V pogovoru s slovenskimi novinarji v Strasbourgu se je Ivo Vajgl odzval na različne ocene o stopnji medijske svobode v Sloveniji in ocenil, da je položaj medijev pri nas kritičen. Prepričan je, da bi o tem najprej moral potekati dialog v Sloveniji, da pa bo to vprašanje verjetno treba sprožiti tudi v Evropskem parlamentu.
Vajgl (Alde/Zares), tudi sam nekdanji novinar, 'izvirni greh' za trenutne katastrofalne razmere v slovenskih medijih vidi v poseganju v lastništvo medijev. Med drugim je kot edinstven primer v Evropi izpostavil dejstvo, da je lastnik velikih časopisnih hiš pivovarna.
Nezadovoljen je tudi zaradi političnega kadrovanja urednikov, ki je sledilo, in ideološkega koncepta uravnoteženja medijev, za katerega se "delamo, kot da je normalno in se celo nadaljuje".
Načrtovano zvišanje davka na dodano vrednost za časnike je Vajgl označil za destruktivno idejo in poudaril, da so po njegovih podatkih v Evropi le tri države, kjer je DDV na časopise višji kot v Sloveniji. "Gre za atentat na medije, ki bo vodil v uničenje časnikov," je ocenil.
Znižanje RTV naročnine pa je po njegovem "atentat na javno televizijsko hišo". Dejstvo, da so oblasti paralelno z znižanjem naročnine ustanovile medij po svoji volji, ki se financira prek podjetja v državni lasti, pa je Vajgl označil za "kriminal". Po njegovih besedah je specifičen tudi fenomen podcenjevanja medijev med nekaterimi visokimi politiki, ki "se hvalijo, da ne berejo časopisov".
Vajgl se je tako odzval na izjave poslanskih kolegic Tanje Fajon (S&D/SD) in Zofije Mazej Kukovič (EPP/SDS) v minulih dneh. Prva je med drugim opozorila, da se je v Sloveniji stanje v medijih drastično poslabšalo. Mazej Kukovičeva je po drugi strani ocenila, da stanje medijske svobode v Sloveniji ni tako slabo, kot ga nekateri prikazujejo, ter da to le škoduje ugledu Slovenije v svetu.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.