Dopolnitve zakona o notariatu naj bi zagotovile tudi večjo dostopnost pri imenovanju na notarsko mesto ter hitrejše in preglednejše postopke imenovanja in razreševanja notarjev. Med drugim naj bi to dosegli z natančnejšo določitvijo načina in postopka izbire notarjev.
Med pogoji za opravljanje notarskega poklica se uvaja izenačitev dolžine pridobljenih praktičnih izkušenj univerzitetnih diplomiranih pravnikov, ki so najmanj eno leto po opravljenem državnem pravniškem izpitu izkušnje pridobivali pri notarju, s tistimi, ki so izkušnje pridobivali na sodišču, pri odvetniku, na tožilstvu ali pri državnem pravobranilcu.
S kandidati, ki izpolnjujejo zakonske pogoje za imenovanje na notarsko mesto, se bo opravil izbirni postopek, ki ga bo vodila komisija pravosodnega ministrstva. Postopek obsega različne načine preverjanja ustreznosti in strokovne usposobljenosti kandidatov. Komisija bo lahko na primer s kandidati opravila ustni razgovor ali jim naložila pisni preizkus usposobljenosti. Ustni razgovor bo lahko s kandidati opravil tudi minister za pravosodje.
Da bi pospešili postopke imenovanja in razrešitve notarjev, spremembe določajo tudi roke za tožbe v upravnem sporu, in sicer 15-dnevni rok od vročitve odločbe. Prav tako zagotavljajo pravno podlago za opravljanje neposrednega nadzora ministrstva nad organi Notarske zbornice Slovenije, predvsem organi, ki obravnavajo in odločajo o disciplinski odgovornosti notarjev.
Slovenija
V veljavi novela za notarje
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA
Komentarji
0
V veljavi so dopolnitve zakona o notariatu, ki naj bi med drugim zagotovile večjo dostopnost do notarskih storitev.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.