Slovenija

V velenjskem premogovniku le za dva tedna zalog, Golob: Stanje je alarmantno

Velenje, 14. 09. 2022 15.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Predsednik vlade Robert Golob je v sklopu obiska v Velenju skupaj z ministrom za infrastrukturo Bojanom Kumrom obiskal Premogovnik Velenje. Kot je dejal, se je v pričakovanju energetsko hude zime želel prepričati o tem, kakšno je stanje na deponiji premoga. Ugotovil je, da je "alarmantno", saj je na njej za vsega dva tedna zalog. O stanju v panogi je Golob govoril tudi s predstavniki živilske industrije. Kot je napovedal, bodo najprej zaščitili tiste, ki so trenutno z vidika cen energentov najbolj na udaru.

"Vstopamo v, energetsko gledano, hudo zimo, zato sem se želel osebno prepričati, kakšno je stanje na deponiji. In stanje je alarmantno. To je glavni razlog, da je vlada Holdingu Slovenske elektrarne naročila, da takoj začne z aktivnostmi za uvoz premoga. Ne zato, da bi nadomestil proizvodnjo premogovnika, pač pa obratno, saj želimo, da bi premogovnik maksimalno in takoj povečal proizvodnjo. Kot smo bili danes seznanjeni, žal to ne gre tako hitro," je ob obisku dejal premier Robert Golob

Ob tem so zanj pomembni tudi pogovori o točki izstopa iz premoga, za kar je trenutno letnica postavljena pri 2033. Po njegovem je pomembno, da je sprejeta strategija do leta 2026, osredotočiti pa se je treba na to, da se jo operacionalizira.

Goloba predvsem skrbi, da projekti še niso pripravljeni in da Slovenija denarja, ki ga ima glede na obseg prestrukturiranja regije malo, ne bo znala ustrezno investirati v šaleški regiji. "Tudi ta proces mora teči enako nemoteno, zato se je treba zavedati dvotirnosti. Na eni strani začasno povečati odkop in tudi uvoz, da premostimo energetsko krizo, na drugi pa biti pripravljeni na prestrukturiranje regije, ko se bo izstop iz premoga tudi zares začel," je dodal.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Predsednika vlade so danes seznanili tudi s problematiko delovne sile, zaradi česar bo težko maksimizirati že obstoječa odkopna polja. Ta teden so znova odprli drugo odkopno polje, v torek so v Velenje in s tem v Termoelektrarno Šoštanj (Teš) pripeljali prvi vlakovni konvoj indonezijskega premoga. Tudi zato je Golob danes rudarjem prišel zagotovit, da jih še naprej potrebujejo in da ne bodo zapostavljeni.

Glede uvoza premoga je dejal, da to ni najdražja rešitev. Če bi ga Sloveniji uspelo uvoziti dovolj, kar bo po njegovem mnenju zelo težko doseči, bi bilo to še vedno ceneje kot uvažanje električne energije po cenah, ki jih trenutno diktirajo finančni špekulanti.

Generalni direktor Premogovnika Velenje Janez Rošer je zagotovil, da bodo skušali maksimizirati proizvodnjo premoga ter zagotoviti večje zaloge na deponiji premoga. Glede načrtov za zaprtje premogovnika do leta 2033 je dejal, da je treba temu v sedanjih časih energetske draginje pristopiti smotrno.

Izkop v Velenju gre trenutno po zastavljenih načrtih, je dejal, še vsaj kakšno leto pa bo potrebno za sanacijo posledic letošnjega stebrnega udara. "S sanacijo smo začeli na prioritetnih lokacijah, ki so nujne za zagotavljanje tekočega procesa proizvodnje, ostalo pa bo še sledilo," je dejal Rošer.

Kot je še dodal, je v torek na njihovo območje prispela prva vlakovna kompozicija s premogom, danes tudi že druga, vsaka od njih pa zajema okoli 1200 ton premoga. V kratkem bo Teš prve dobavljene količine testiral, nato pa bodo znani naslednji koraki. Za uvoz je v prvi fazi poskrbel Teš, pozneje pa bo uvoznik najverjetneje Premogovnik Velenje.

O morebitni širitvi odkopnih polj je dejal, da gre za zahteven projekt, saj bi potrebovali vsaj tri leta, pri tem pa jim dodaten izziv predstavlja tudi kadrovska problematika. "Zaposlili smo že rudarje iz Bosne in Hercegovine, pogovori potekajo tudi za možnosti dodatnih rudarjev iz Severne Makedonije," je še povedal Rošer in dodal, da odločitve o tretjem odkopnem polju tako še niso sprejeli, je pa ta še vedno na mizi.

Robert Golob
Robert Golob FOTO: Vlada RS

'V živilski panogi bomo najprej zaščitili tiste, ki so najbolj na udaru'

Sicer pa je Golob v sklopu današnjega obiska Velenja s predstavniki živilske industrije govoril o stanju v panogi zaradi dviga cen energentov in drugih surovin. Kot je dejal po sestanku, bodo pogovore nadaljevali, pri tem pa bodo najprej zaščitili tiste, ki so trenutno z vidika cen energentov najbolj na udaru. Hkrati bodo skupaj s podjetji skušali vzpostaviti učinkovit nadzor nad prehransko verigo ter tako ugotoviti, na kateri strani se v tem trenutku ustvarjajo neki viški denarja, ki v teh časih niso primerni, je dejal.

Predstavniki države so jih seznanili tudi z vladnimi aktivnostmi, ki so vezane na celotno gospodarstvo, predvsem s konkretnimi pogovori o tem, kako sestaviti formulo za energente v prihodnjem letu. "Svetovali smo jim, naj ne podpisujejo nobenih pogodb za prihodnje leto, saj se bodo resnične cene oblikovale v roku naslednjega meseca," je povedal predsednik vlade.

Po njegovih besedah je približno polovica živilske industrije z vidika cen energentov za letos preskrbljena, ostali pa ne. Nekateri se ukvarjajo z odpovedmi dobaviteljev zemeljskega plina in morajo iskati nadomestne, sicer pa so razmere, tako Golob, v tem trenutku "precej fragmentirane, a rešljive".

Dotaknil se je tudi aktualnih inšpekcijskih nadzorov pri prodajalcih lesnih peletov, kjer prihaja do suma, da nekateri želijo energetsko krizo izkoristiti za višji dobiček. Napovedal je, da bodo nadzor nad posameznimi prodajnimi artikli zagotovo poostrili, še posebej tam, kjer bodo ocenili, da morda kakšen od trgovcev namensko zadržuje zaloge in čaka na višanje cen in prelivanje podražitev na prebivalstvo.

"Pomembno pa je tudi to, da na ministrstvu za infrastrukturo pripravljajo paritetno analizo, saj želimo, da so vsi energenti z vidika cen za končne uporabnike obravnavani enako," je še dodal premier.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (368)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Dilajla
15. 09. 2022 19.41
Je pa treba biti pameten, da vidiš, da premoga na deponiji ni. Golob ve, da je bil ne dolgo nazaj v rudniku steberni udar, kar jim je uničilo ali poškodovalo opremo na odkopih. In logično, da proizvodnje ni. Obenem pa primanjkuje rudarjev, ker nihče od mladih fantov noče delati v jami.
brezveze13
15. 09. 2022 08.49
-1
kaksna vlada samo išče izgovoreza dražitev zakaj ne iščejo izgovorov za dvig plač
slo_veter
15. 09. 2022 08.44
+0
v premogovništvu je problem, da so zadnjih deset let v Evropi vsi politiki vpili, da je to Co2 No2 in Sox packarija (kar je dejansko res) in naj se zaprejo. In to je taka panoga, da ni možno iznenada povečati proizvodnjo.. potrebna so leta in investicije, drugače je kot Kitajska ko vsake toliko časa se zruši rov.
janez Kovač 1
15. 09. 2022 08.36
+4
Čudno toliko let je rudnik delal in zagotavljal premog,sedaj pa kar naenkrat problemi,spet so v igri nečedni posli in zasluškarstvo!!!
Dilajla
15. 09. 2022 19.34
Pejdi in se prijavi za delo na enem izmed odkopov, ko si tako pameten. Janez
Šumsko voče
15. 09. 2022 08.30
+2
Dajte ne serite.do zdaj nikol ni blo problema z kulnom zdaj pa naenkrat kriza.torej TEŠ ne bo delal??laznivci
T-I-T-O
15. 09. 2022 08.26
-2
Vi v Sloveniji imate predragi premog nekje 300€ do400€ se se vam meša za tono raje ljudje kurijo na olje,palete,plin ali na drva.Lahko si ga boste sami jedli ko ga boste imeli večje zaloge,ker je drugo čistejše za okolje in cenejše.
periot22
15. 09. 2022 08.26
+5
Golob odletel boš kot si prišel!
jodr
15. 09. 2022 08.46
-2
periot22
15. 09. 2022 08.25
-2
Golob prodanc uničeval bi firme ker si nas Bruseljskim placancim ki jih vodi pokvarjena Amerika prodal!
zoran pušenjak
15. 09. 2022 08.23
+3
Vedno bolj prihaja do izraza popolna nesposobnost goloba. Samo obljube, naredi pa nič. Važno, da še on pleše po svojih notah. Njemu je popolnoma vseeno za ljudi, če bodo lačni in prezebli, glavno, da se njemu polni račun
jodr
15. 09. 2022 08.15
+8
Golob od vseh tvojih obljub se bo ljudem zmešalo. Obljubljaš ko Dedek mraz, daješ pa nič!
toti mišek
14. 09. 2022 21.57
+1
Saj vam je napovedal ples....ko zmanjka premoga ,samo plešite!
txoxnxy
14. 09. 2022 21.57
+1
Golobu in druščini se smeji , ko bo pritisnil prvi mraz in boste prejeli prve položnice za ogrevanje boste zaprli ventile in izklopili varovalke tako da je 14 dnevna zaloga več kot dovolj , dlje se pa tako nebo noben grel in bo teš lahko v miru čakala na prve pomladne dni in toplejši sonček za samooskrbnike.
Mickay
14. 09. 2022 21.36
+6
Projekt Bloka 6, je nastal v Šaleški dolini v zablojeni stranki SD. Dobro so vedeli kaj, zakaj in kako ne bo šlo pa so Šaleški zfdravniki premoga, SD jevci grozii in na silo izvklekli ta projekt. Sedaj jih ni nikjer, ni variante da bo proizvodNja večja od 2.5 mio ton samo reko trupel nič drugače, pa še SD jevci vedno vesljačijo in pametujejo skupaj z svoji i rdečimi zdravniki premoga. Tragedija Velenja..ni da ni. In sanjajo o 4. mio ton..
joco99
14. 09. 2022 21.35
+2
po volitvah plešemo in še bomo da nam bo toplo drugega razloga za ples ni
txoxnxy
14. 09. 2022 21.23
+6
Boste pa sedeli na radijatorjih pa ne da bi se greli ampak da jih boste greli .
predator999
14. 09. 2022 21.15
+6
Oh ja 🐑🤦‍♂️🤣
AntiFarseloncek
14. 09. 2022 21.11
+3
saj imamo vetrnice
muceli
14. 09. 2022 21.38
+4
DVE ...pa še ti dve sta bili problem. Pozivam "okoljevarstvenike" ki nasprotujejo vetrnim elektrarnam, termoelektrarnam, pa hidroelektrarnam in seveda nuklearki naj nam pojasnijo, kako bi bilo najbolje zadostiti našim potrebam po energiji?
Andrej Lon?ar3
14. 09. 2022 21.07
+5
Knapi kopljejo noč in dan,premoga pa ni..res čudno.
St. Gallen
14. 09. 2022 21.04
-1
na volilnem plakatu so bili podocnjaki manj izraziti
Gram
14. 09. 2022 21.00
+4
Kaj naj gre peš?