Slovenija

Varčevalci pozvali premierja

Sarajevo, 19. 02. 2007 07.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Slovenski in bosanski premier sta se dogovorila, da bo vprašanje varčevalcev reševala skupina strokovnjakov.

Nekdanji varčevalci v znak protesta uničujejo slovenske izdelke
Nekdanji varčevalci v znak protesta uničujejo slovenske izdelke FOTO: Reuters


Slovenskega premierja Janez Janšo, ki je spremstvu številčne vladne in gospodarske delegacije obiskal Sarajevo, je pred parlamentom Bosne in Hercegovine s protesti pričakalo okoli 400 varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke v Sarajevu. S transparenti z napisi, kot so "Vojna slovenskemu blagu", "Slovenija, ali te je sram?" in "Janezi, vrnite nam naše devizne vloge", so zahtevali, naj Slovenija povrne njigove devizne vloge.

Iz nečesa, česar ni bilo, teh vlog ni mogoče izplačati. Mogoče jih je izplačati iz tistih naslovov, ki so deloma dogovorjeni v okviru nasledstvenega sporazuma po nekdanji SFRJ. Janez Janša

Slovenski premier in gostitelj, predsednik sveta ministrov BiH Nikola Špirić, sta se medtem dogovorila, da bo to vprašanje poskušala rešiti skupina strokovnjakov. Poudarila sta, da gre za odprto vprašanje še iz časa nekdanje Jugoslavije. Janša je izpostavil, da gre za vprašanje nasledstva, Špirić pa, da ga je treba rešiti dvostransko.

Slovenski in bosanski premier
Slovenski in bosanski premier FOTO: Reuters

Janša je poudaril, da se glede starih deviznih hranilnih vlog nekdanje podružnice LB v Sarajevu "včasih ustvarja napačen vtis, da je šlo za velika sredstva," ki so bila prenešena v Slovenijo. Devizne hranilne vloge v nekdanji Jugoslaviji so se zbirale v centralni banki SFRJ, nekaj časa tudi prek centralnih bank republik, ob osamosvojitvi Slovenije pa se je pokazalo, da je bil v bilancah LB negativni saldo, je povedal. "Teh deviz v Sloveniji ni bilo in tudi niso bile porabljene," je dejal.

Špirić je izpostavil, da je pomembno, da so se v današnjih pogovorih strinjali, da se je treba vprašanja starih deviznih vlog lotiti vsebinsko na strokovni ravni in okrepiti delo strokovne skupine ter v skladu z dobrimi meddržavnimi odnosi najti rešitev. Pri tem je še menil, da "državljani BiH z vso pravico zahtevajo uresničitev svoje temeljne človekove pravice do lastnine".

Združenje za zaščito deviznih varčevalcev v BiH je pred dnevi od premierja Špirića zahtevalo, da slovenskemu gostu izroči pisno zahtevo, da mora Slovenija v skladu z obveznostmi iz nasledstvenega sporazuma čim prej izpolniti obveznosti do varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke (LB).

Predsednik skupščine združenja za vrnitev starih deviznih varčevanj v BiH in diaspori Ale Lizalović ostro zavrača trditve Slovenije, da gre pri vprašanju varčevalcev za vprašanje nasledstva. "Znano je, da slovenski predstavniki zatrjujejo, da niso vzeli tega denarja, temveč da so ga iz Ljubljanske banke poslali v Beograd. Nasledstvo nima nobenega pomena, saj govorimo o državnem premoženju in zasebnem premoženju varčevalcev," je povedal za 24UR. Predsednik Združenja varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke v BiH kljub temu dodaja, da je dogovor med Janšo in Špirićem, čeprav brez konkretnih sklepov, vendarle korak v pravo smer. "Danes smo se dogovorili, da se vendarle reši vprašanje deviznih varčevalcev. To je glavno. Da ne organiziramo več shodov in protestov. Prišel je čas, da nem vrnejo ta denar," je dejal za 24UR.

Premierja spremljajo trije ministri in 90-članska delegacija gospodarstvenikov iz več kot 70 podjetij
Premierja spremljajo trije ministri in 90-članska delegacija gospodarstvenikov iz več kot 70 podjetij FOTO: Reuters

Lizalović je ob tem opozoril, da so varčevalci leta 2005 slovenskemu veleposlaništvu v BiH podali dokumentacijo, da je denar iz podružnic LB romal v Ljubljano in ne Beograd, kot to trdi slovenska stran. V BiH je okoli 165 tisoč nekdanjih varčevalcev LB, ki so v banki imeli dobrih 185 milijonov dolarjev prihrankov.

Socialni sporazum o socialnem zavarovanju

Ob uradnem obisku slovenskega premiera sta vladi po sedmih letih pogajanj podpisali tudi sporazum o socialnem zavarovanju, s katerim sta po besedah Špirića državi rešili enega od bistvenih odprtih vprašanj.

Kot je dejal, bo sporazum rešil problem več kot 20.000 državljanov BiH, ki so večino delovne dobe uresničili v Sloveniji in ki doslej teh svojih pravic niso mogli polno uresničiti. Sporazum sta parafirala slovenska ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman in minister za javne zadeve BiH Sredoje Nović.

Obisk Janeza Janše v BiH je prvi obisk kakega slovenskega premierja po letu 1997. Spremljajo ga trije ministri - poleg Cotmanove še zunanji minister Dimitrij Rupel in minister za gospodarstvo Andrej Vizjak - ter 90-članska gospodarska delegacija iz več kot 70 podjetij. Obisk je namenjen poglobitvi odnosov predvsem na gospodarskem področju ter utrditvi vloge Slovenije kot partnerice BiH pri njenem približevanju evroatlantskim povezavam.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (36)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hinko.murovec@siol.net
20. 02. 2007 16.23
Hinko MUROVEC, Z denarjem varčevalcev v BIH se je nekdo nesramno okoristil in dejansko računal z možnostjo izvedbe manipulacije prenosa bremena v nasledstveno bilanco. Bistvo je v tem, da je to denar posameznikov , njihovi prihranki od trdega dela večinoma v Nemčiji . Ni logike vsaj ne poštene po kateri bi ta denar nenadoma postal nekakšna " državna" last in bi morala bivša država po nevem kakšnem ključu vračati denar, ki je bil zaupan konkretni finančni instituciji - Ljubljanski Banki. Ker je bila matična baza Ljubljanske Banke v Sloveniji in kolikor vem ( sem popoln laik ) je za delovanje svojih podružnic odgovorna matična baza. Torej za delovanje Ljubljanske Banke je bilo kolikor vem dano dovoljenje s strani Banke Slovenije in ne zvezne banke takratne Jugoslavije. Pa tudi , če je v končni fazi bila generalni bančnik zvezna banka, je kot samostojna institucija za zaupana sredstva odgovorna še vedno Ljubljanska Banka, ki je neposredno sprejemala vloge. Vprašanje je samo : KDO in po ČIGAVI direktivi je izvedel spremembe, ki so načrtno ogoljugfale varčevalce. Cilj te mahinacije je jasen, zaslužiti - prisvojiti denar ( žulje ) revežev z izrabo zmešnjave ob razpadanju skupne države. Strinjam se, da nismo krivi Slovenci , če gledam s svojega stališča navadnega državljana, je pa kriva " Slovenija" tisti del, ki je imel možnost in tudi je izvedel ta sramotni del preoblikovanja ( beri legalizirane kraje ) lastnine delavcev iz BIH. Če ne bi bili v to vpleteni in tudi verjetno ustrezno " finančno okrepljeni" določeni ljudje, ki so glede na položaj v Slovenski družbi " nedotakljivi bi krivce in goljufe kaj hitro našli tako pa bo tudi ta del " slavnega obdobja osamosvajanja" še dolgo zavit v temo , kot orožarska afera in še kaj. Končno koga briga za ljudi, ki so v veliko primerih ostali brez teško prihranjenega denarja pa še " bosanci" . Očitno nikogar, kot nikogar ne briga za " cigane" , pa " norce" psihiatrične bolnike za katere naša država že vsa leta sestavlja zakon pa še ni prišla dalje od EPE - kratice, enako kot pri " ciganih" Itd. Žal je naša " demokracija " realno gledano presneto uboga dama, ki razen lastne koristoljubnosti ne vidi nič in nikogar že vsa leta " svobode" . Vedno bolj razumem starega očeta , ki je dejal " če smo prestali vojno, bomo upam tudi svobodo". Mene osebno je sram čeprav nisem udeležen pri teh " poštenih poslih " svobodne demokratične Slovenije.Hinko MUROVEC
soul@hitri.com
20. 02. 2007 16.05
Bosanci so pa eni redkih ljudi iz bivse drzave ki so res face, lepo sprejmejo vsakega slovenca , pocastijo .... CARJI zame ! pa ne delat tle iz muhe slona ,sj prov , ce jim je nasa drzava dolzna , naj jim vrnejo kar je njihovo
limonca4
20. 02. 2007 15.55
Pravilno je: Protestirali so proti NLB, banki ... ali kaj podobnega ... Ne pa proti Slovencem. Še to: Kaj imajo te slovenske firme (Ljubljanske mlekarne, Fructal ...) v zvezi z njihovim varčevanjem?
limonca4
20. 02. 2007 15.39
Eh, potem bi morala napisati: Mala množica Bosancev protestira proti Slovencem. He he he ... To je pa pametno, kajne? Da so mi Bosanci naredili kaj hudega. Ah, kje pa, ravno nasprotno. No, v tem stavku je tudi beseda Bosanci. Kot da imam z vsakim prebivalcem BiH stike (po tvojem)???? In zato pišem neumnosti?!!
sebila
20. 02. 2007 14.23
No vidiš limonca, točno o tem govorim. Zahteveš od Bosancev, da ne omenjajo vse Slovence, v komentarju si sama napisala Bosanci, torej nisi povedala točno kdo, dala si vse Bosance v en koš. Nisem Bosanka, grem pa parkrat na leto v Bosno in moram priznati, da sem zelo presenečena nad njihovim odnosom do nas. Vse naj naj. Tudi sama se zapelji v Sarajevo, če ti ni izpod časti, pa se sama prepričaj o tem. Nikoli nisem slišala govoriti tako grde besede o nas. Kaj so ti Bosanci naredili hudega?
limonca4
20. 02. 2007 14.16
Še to: Bosanci naj protestirajo le proti "lopovom", ne pa proti nam vsem Slovencem (na transparentih piše samo o Sloveniji in Slovencih). Kot da smo mi krivi?!?!?
sebila
20. 02. 2007 14.13
Koliko hreane MI vržemo v smeti. Je to bolj realno in normalno? Če bi nam nekdo bil dolžan denar bi zganjali vik in krik. Ta država, ki bi nam dolgovala denar bi bila najbolj pokvarjena....... A ko smo mi nekom dolžni imamo prav in si celo vzamemo pravico, da jih kritiziramo? Limonca najprej poglej sebe kakšne neumnosti pišeš, potem pa lahko kritiziraš druge. Da bi te nekdo spoštoval moraš najprej spoštovati sam sebe.
limonca4
20. 02. 2007 14.07
Do takih, ki hrano kar tako stran vržejo, pa res ne moram biti realna. Da so protestirali, že razumem, ne pa hrano ... Na svetu je veliko ljudi, ki še kruha ne morejo dobiti.
sebila
20. 02. 2007 13.58
Zdaj ste me pa res razočarali. Niti najmanj niste realni do bosančkov. Kako bi bilo vam, da vam nekdo dolguje toliko denarja? Bi šli na EU sodišče?
Bohem
20. 02. 2007 13.55
@moro: kera "vzivešna" rasa si ti, da lahko drugim rasam govoriš da so gnusni? Ostuden si sam, če že tako razmišljaš. Lp
kritika@email.si
20. 02. 2007 13.46
Slovenska politika se je izkazala za eno najbolj umazanih in podlih na področju bivše Jugoslavije. Kdor pa stoji za to politiko je naiven in omejen.
limonca4
20. 02. 2007 13.39
Res je žalostno, da se ti Bosanci tako obnašajo do nas. Kot da smo Slovenci krivi za vse. Res prav otročje se obnašajo! Še to: Če je denar, potem tudi ni žeje in lakote. Torej: Bosanci imajo denar! Izgleda, da imajo toliko denarja, da lahko hrano tudi kar tako stran vržejo ...
GSG-9
20. 02. 2007 09.11
Očitno imajo denar za kupovanje in uničevanje slovenskih izdelkov, očitno ne potrebujejo tega denarja toliko. Mislim toliko se bunijo kako hočejo denar ob istem času pa denar mečejo stran po cesti. Slovenija je še vedno nekaj zaslužila s tem ko ste zlivali naše sokove po cesti ;) Dumb fu***
DeepChicken
19. 02. 2007 23.26
Ja super, dejte rajš men tistele fructalove sokove.. očitno se bosancom ne godi tko slabo da loh takle počnejo-,-
Tedy1967
19. 02. 2007 18.59
Kakšne bedarije pišete določeni. Ne vem kaj je narobe, če greš v revno državo vzpostavljat gospodarske stike. Bosna je demolirana po dolgem in počez in tržišče, ki je še kako zanimivo za vlaganja. Gospodarstvenik gre tja kjer lahko nekaj proda in tudi poceni proizvaja, zaradi cenene delovne sile. Kaj je recimo narobe če vložiš denar v obnovo hotela na Jahorini, če investiraš v energetski sektor. Prav bomba tržne niše. Ne čudim se, da večni kritiki v povrprečju životarite s par sto evri v žepu in samo jokate, ko pa ste v možganih tako ozkotirni.
ivo55
19. 02. 2007 18.24
Čas bi že bil za verodostojen odgovor: ali je država Slovenija resnično dolžna kaj tem varčevalcem ( tudi tistim iz Hrvaške ) in ali smo kaj pokasirali za orožje, ali pa smo ga tema republikama kar podarili.
Uporabnik113189
19. 02. 2007 13.29
Potem ko bomo davkoplačevalci vse sanirali, bomo pa uvedli kapitalizem ameriškega tipa. Raja s 500€ in plačljivim zdravstvom, ta bogat pa vse ostalo..heh. Sliši se dobro - za nekatere..
bnam 2707
19. 02. 2007 13.22
Klasi: ja slovenski davkoplačevalci,kot vse do sedaj. Sanacija bank je slovenski izum,ki ga drugje v svetu ne želijo prakticirat.Torej patenta se ne da prodati,je uporaben samo v Sloveniji!
zurbrigen
19. 02. 2007 13.20
Koje pare bre ??
Uporabnik113189
19. 02. 2007 12.39
Ti bosanci pa res nič ne razumejo. Hrvati so hoteli zemljo, Srbi so hoteli njihovo kulturo, Slovenci pa denar. Bratstvo pa tako.