Slovenija

V torek brez treh dnevnikov

Ljubljana, 04. 10. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Zaradi splošne stavke novinarjev v torek ne bodo izšli trije dnevniki: Delo, Slovenske novice in Večer. Novinarji v torek pri Drnovšku.

Stavkovni odbor Sindikata novinarjev Dela in Slovenskih novic, predsednik uprave Dela Tomaž Perovič ter odgovorna omenjenih časnikov, Darijan Košir in Marjan Bauer, so v ponedeljek sklenili, da zaradi splošne stavke slovenskih novinarjev dnevnika v torek ne bosta izšla, so sporočili z Dela.

Izid obeh dnevnikov v okrnjeni obliki so namreč ocenili za nesmiseln. "V torek bomo naročnikom sicer dostavili prilogo Ona, ki je bila natisnjena že v petek, skupaj z ustreznim opravičilom zaradi neizida obeh dnevnikov, ki jima je Ona sicer ob torkih priložena; kolpotražnim kupcem Dela pa bomo prilogo Ona podarili. Vsem naročnikom in bralcem se za to opravičujemo in jih še enkrat prosimo za razumevanje, dokler stavka ne bo končana; slednje pa je še vedno odvisno od dobre volje delodajalske strani," so sporočili z Dela.

Zaradi splošne stavke slovenskih novinarjev v torek ne bo izšel niti časnik Večer. Kot so zapisali v sporočilu, se bralcem in naročnikom opravičujejo ter jih prosijo za razumevanje.

Združenje predlaga novinarjem pričetek pogajanj

Janez Janša: Dogaja se nekaj, kar se ne bi smelo dogajati'
Janez Janša: Dogaja se nekaj, kar se ne bi smelo dogajati' FOTO: Dare Čekeliš

Začetek pogajanj o novi kolektivni pogodbi za novinarje ne preprečuje izvajanj določb Kolektivne pogodbe za poklicne novinarje

Upravni odbor Združenja za tisk in medije Gospodarske zbornice Slovenije je na ponedeljkovi izredni seji sklenil, da predlaga Sindikatu novinarjev Slovenije pričetek pogajanj za novo kolektivno pogodbo za poklicne novinarje, zaposlene pri delodajalcih, članih Združenja za tisk in medije, v roku, kot je bil že večkrat predlagan, ali kadarkoli.

Da bi se pogajanja lahko začela takoj, je Združenje za tisk in medije v pogajalsko skupino poimensko določil predstavnike posameznih strokovnih združenj združenja. Kot izhodišče za pogajanja se po sklepu upravnega odbora uporabljajo veljavni delovnopravni standardi v dejavnostih, ki jih zastopa to Združenje.

Predsednik republike dr. Janez Drnovšek bo v torek opoldne, na prošnjo stavkovnega odbora Sindikata novinarjev, v prostorih urada predsednika sprejel člane stavkovnega odbora, da mu pojasnijo razloge za novinarsko stavko in predloge za ustrezno rešitev.

Upravni odbor je tudi sprejel posebno ugotovitev, da pogajanja za sklenitev nove kolektivne pogodbe za poklicne novinarje, zaposlene pri delodajalcih, članih Združenja za tisk in medije, ne preprečujejo izvajanja določb Kolektivne pogodbe za poklicne novinarje, v primerih, ko se obstoječe pogodbe o zaposlitvi oziroma podjetniške kolektivne pogodbe sklicujejo na to kolektivno pogodbo.

Glede na te sklepe Upravni odbor združenja za tisk in medije meni, da so s sprejetimi sklepi izpolnjene interesne zahteve Sindikata novinarjev Slovenije in da v skladu z določbami Zakona o stavki ni razlogov za nadaljevanje stavke.

Janez Janša: 'Pozivamo gospode v GZS, da se pogajajo'

Časopisna hiša Delo ne bo izdala torkovega Dela in Slovenskih novic
Časopisna hiša Delo ne bo izdala torkovega Dela in Slovenskih novic FOTO: Dare Čekeliš

Tudi predsednik SDS Janez Janša se je opredelil do stavke slovenskih novinarjev, so sporočili iz SDS. Janša je med drugim dejal: "Potem ko smo podrobno preučili vse stavkovne zahteve novinarjev in odgovore Gospodarske zbornice Slovenije, smo ugotovili, da se dogaja nekaj, kar se ne bi smelo dogajati. Živimo v državi, v kateri je nekdo, ki ima koncesijo zastopnika delodajalca, ocenil, da se ne bo pogajal. Menimo, da nihče v Sloveniji nima te pravice, da reče, da se ne bo pogajal, če nek sindikat napove stavko in postavi določene zahteve na mizo. Vsaka stran v pogajanjih ima pravico, da ne sprejme tega, kar ponuja druga stran. Zagotovo pa nekdo, ki ima koncesijo države, ne more reči, da se ne bo pogajal. S tega vidika pozivamo gospode v Gospodarski zbornici Slovenije, ki so tam zato, ker jim zakon predpisuje, da se pogajajo. Rezultat teh pogajanj naj bo odvisen od tega, kdo ima močnejše argumente. Nikakor pa ni sprejemljivo, da se nekdo noče pogajati. Še posebej, če v tem času, ko bi se moral pogajati, z veliko delegacijo potuje v eno od arabskih držav, s katero je milijon prometa, ob tem ko cela Slovenija trpi zaradi nepripravljenosti na pogajanja. Še enkrat poudarjam, da je nujno, da pride do začetka pogajanj. Nesprejemljivo je, da ljudje, ki delajo v tako pomembnem poklicu, kot je novinarski, nimajo urejenega statusa. Že to je nesprejemljivo, še bolj nesprejemljivo pa je, da se tisti, ki ima za to koncesijo, o tem sploh ni pripravljen pogovarjati," je dejal predsednik slovenskih demokratov.

GZS vabi novinarje na pogovor o pogodbi

Predsednik gospodarske zbornice Jožko Čuk je predsedniku Sindikata novinarjev Slovenije Iztoku Jurančiču napisal pismo, v katerem vabi novinarje na pogovor o "novi kolektivni pogodbi za novinarje". Stavkovni odbor je v odgovoru Čuku zapisal, da "novinarji že imamo splošno veljavno kolektivno pogodbo", ki jo je gospodarska zbornica leta 1998 enostransko odpovedala, tej pogodbi pa se novinarji ne nameravajo odpovedati. Želijo se namreč pogajati o prenovi enostransko odpovedane kolektivne pogodbe. Pri GZS naj bi bili nemočni, saj "ne vedo in ne razumejo, zakaj sindikat novinarjev zavrača začetek pogajanj o urejanju razmer za novinarsko delo".

Iztok Jurančič
Iztok Jurančič FOTO: POP TV

V sporočilu GZS navajajo, da so zlasti lokalne in regionalne radijske in televizijske postaje v težkem finančnem položaju. Gospodarska zbornica je ob tem dala pobudo za "javni pogovor" z novinarskim sindikatom, ki naj bi potekal"v živo", vodil pa naj bi ga "novinar, ki v stavko ni vpleten".

"O tej zadnji pobudi bo stavkovni odbor razpravljal, menim pa, da zdaj ni čas za okrogle mize, temveč je nastopil trenutek za podpis dogovora o izpolnitvi stavkovnih zahtev, ki jih je gospodarska zbornica zavrnila," je povedal predsednik novinarskega sindikata SNS Jurančič.

Podpredsednik SNS in stavkovnega odbora SNS Rajko Gerič je v odzivu na sporočilo GZS povedal, da gospodarska zbornica pričakuje, da bi se novinarji odrekli veljavni kolektivni pogodbi za poklicne novinarje, ki že od leta 1991 slovenskim novinarjem zagotavlja minimalne pravne in socialne standarde. "Le s prenovo obstoječe kolektivne pogodbe za poklicne novinarje pa lahko te standarde nadgradimo s predlogom, ki smo ga GZS posredovali 9. junija," je še poudaril Gerič.

Ob 13. uri se je prvič po začetku splošne stavke novinarjev, ki se je začela v soboto opolnoči, sestal upravni odbor Združenja za tisk in medije pri GZS.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10