Slovenija

V UKC predstavili nov pristop zdravljenja bolezni srčne zaklopke

Ljubljana, 05. 04. 2022 14.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
9

V ljubljanskem kliničnem centru so predstavili zelo uspešno metodo novega pristopa zdravljenja bolezni srčne zaklopke, po kateri so konec marca uspešno izvedli zdravljenje dveh bolnikov. Gre za nekirurško zdravljenje puščanja trikuspidalne zaklopke, in sicer s postavitvijo posebne sponke. Bolnikom, ki potrebujejo ta poseg, se zdravje brez posega progresivno slabša in vodi v prezgodnjo smrt. V UKC Ljubljana načrtujejo do 15 posegov letno.

Po dveh letih epidemije covida-19 se v bolnišnicah srečujejo s številnimi bolniki z napredovanimi bolezenskimi stanji, med drugim tudi bolezni srca in srčnega popuščanja. Popuščanje zaklopke v desnem delu srca je kompleksen klinični problem, danes pa so v UKC Ljubljana javnosti predstavili novo inovativno metodo zdravljenja. O posegu in njegovih posledicah so na novinarski konferenci spregovorili Matjaž Bunc, vodja katetrskega laboratorija, Zlatko Fras, strokovni direktor Interne klinike in Bojan Vrtovec, predstojnik KO za kardiologijo. V UKC Ljubljana so metodo pod vodstvom doktorja Bunca pripravljali tri leta in pred nekaj dnevi uspešno izvedli zdravljenje dveh bolnikov. Bolnikoma so se težave hitro zmanjšale, prav tako pričakujejo še dodatno izboljšanje v nekaj tednih in mesecih.

V UKC Ljubljana so za to inovativno metodo zdravljenja pripravili usposobljeno ekipo.
V UKC Ljubljana so za to inovativno metodo zdravljenja pripravili usposobljeno ekipo. FOTO: UKC Ljubljana

Kot so pojasnili sogovorniki, srce za normalno delovanje potrebuje srčno mišico, ki se nenehno ritmično krči. Prav tako potrebuje dobro delujoče štiri zaklopke, ki preprečujejo retrogradni pretok krvi iz srčnih votlin med stiskanjem srca. Pomembno pa je tudi, da zaklopke zagotavljajo tudi ustrezen pretok krvi v želeni smeri in da zaradi zožitve ne predstavljajo ovire.  

V UKC Ljubljana so že leta 2009 začeli uspešno zdraviti zožitev aortnih zaklopk s perkutano postavitvijo zaklopke. Kot pojasnjujejo, postopek poteka brez odpiranja prsnega koša skozi žilo na nogi v lokalni anesteziji. V UKC Ljubljana so v letu 2022 implantirali 240 zaklopk, v celotni Sloveniji pa 410, kar nas v svetu uvršča med pet držav po številu implantacij na milijon. Poleg zdravljenja zožitev aortnih zaklopk se je v istem času v svetu začelo uveljavljati zdravljenje puščanja mitralne zaklopke s postavitvijo mitralne sponke. V UKC Ljubljana zdravljenje uspešno izvajajo od leta 2016. Tudi pri tem posegu ni potrebno odpiranje prsnega koša, pač pa se poseg izvaja skozi veno v dimljah, vse skupaj pa poteka v splošni anesteziji.

Zaenkrat s to inovativno metodo v UKC Ljubljana zdravijo dva bolnika.
Zaenkrat s to inovativno metodo v UKC Ljubljana zdravijo dva bolnika. FOTO: UKC Ljubljana

V zadnjih dveh letih pa se vse bolj razvija tudi zdravljenje puščanja trikuspidalne zaklopke, ki preprečuje vračanje krvi iz desnega prekata v desni preddvor. Kot pojasnjujejo sogovorniki, je puščanje trikuspidalne zaklopke kompleksen klinični problem. Posledice puščanja zaklopke so zatekanje nog, zatekanje trebuha s posledično moteno funkcijo jeter, črevesja in pričakovanimi vnetnimi zapleti. Moteno delovanje trikuspidalne zaklopke vpliva na črpalno funkcijo srca in povzroča slabši pretok krvi skozi pljuča in nato po celotnem telesu. Brez omejitve vpliva puščanja trikuspidalne zaklopke se zdravje bolnika progresivno slabša in vodi v prezgodnjo smrt.

Izoliranega kirurškega zdravljenja puščanja trikuspidalne zaklopke se zaradi visoke umrljivosti kirurškega posega (do 9 odstotkov) izogibajo, zato so bili posledično zelo dobrodošli podatki, ki so pokazali veliko varnost in učinkovitost nekirurškega zdravljenja puščanja trikuspidalne zaklopke. Razvili so se številni pripomočki. 

Vzpostavili so posebno hibridno operacijsko dvorano, v kateri naj bi letno opravili do 15 posegov postavitve  trikuspidalne sponke.
Vzpostavili so posebno hibridno operacijsko dvorano, v kateri naj bi letno opravili do 15 posegov postavitve trikuspidalne sponke. FOTO: UKC Ljubljana

Trenutno so najboljši rezultati s postavitvijo trikuspidalne sponke. Postopek je v določenem delu podoben postavitvi sponke na mitralno zaklopko. Prav tako postopek poteka skozi dimeljsko veno, sponko pa se nato postavi na lističe trikuspidalne zaklopke. Omeji se gibanje, zmanjša se površina (a to ne moti pretoka) in puščanje zaklopke. 

UKC Ljubljana bo v kratkem začel tudi s postavitvami perkutanih mitralnih in trikuspidalnih zaklopk. S tem bodo bolnikom lahko ponudili številne možnosti zdravljenja, ki bo individualno in učinkovito.

Za postavitev trikuspidalne sponke ni primeren vsak pacient. Za izbor bolnikov po priznanih kriterijih ima UKC Ljubljana Mitralno-Trikuspidalni team. Končni izbor bolnikov opravijo s podporo proktorja in Abbott core laba. Bolniki, ki niso primerni za ta poseg, so tisti s hudo pljučno hipertenzijo (nad 65 mmHg), močno oslabljeno funkcijo desnega prekata in pričakovano življenjsko dobo manj kot eno leto.

V UKC Ljubljana so za to inovativno metodo zdravljenja pripravili usposobljeno ekipo. Njeni člani (interventna kardiologa in ECHO specialistki) so opravili ustrezno šolanje ter si pridobili certifikate za izvajanje posegov.

Za izvedbo varnih posegov po mednarodnih kriterijih in kriterijih proizvajalca imajo v UKC Ljubljana zagotovljene vse pogoje, in sicer hibridno operacijsko dvorano, ekipo strokovnjakov: anestezist, interventna kardiologa, izkušeni ECHO specialist, sestrski team ter radiološkega inženirja. Kot opozarjajo sogovorniki, je uvajanje metode TriClip s strani proizvajalca zelo selektivno, saj metodo omogočajo le izkušenim centrom, ki izvajajo MitraClip posege in imajo odlične rezultate.

Uvedba metode poteka v okviru terciarnega programa UKC Ljubljana, letno pa pričakujejo do 15 posegov, s katerimi izboljšujejo možnosti zdravljenja bolnikov, izboljšalo pa se bo njihovo preživetje in hkrati kakovost življenja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

NoleJokić
06. 04. 2022 10.34
+1
Prepozno. Dve leti zatiranja srčnih in rakavih bolnikov seveda z podporo primitivnih cepilcev.
niktalop
05. 04. 2022 20.44
+1
Če bo šlo tako naprej bodo kmalu madlje operirali skozi danko.
messiKing10
05. 04. 2022 14.57
+0
Je KPK preveril če je to zakonito ker se je zgodilo pod Janševo vlado?
Kumul
05. 04. 2022 14.47
+2
Pohvalno čestitam. Prosim preverite še koliko je čakalna doba na pediatriji za kardiologa z NUJNO napotnico. PORAZNO.
defodil
05. 04. 2022 17.34
+1
za NUJNO ni čakalne dobe, greš isti dan na pregled
Voyager3000
05. 04. 2022 14.41
-2
Srčne zsklopke vstavijo v svetu iz materiala, ki je doživljensko v telesu človeka oz. ima neomejen čas delovanja. Do nedavnega ta zaklopka ni bila odobrena s strani Ministrstva /za razliko od ostalih držav/, ampak je bilo zaukazano iz starega materiala svinskega tkiva z zelo omejenim časom delovanja. Tudi, če si sam kupil sodobne zaklopke, jih kirurgi niso smeli vgraditi. In kako je sedaj?
spam1
05. 04. 2022 14.45
+3
Biološke zaklopke pri starejših ljudeh delujejo tudi do 15 let, poleg tega ni potrebna antikoagulantna terapija. Pri sintetičnih zaklopkah je treba jemati antikoagulante do konca življenja.
VirusX
05. 04. 2022 14.49
+2
No moj ožji sorodnik je imel leta 2000 v UKC vstavljeno umetno aortno zaklopko, ki je doživljenska. Je baje iz titana. Tiste biološke so zgolj za 15 let.
Arhaistsdg
05. 04. 2022 14.38
+1
Sam da dol pada portal