Danes se je začela nacionalna preventivna akcija Varnostni pas pod sloganom Vam je že KLIKnilo?
Kot so sporočili z agencije za varnost prometa, ki je nosilec akcije, je namen projekta povečati delež uporabe varnostnih pasov na vseh vožnjah in v vseh vozilih ter tako zmanjšati posledice prometnih nesreč.
Z akcijo, ki se bo zaključila 26. marca, želijo povečati delež pripetih voznikov in potnikov med vožnjo, tako odraslih kot tudi otrok, in jih podučiti, kako se pravilno namesti varnostni pas. Dvigniti želijo tudi kulturo zavedanja pomembnosti uporabe varnostnega pasu in tako posledično zmanjšati najhujše posledice prometnih nesreč.
Uporaba varnostnega pasu tveganje za smrt zmanjša za polovico
Kot so še zapisali na agenciji, dosledna uporaba varnostnega pasu tveganje za smrt in hude poškodbe zmanjša za polovico, za skoraj četrtino pa zmanjša tveganje za nastanek lažjih poškodb pri voznikih in sopotnikih na sprednjih sedežih. Na zadnjih sedežih so varnostni pasovi nekoliko manj učinkoviti, a je pripenjanje prav tako smiselno.
Lani je v Sloveniji umrlo 45 voznikov in 16 potnikov osebnih vozil, 21 od teh oziroma 34 odstotkov jih v času nesreče ni bilo pripetih. Po podatkih agencije varnostni pas uporablja 90 odstotkov voznikov, 92 odstotkov potnikov na sprednjih in 67 odstotkov na zadnjih sedežih. Najbolj pogosto so ljudje pripeti na avtocestah, sledijo regionalne ceste, najnižji delež pripetosti pa je na ulicah znotraj naselij.
Med vožnjo je medtem pripetih 93 odstotkov otrok. Podatki o prometnih nesrečah z udeležbo otrok kažejo, da se v 60 odstotkih primerov poškodujejo kot potniki v vozilu, pogosto, ker niso ustrezno pripeti in nameščeni v otroških varnostnih sedežih. Otroci, nižji od 150 centimetrov, morajo biti nameščeni v otroških varnostnih sedežih, ki so primerni njihovi velikosti in teži, so poudarili.
Potekale bodo različne aktivnosti
V času akcije bo agencija v sodelovanju s policijo, ministrstvom za izobraževanje, nevladnimi organizacijami, šolami in občinskimi sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu ter izpitnimi centri in šolami vožnje izvajala različne aktivnosti. Med drugim bodo po vrtcih in šolah v okviru projekta Pasavček prikazovali pravilno uporabo otroških sedežev in varne vožnje otrok. Policija in občinska redarstva bodo poostreno nadzirala uporabo varnostnih pasov pri vseh potnikih, tudi v okolici šol, vrtcev in nakupovalnih središč.
V središču Maribora bodo medtem v sredo predstavili pravilno uporabo varnostnih pasov in projekt Pasavček, ki se ga bodo udeležili številni otroci iz osnovnih šol in vrtcev ter mimoidoči.
PU Nova Gorica: Zmotno je mnenje, da varnostni pas pri nižji hitrosti ni potreben
Na območju PU Nova Gorica so v letu 2016 obravnavali skupno 845 (812) prometnih nesreč. V njih je lani 12 (14) udeležencev umrlo, 55 (59) je bilo hudo telesno poškodovanih in 274 (325) lahko telesno poškodovanih.
V letu 2016 je delež uporabe varnostnih pasov pri udeležencih prometnih nesreč, in sicer pri voznikih osebnih avtomobilov znašal 89,5 % (91,7 %), pri potnikih pa 95,6 %. V prometnih nesrečah IV. kategorije oz. pri umrlih udeležencih je delež uporabe varnostnih pasov znašal 50 %, pri hudo telesno poškodovanih 78,6 %, pri lahko telesno poškodovanih udeležencih pa 94,6 %, so sporočili.
"Glede na izkušnje preteklih let bi bile lahko posledice prometnih nesreč bistveno blažje, če bi vozniki in potniki bolj dosledno uporabljali varnostne pasove; še vedno precej voznikov vozi nepripetih, s tem pa ogrožajo tako lastno varnost kot tudi varnost svojih najbližjih," so zapisali. Po ugotovitvah slovenske policije se med vožnjo najpogosteje ne pripenjajo prometni udeleženci, ki so stari med 26 in 35 let. Večina ljudi sicer pozitivno ocenjuje uporabo varnostnih pasov, vendar pogosto, predvsem na vsakodnevnih in krajših vožnjah, podcenjuje tveganje in možne posledice trka. "Zmotno je razmišljanje, da varnostni pas pri nižjih hitrostih ni pomemben. Policisti pri tem opozarjamo, da lahko odrasel človek z močjo rok in nog zadrži težo telesa le do hitrosti sedem kilometrov na uro. Pri trku vozila, ki vozi 50 kilometrov na uro, na človekovo telo deluje enaka sila, kot če bi padel 10 metrov globoko, pri večji hitrosti pa ta sila hitro narašča," so še dodali.
PU Maribor: premalo pripetih potnikov na zadnjih sedežih
Prometno varnostne razmere na območju PU Maribor so bile v letu 2016 slabše kot v letu 2015. V tem obdobju so policisti obravnavali 3.539 (3.532) prometnih nesreč. Od tega so obravnavali 22 (19) prometnih nesreč s smrtnim izidom in 1.224 (1.305) ali 6 % manj prometnih nesreč s telesnimi poškodbami. V teh prometnih nesrečah je 24 (20) udeležencev umrlo, 102 (108) ali 6 % manj je bilo hudo telesno poškodovanih in 1.567 (1.739) ali 10 % manj lahko telesno poškodovanih.
V letu 2016 je delež uporabe varnostnih pasov pri udeležencih prometnih nesreč znašal 83,1 % (82,9 %). V prometnih nesrečah IV. kategorije oz. pri mrtvih udeležencih, ki bi lahko uporabljali varnostne pasove, je bil delež uporabe varnostnih pasov 60 % (61,2 %). Pri hudo telesno poškodovanih udeležencih pa je bil delež uporabe varnostnih pasov 63 % (66,2 %). Pri hujših prometnih nesrečah izstopa tudi neuporaba varnostnih pasov potnikov na zadnjih sedežih osebnih avtomobilov, so sporočili s PU Maribor.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.