe, saj se mokri in z blatom zamazani dlaki zmanjša izolacijska sposobnost.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.