Slovenija

Varčevalni načrt ZZZS

Ljubljana, 10. 06. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) so se v prizadevanjih po znižanju odhodov v zadnjih 14 dneh pogovarjali s proizvajalci zdravil Krko, Lekom, MSD in Pfizerjem, ki pokrivajo večinski delež slovenskega trga, in z njimi dosegli dogovor, da ne bodo uveljavljali dvoodstotnega zvišanja cen zdravil.

Borut Miklavčič
Borut Miklavčič FOTO: POP TV

Kot je na današnji novinarski konferenci povedal generalni direktor zavoda Borut Miklavčič, bo na podlagi doseženih dogovorov zavod na letni ravni prihranil približno milijardo tolarjev. V teh dneh pa so se obrnili tudi neposredno na vse zdravnike v Sloveniji z dopisom in biltenom o zdravilih iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, naslovljenim Recept, ki prinaša informacijo o tem, katera zdravila je možno nadomestiti s cenejšimi, čeprav po delovanju in učinkovitosti povsem primerljivimi zdravili. Če bodo zdravniki dosledno predpisovali cenejša zdravila, bo zavod tudi tu na letni ravni prihranil milijardo tolarjev. Načrtovana izguba zavoda v letošnjem letu je sicer 13 milijard tolarjev in po dosedanjih podatkih ne bo presežena, je dejal pomočnik generalnega direktorja za finance Janko Štok.

Na naslednji seji upravnega odbora zavoda, ki bo predvidoma 23. junija, bodo razpravljali o predlogu, kako bi lahko prihranjena sredstva namenili za skrajševanje čakalnih vrst na področju ortopedije, kardiokirurgije in oftalmologije oz. pri operacijah sive mrene. Prihranjeni denar namreč ostane v zdravstvenem sistemu, je poudaril Miklavčič.

Proizvajalci zdravil, s katerimi se je pogovarjal ZZZS, ne bodo uveljavljali dvoodstotnega zvišanja cen zdravil, kar sicer omogoča 10. člen pravilnika o merilih za oblikovanje cen zdravil na debelo. Na ta način so dosegli, da se cene zdravil omenjenih proizvajalcev ne bodo indeksirale, torej uskladile z rastjo srednjega tečaja eura do tečaja tolarja po tečajni listi Banke Slovenije. Še posebej uspešen je bil dogovor z Lekom, ki zaradi znižanja cen nekaterih zdravil obeta znaten prihranek. Tako z Lekom kot s Krko je bilo dogovorjeno znižanje cen nekaterih zdravil, s čimer bo zavod na letni ravni prihranil skupno približno 330 milijonov tolarjev. Na podlagi doseženega znižanja cen zdravil in na podlagi deindeksacije cen zdravil štirih proizvajalcev zdravil bo zavod na letni ravni prihranil milijardo tolarjev, ocenjujejo v ZZZS.

Tudi pogovor s slovenskimi zdravilišči je obrodil sadove, saj so zdravilišča sprejela predlog zavoda in s 1. julijem do konca leta pri cenah zdraviliškega zdravljenja dala zavodu dodatni petodstotni popust, dve zdravilišči pa sta predlagali celo desetodstotni popust, je poudaril generalni direktor zavoda. Za posebni komercialni popust pa se je zavod po njegovih besedah kot velik porabnik poštnih storitev dogovoril tudi s Pošto Slovenije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.