Slovenija

V veljavi zakon o lokalni samoupravi

Ljubljana, 12. 06. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Z današnjim dnem začne veljati novela zakona o lokalni samoupravi, ki med drugim omogoča uveljavitev pravice romske skupnosti do predstavnika v občinskem svetu v 20 občinah, kjer so Romi stalno naseljeni.

Na podlagi omenjene novele bodo v Mestni občini Koper (MOK) lokalne volitve že letos jeseni in ne šele prihodnje leto, saj traja mandatna doba članov občinskega sveta in župana MOK do potrditve mandatov novoizvoljenih članov občinskega sveta in župana na rednih lokalnih volitvah v tem letu; z uveljavitvijo zakona preneha veljati zakon o razpisu rednih volitev v MO Koper. Sicer pa so sedaj na vrsti občine, ki morajo v 60 dneh uskladiti svoje splošne akte s spremembami in dopolnitvami zakona o lokalni samoupravi.

Občine, kjer so naseljene romske skupnosti - takih je v Sloveniji 20 (Beltinci, Cankova, Črenšovci, Črnomelj, Dobrovnik, Grosuplje, Kočevje, Krško, Kuzma, Lendava, Metlika, Murska Sobota, Novo mesto, Puconci, Rogašovci, Semič, Šentjernej, Tišina, Trebnje in Turnišče)- so glede na omenjeno novelo zakona dolžne zagotoviti možnost romskemu predstavniku v občinskem svetu do rednih lokalnih volitev v letu 2002. V zvezi s tem velja še omeniti sprejeta sklepa državnega zbora, po katerem bo morala vlada preučiti možnost zagotavljanja dodatnih sredstev tem 20 občinam za reševanje romske problematike v proračunu za leto 2003 ter pripraviti novelo zakona o financiranju občin, s katero bi se uredila problematika financiranja občin z vidika zagotavljanja posebnega položaja in posebnih pravic romske skupnosti.

Z novelo so se spremenile tudi zakonske določbe glede županskih plač in kriterijev za reprezentativnost združenj občin. Plače so določene s količniki ali odstotki od plače župane, brez njegovega dodatka za delovno dobo. Plača podžupana, ki opravlja funkcijo poklicno, ne sme presegati 80 odstotkov plače župana; če pa nepoklicno, pa ne sme presegati 40 odstotkov županske plače. Plačilo za opravljanje funkcije člana občinskega sveta bo sejnina za udeležbo na seji občinskega sveta oziroma seji delovnega telesa občinskega sveta, pri čemer pa skupni letni znesek sejnin posameznega člana občinskega sveta ne bo smel preseči 15 odstotkov letne plače župana.

Z novelo je bil uveden še dodaten razlog, zakaj lahko članu občinskega sveta, županu in podžupanu preneha mandat, in sicer če v mesecu dni po potrditvi mandata ne preneha opravljati funkcije ali dela v občinski oziroma državni upravi, ki po tem zakonu ni združljiva s funkcijo člana občinskega sveta, župana in podžupana. Novela še natančno določa, da se lahko postopki za nadomestitev člana občinskega sveta, izvolitev novega župana ali imenovanje podžupana začnejo po preteku roka za vložitev tožbe, če ta ni bila vložena, po preteku roka za vložitev pritožbe zoper odločitev upravnega sodišča, če pritožba ni bila vložena, oziroma po pravnomočni odločitvi sodišča.

Dodani so tudi razlogi, kdaj županu preneha mandat, in sicer če je imenovan na funkcijo v organu državne uprave, ki izvaja nadzorstvo nad zakonitostjo ali nad primernostjo in strokovnostjo dela občinskih organov in občinske uprave, če je imenovan za načelnika upravne enote, za vodjo notranje organizacijske enote v upravni enoti ali na uradniško delovno mesto v državni upravi, kjer se izvršujejo pooblastila v zvezi z nadzorstvom nad zakonitostjo, itd. O imenovanju mora župan takoj obvestiti občinski svet in občinsko volilno komisijo.

Novela zakona o lokalni samoupravi pa tudi sicer ureja primere trajanja mandatov občinskih funkcionarjev, ki so krajši od štirih let. Tako je določeno, da do prve seje novo izvoljenega občinskega sveta traja mandatna doba članov občinskega sveta, ki so izvoljeni na predčasnih volitvah po razpustitvi prejšnjega občinskega sveta, ali po odstopu večine članov občinskega sveta, pa tudi tistih članov, ki so izvoljeni na predčasnih volitvah, če je bila občina ustanovljena po opravljenih rednih volitvah, kakor tudi tistih, ki so izvoljeni na volitvah, ki so bile iz kakršnega drugega razloga na podlagi zakona opravljene po rednih volitvah v občinske svete. Do prve seje novo izvoljenega občinskega sveta traja tudi mandat župana, ki je izvoljen na nadomestnih volitvah po prenehanju mandata prejšnjemu županu pred potekom mandatne dobe, pa tudi mandatna doba župana, ki je izvoljen na predčasnih volitvah, če je bila občina ustanovljena po opravljenih rednih volitvah.

V skladu z danes uveljavljeno novelo bo poslej reprezentativno tisto združenje občin, v katerega bo včlanjena najmanj ena četrtina občin, na območju katerih stalno prebiva najmanj ena četrtina prebivalcev Slovenije (po ocenah bi lahko ta kriterij o več kot 500.000 prebivalcih npr. skupaj izpolnilo 130 najmanjših občin). Obstoječi združenji - Skupnost občin Slovenije in Združenje občin Slovenije - imata status reprezentativnosti, pri čemer morata v roku treh let po uveljavitvi novele izpolniti zakonsko določene kriterije o reprezentativnosti.

Doslej je moral le državni zbor pred sprejemom zakonov in drugih predpisov, ki se v skladu z ustavo tičejo koristi samoupravnih lokalnih skupnosti pridobiti mnenje občin. Odslej pa bo morala že vlada oziroma posamezen minister pred sprejetjem predlogov zakonov oziroma še pred njihovo predložitvijo državnemu zboru in pred sprejetjem drugih predpisov, ki zadevajo pristojnosti, delovanje in financiranje občin, pri tem zagotoviti ustrezno sodelovanje združenj občin.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10