Slovenija

Vajgl o Hrvaški in incidentih

Luksemburg, 11. 10. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ivo Vajgl je na zasedanju zunanjih ministrov EU odprl vprašanje hrvaškega ravnanja pri urejanju odprtih vprašanj s Slovenijo.

"Dejstvo je, da Hrvaška s Slovenijo odprtih mejnih vprašanj - na kopnem je 95 odstotkov meje rešene, odprto je vprašanje morske meje - ni uspela rešiti konsenzualno, v duhu iskanja sporazuma, potrpežljivosti in pogajanj. Slovenija si ves čas prizadeva, da bi s Hrvaško rešila ta vprašanja z dialogom in na evropski način," je poudaril Vajgl in spomnil na sporazum Drnovšek-Račan iz leta 2001, ki pa ga Hrvaška ni ratificirala.

Vodja slovenske diplomacije Ivo Vajgl je na zasedanju zunanjih ministrov Evropske unije v Luksemburgu govoril o odprtih vprašanjih Slovenije in Hrvaške. Ocenil je, da Hrvaška s svojimi dejanji, kot so enostranska razglasitev ekološko-ribolovne cone in incidenti na meji, v odnosu do sosed in do širše mednarodne skupnosti pozablja na kriterij učinkovitega in preglednega regionalnega sodelovanja. Hrvaška se mora obnašati po standardih evropske politike, se izogibati radikalizmu, incidentom, nacionalističnemu homogeniziranju svoje javnosti, je ob tem poudaril Vajgl.

Vprašanje je minister Vajgl odprl pri točki nadaljnjih širitev EU, pri čemer je najprej opozoril, da je Slovenija doslej vedno govorila v prid širitvi EU na balkanske države, vključno s Hrvaško, saj ji je to dolgoročno v interesu. "Toda nekatera vprašanja te regije so zelo specifična in potreben je določen napor, da se določene specifične probleme pravilno vidi in oceni, še posebej, ker bo Hrvaška model za vse druge države iz regije," je dejal.

Bomo pisali evro ali euro? (Foto: Reuters)
Bomo pisali evro ali euro? (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

"Hrvaška se je odločila za ustvarjanje novih dejstev na terenu, ki vodijo v incidente, z namenom ustvariti vtis, da je edina pot, po kateri se mejno vprašanje lahko reši, pot arbitraže. Do arbitraže pa je pot dolga in medtem se bo Hrvaška prisiljena obnašati po standardih evropske politike, se izogibati radikalizmom, incidentom, uporabi sovražnega načina govora v odnosu na Slovenijo v hrvaških medijih, nacionalističnemu homogeniziranjeu hrvaške javnosti. Hrvaška se mora obnašati v skladu s standardi, ki se jih pričakuje od prihodnje članice EU," je pred ministri EU povedal Vajgl.

Kot je dejal minister Vajgl, se je predsedujoči na zasedanju, nizozemski minister Bernard Bot, zahvalil za konstruktiven prispevek. "Vtis je bil, da smo konstruktivno in strpno opozorili na problem, reakcije so bile pozitivne," je dejal Vajgl. Nizozemsko predsedstvo EU je formalno njegov nastop le vzelo na znanje.

Ob robu zasedanja je minister sicer dodal še, da je po njegovi oceni za arbitražo med Slovenijo in Hrvaško prezgodaj in da ne sprejema filozofije, da je arbitraža edini način reševanja sporov. "Državi naj rešujeta svoje probleme bilateralno, s pogajanji, usklajevanjem interesov, potrpežljivostjo, za arbitražo je še vedno čas," je dejal Vajgl in opozoril še, da bo arbitraža vzela tudi veliko časa. Očitno sicer je, da Hrvaška ustvarja vtis, da je arbitraža edini način, saj noče prevzeti odgovornosti pred lastno javnostjo, se potruditi upoštevati tudi interese drugega.

Minister je še menil, da tudi nova slovenska vlada, ko bo prevzela posle, vsaj v začetku ne bo bistveno spreminjala politike do Hrvaške. "Nova vlada, ko bo prevzela posle, in nov zunanji minister se bo morala odločiti za novo politiko ali nadaljevanje stare - a ne verjamem, da bo prva odločitev nova, ne verjame, da bo to odločitev o arbitraži kot najkrajši poti za ureditev odnosov," je še dejal aktualni vodja slovenske diplomacije.

O zapisu imena skupne valute pa nič

Zastava Evropske unije
Zastava Evropske unije FOTO: POP TV

Nizozemsko predsedstvo EU se kljub prvotnim napovedim na dnevni red ni odločilo uvrstiti še enega perečega vprašanja, to je problema zapisa imena skupne valute evro v vseh članicah povezave. Problem je aktualen za Slovenijo, ki si prizadeva za ohranitev nacionalnega zapisa v vseh dokumentih in zakonodaji, vključno z ustavno pogodbo.