Slovenija

Ne podpis, zgolj pogovor

Ljubljana, 03. 11. 2010 14.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sindikati pod vodstvom Branimirja Štruklja so ministrici Krebsovi predstavili vprašanja, na katere bi želeli odgovore vlade. Od njih bo odvisno, ali bo pet sindikatov podpisalo aneks in dogovor.

Branimir Štrukelj
Branimir Štrukelj FOTO: POP TV

Medtem ko se 21 sindikatov iz pogajalske skupine pod vodstvom Janeza Posedija na vabilo k podpisu aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor in dogovora o ukrepih na področju plač ni odzvalo, so sindikati Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) ob predvideni uri sicer prišli, a ne na podpis, ampak zgolj na pogovor.

Skupina sindikatov iz pogajalske skupine Janeza Posedija bo v ponedeljek vložila pobudo za presojo ustavnosti novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki na novo določa kvorum za veljavnost aneksa h kolektivni pogodbi, je povedal odvetnik sindikatov Bojan Grubar. Istega dne bodo odgovorili na zahtevo vlade za razvezo kolektivne pogodbe.

V približno treh urah so z ministrico za javno upravo Irmo Pavlinič Krebs govorili o vprašanjih, na katere bi želeli odgovore vlade. Od slednjih pa bo odvisno, ali bo pet sindikatov konfederacije, ki so bili poleti in nato vnovič oktobra pripravljeni podpisati aneks in dogovor, tokrat prispevalo svoje podpise.

Predsednik konfederacije Branimir Štrukelj posameznih vprašanj ni želel razkriti. Povedal pa je, da so povezana z razmerjem med aneksom in odpovedjo kolektivnih pogodb, z napovedanim novim plačnim sistemom, pa tudi odpravo anomalij v plačni skupini J, če bo prišlo do velikih sistemskih sprememb.

Prav tako želijo pojasnila glede napovedi, da naj bi se o konkretnih plačah pogajali resorni ministri. Pričakujejo pa še, da če bo v prihodnjem letu v deležu ali v celoti prišlo do usklajevanja pokojnin, da bo enako veljalo za javne uslužbence, je povedal Štrukelj.

Dogovor v petek?

Kot je dejala ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs, pogoje in vprašanja konfederacije sindikatov razume in verjame, da jih bodo z odgovori, ki jih bo v četrtek na seji potrdila vlada, uspeli prepričati. V tem primeru bi v petek ob 12. uri lahko sklenili veljavni dogovor in aneks.

Irma Pavlinič Krebs
Irma Pavlinič Krebs FOTO: Damjan Žibert

Spomnimo ...

V skladu z novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju namreč za veljavnost ni več izključni pogoj večina od 29 reprezentativnih sindikatov, ampak zadostujejo podpisi manjšega števila sindikatov, ki pa skupaj zastopajo 40 odstotkov zaposlenih v javnem sektorju.

Ministrica je glede izplačila tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij znova poudarila, da je bila vlada tu zelo jasna: Ker je vlada vložila tožbo, proračunski uporabniki pa v letu 2011 nimajo zagotovljenih sredstev za izplačilo povišanih plač, naj proračunski uporabniki tretje četrtine ne izplačujejo.

Če bi namreč proračunski uporabniki, na katere vlada neposredno nima vpliva – gre predvsem za občine – izplačali povišano plačo v novembru in decembru, se po njenih besedah utegne zgoditi, da bi vlada zaradi enakega obravnavanja vseh javnih uslužbencev v interventnem zakonu ne zmogla več zagotavljati zamrznitve plač.

Plače javnim uslužbencem bi morali zato v letu 2011 znižati. Vendar, kot je opozorila, bodo v tem primeru najbolj prizadeti zaposleni, katerih nizke plače so že sedaj označene za "anomalijo plačnega sistema".

"Zgolj veljavni dogovor in aneks ter racionalno ravnanje proračunskih uporabnikov lahko preprečijo ta nujni ukrep, ki ga bo vlada morala v procesu sprejemanja interventnega zakona v nasprotnem primeru sprejeti," opozarja ministrica.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

borkosan
03. 11. 2010 19.55
Samo reveži na duhu se smejejo brez razloga !
alterego
03. 11. 2010 17.57
nič podpisat, Štrukelj, nič podpisat!
smod.lak
03. 11. 2010 17.35
Ja Irmica, pare na sunce. Če je za RTV referendum, bo tudi za četrtinke.
CtrlDelete
03. 11. 2010 15.55
Vsi pametni, mi pa revni!