Slovenija

V Trstu o skupnih rešitvah

Trst, 12. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Državni sekretarji zunanjih ministrstev Slovenije, Italije in Hrvaške so v Trstu končali pogovore o hrvaški zaščitni ekološko-ribolovni coni v Jadranu.

Za tristranske pogovore so se dogovorili na srečanju štirilaterale na Brdu pri Kranju (Foto: Dare Čekeliš)
Za tristranske pogovore so se dogovorili na srečanju štirilaterale na Brdu pri Kranju (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: POP TV

Pogovori državnih sekretarjev Slovenije, Italije in Hrvaške, Andreja Logarja, Roberta Antonioneja in Hida Biščevića v prostorih tržaške prefekture so se končali po poldrugi uri. Pogovor je potekal za zaprtimi vrati, ob koncu tudi ni bilo uradnih izjav za medije. Kot so po srečanju potrdili v slovenski delegaciji, pa je bil današnji sestanek v duhu pogovorov o doseganju skupnih rešitev in dogovarjanju o skupnih problemih glede Jadrana. Tokratno srečanje je bilo prvo te vrste. Prihodnje naj bi sledilo kmalu, predvidoma marca v Sloveniji.

Antonione: V Trstu nismo šli v podrobnosti

Italijanska stran opozarja, da je Jadransko morje skupen vir, ki ga je potrebno zaščititi
Italijanska stran opozarja, da je Jadransko morje skupen vir, ki ga je potrebno zaščititi FOTO: POP TV

Kot je po srečanju dejal državni podsekretar na italijanskem zunanjem ministrstvu Roberto Antonione, je Jadransko morje skupen vir, ki ga moramo ohraniti za prihodnje generacije. Tem, ki jih je potrebno obdelati, je veliko, na današnjem prvem tristranskem srečanju o širitvi jurisdikcije na Jadranu pa smo se izognili podrobnostim in smo začeli politično razpravo o celotni problematiki.

Namen tovrstnih tristranskih srečanj je pospešiti vključevanje Hrvaške v Evropsko unijo in se pri tem soočiti z glavnimi razhajanji v stališčih, predvsem problemom širitve jurisdikcije v Jadranu. Po besedah Antonioneja sta tako Slovenija kot Italija zagotovili pomoč Hrvaški pri vključevanju v EU, slednja pa je izrazila pripravljenost pospešiti svoja prizadevanja v tej smeri.

O ribolovu v Trstu ni bilo govora, saj je to ena od tem, kot je pojasnil Antonione, ki je "v neposredni pristojnosti Evropske komisije, ta pa bo v večstranski dialog vključena v nadaljevanju, ko bo to potrebno". Sicer pa naj bi se Antonione že prihodnji teden v Zagrebu s hrvaškimi predstavniki sešel na dvostranskih pogovorih.

Bo rešitve iskala tudi Evropska komisija?

Za tristranske pogovore o ERC sta se ob robu januarskega vrha držav štirilaterale dogovorili premieri Slovenije, Italije in Hrvaške, Anton Rop, Silvio Berlusconi in Ivo Sanader. V primeru, da rešitve na tej ravni ne bo moč najti, sta predsednika slovenske in italijanske vlade takrat predlagala, da naj bi se junija v reševanje tega problema vključila tudi Evropska komisija.

Na srečanju v Trstu predstavniki Evropske komisije še niso sodelovali.

Rop in Berlusconi sta sicer po srečanju ob robu štirilaterale poudarila, da bosta v primeru, če rešitve ne bo moč najti na tej ravni, predlagala, da se v reševanje junija vključi tudi Evropska komisija, če pa tudi tu ne bo moč doseči rešitve, bosta Rim in Ljubljana Zagrebu skupaj predlagala, da preloži začetek izvajanja zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC) v Jadranu.

Hrvaški premier Sanader vidi predvsem informativno stran tristranskih pogovorov
Hrvaški premier Sanader vidi predvsem informativno stran tristranskih pogovorov FOTO: Dare Čekeliš

Hrvaški premier Sanader je medtem že nekajkrat poudaril, da vlada v Zagrebu mora in bo spoštovala odločitev sabora glede ERC, da pa razume interes Italije in Slovenije - to pa je tudi v interesu Hrvaške - po skupni skrbi za Jadran.

V pogovoru za hrvaški radio prejšnji teden je Sanader pojasnil, da je namen tristranskih pogovorov "videti, kje imamo skupne točke in kako lahko skupaj spregovorimo o zaščiti Jadrana, ne da bi se dotaknili zakonov, ki jih sprejemajo parlamenti prve, druge ali tretje države".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10